USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Azerbaycan ekseninde şüpheli ölümler ve kazalar!

Azerbaycan ekseninde şüpheli ölümler ve kazalar!
29-01-2024

Azerbaycan ekseninde şüpheli ölümler ve kazalar! 

Türkiye ve Azerbaycan’ın tek millet iki devlet mefkuresine gönül verdiklerini cümle alem biliyor. Azerbaycan’nın Dağlık Karabağ’ı Ermeni ordusunun işgalinden kurtarmasında Türkiye'nin desteği kamuoyunun malûmu. İkili kültürel, siyasi, ticari ve askeri anlaşmalarla Ankara ile Bakü arasındaki yakınlaşma, kıskananları çatlatacak türden. Erdoğan ve Aliyev ailelerinin dostluğu nerdeyse parmakla gösteriliyor.

2022’de Binali Yıldırım, Azerbaycan'da az kalsın ölüyordu!..

Hatırlarsanız son başbakan ve TBMM eski başkanlarından, Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı, Erdoğan'ın sadık yol arkadaşı Erzincanlı, şoför Topal Dursun’un oğlu Binali Yıldırım, Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın programlarına eşlik ederken trafik kazasında nerdeyse ölümden dönmüştü.

Hatta “suikast gibi kaza” yorumları dahi yapılmıştı.

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, tedavi gördüğü hastaneden taburcu olurken kendi sağlık durumunu şu sözlerle   ifade etmişti; "Kaza sonucu başımda cerrahi müdahaleyi gerektiren bir kesik ameliyat edildi 2 sefer. Ayrıca köprücük kemiği iman tahtasından ayrılmıştı. Bu da bir operasyonla düzeltildi. 2 kaburga kırığım var."

Ne diyelim muhteremin vadesi dolmamış, verilmiş sadakası varmış.

Binali Yıldırım’ın başına gelen suikast gibi trafik kazasının Nisan 2022’den sonra Azerbaycan devlet petrol ve doğalgaz şirketi SOCAR, ürettiği petrolün nakliyatı için Rusya’nın Bakü-Novorossiisk boru hattının yerine Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının kullanacak olması ile bağlantılı olabileceği gündeme getirilmişti. Sosyal medyada Yıldırım ailesinin sahibi olduğu tanker filosunun taşımacılık işini üstlendiği iddia edilmişti.

Daha öncesinde Ağustos 2020’de Azerbaycan’dadarbe teşebbüsü” ortaya çıkarılmış, darbenin amacının Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in eşi ve referandumla seçilen 1. Başkan Yardımcısı Mihriban Aliyev’i devirmek olduğu açıklanmıştı.

Böylece Azerbaycan’ın doğalgaz ve petrol gelir kaynakları, Rus oligarklarla paylaşılacaktı. Türk Devlet Teşkilatı, bu teşebbüse geçit vermedi.

Bu nedenle de Binali Yıldırım’a yönelik Azerbaycan’da yapılmak istenilen her neyse arkasında, Azerbaycan enerji kaynaklarından primleri azalan sözde Rus derin devleti ile bağlantılı oligarkların parmağı olduğu gündeme getirilmişti.

O günden bugüne trafik kazası hakkında hiçbir şey yazılıp çizilmedi. Üstü örtüldü.

Erdoğan'ın dayısının oğlu Mehmet Mutlu’nun kalb krizinden ölümü!..

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2019’da dayısı Ali Mutlu’nun oğlu Mehmet Mutlu’nun, 22 Eylül 2023’te İstanbul'da kalp krizi sonucu 64 yaşında hayatını kaybetmesinin Azerbaycan ile ne ilgisi olabilir?

Mehmet Mutlu, Azerbaycan'da Erdoğan ailesinin bilgisi dahilinde bazı temaslarda bulunuyordu.

Azerbaycan temasları göze batmasın diye kendisine İstanbul Üsküdar’da bulunan Türkiye Çocuk Oyunları Federasyonu Başkanlığı verilmişti.

Mehmet Mutlu da Azerbaycan’da Karabağ bölgesindeki çatışmalarda şehit olan askerlerin çocuklarına hediyeler vermek üzere “Hediye Karavanı” projesini yürütüyordu.

Yine ölmeden bir yıl önce Azerbaycan'ın Gazah kentinde, Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonunca (ÇOSKF) yaptırılan çocuk parkı açılması törenine katılmıştı.

Hatta zaman zaman Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azebaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in birlikteliğinin diğer Türk Cumhuriyetleri’ne de örnek teşkil ettiğine dair açıklamalar yapıyordu.

Kuzen Mehmet Mutlu; Erdoğan'ın yakını olması nedeniyle kamuda ‘VİP’ muamelesi görüyordu. Hatta bazı bakanlıklar, Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu (ÇOSKF) ile protokol imzalamış, ortak proje falan yapmışlar.

Mehmet Mutlu’nun Azerbaycan’da hangi yetkililerle hangi meseleleri hangi selahiyetle görüştüğü şimdilik kamuoyunun malûmu değil. Ailesinde kalb krizi genetik. Babası Ali Mutlu da kalb krizinden vefat etmiş. Yine de insan, “acaba” diyor?

Ganire Paşayeva’nın ölümü

Mehmet Mutlu’nun kalb krizinden doğal sebeble ölümünden altı gün sonra Türkiye'de çok tanınan ve sevilen Paşayeva, 24 Eylül 2023'te ilaçlara maruz kalması sonucu komaya girdi. Bakü'deki Merkezi Klinik Hastanesine kaldırıldı.

Resmi açıklamalara göre, Ganire Paşayeva'ya nedeni belirlenemeyen hipotonik durum tanısı konuldu. Kastaki gerginlik veya gerilmeye karşı direnci sağlayan kas tonusundaki düşüklüğünü ifade eden hipotonik durum tanısının Ganire Paşayeva'nın sağlık durumu ile alâkasını bazı doktorlar anlamakta zorluk çektiklerini söylemişlerdi.

Paşayeva'nın sağlık durumunun kritik olması nedeniyle Merkezi Klinik Hastanesi sağlık personeli ve Türkiye'den görevlendirilen tıp uzmanları tarafından gerekli tüm önlemler alınmasına rağmen 4 gün sonra tedavi gördüğü hastanede 28 Eylül 2023'te 48 yaşında vefat etti.

Yakınları Ganire’nin ölümünden önce istem dışı aşırı kilo aldığı, fazla kilolarından kurtulmak için de mide küçültme ameliyatı olduğu, bir yıl boyunca hep rahatsızlıklar yaşadığı, ölümünden önce evinde gece 3'e doğru bir anda tansiyonunun 4'e düştüğü, daha sonra hastaneye kaldırıldığını belirtmişlerdi.

Muayene sırasındaki göstergeler; arteriyel basınç 50/0 mm. C. süt, nabız 1 dakika 47 atım, SPO2 (doygunluk) yüzde 82 idi. İlk müdahalelerden sonra göstergeler, arter basıncı 110/60 mm'dir. c.sut., nabız dakikada 68 atımdı, SPO2 (doygunluk) yüzde 97 idi.

Bu septomları Tıp literatürüne göre değerlendiren bağımsız hekimler, bayılma, zehirlenme, ishal, histeriye bağlı bir ölüm vakası olabileceğini belirtmişlerdi.

Yine kuvvetle muhtemel bir tıbbi müdahale var ki, akıllara ziyan. Ganire Paşayeva, aynı anda iki operasyonu birlikte yaptırıyor. Midesini küçültüyorlar bir kısmını aldırıyor.

Diğer taraftan bir Gastro Dahiliye uzmanına risk hesaplaması yaptırmadan Mide Pypass operasyonunu aynı anda mide küçültme operasyonu ile birlikte yaptırıyor.

Midenin altındaki kanalı, direk kalın bağırsağa bağlatıyor. İnce bağırsak devre dışı kalıyor. Bu risk oluşturuyor. Kasılma kramp, kalp krizini tetikliyor ve vefat ediyor.

Kim zehirledi? Neden zehirlendi?

Hayatı boyunca sadece Ankara - Bakü arasında değil tüm Türk dünyasında Türklerin Birliği ülküsü için gecesini gündüzüne katan, deyim yerindeyse acıyı bal eyleyen Ganire Paşayeva'ya kim kast etmiş olabilir ki?

Alasgar/Ali Asker kızı Ganire Paşayeva, kendini bildi bileli Azerbaycan Devleti için çalıştı. Aliyev ailesinin sadık bir dostu idi. Adeta kendisini Aliyev ailesine adamıştı. Ki onun bu Aliyev ailesine tartışmasız sadakati, Aliyev karşıtı Azerbaycan muhalefetinin en önemli eleştiri konusuydu.

-Ganire Paşayeva'nın son görüntülerinden biri...

Bu yakınlığının maddi manevi karşılığını gerek kendisi ve gerekse kardeşleri fazlası ile aldılar. Ancak Ganire Paşayeva, ülkesindeki, Türkiye'deki ve Turan coğrafyasındaki ilişkilerine ve yansımasına bakarak Azerbaycan Republikası Presidentii konumuna gelmek istemiş olabilir mi! Veya Azerbaycan içindeki bazı odaklar, merhumeyi bu yola sevk etmiş olabilir mi?

Çünkü hayatını Azerbaycan'a adayan Mehriban Aliyeva fenomeni, sanırım onun bu hayali önündeki en önemli engeldi. Belki Ganire Paşayeva’nın gerek ülkesindeki gerekse ülke sınırları dışına taşan popülaritesi ile yüzleşmek istemeyen bir çok rakip ve rakibesinin olduğu söylenebilir.

Sahi Ganire Paşayeva; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kuzeni, Rize Güneysulu, Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu (ÇOSKF) Başkanı Mehmet Mutlu’yu tanıyor muydu?

Birlikte proje yapmışlar mıydı?

Yoksa Ganire Paşayeva, Ankara'nın desteğini almaya mı çalışıyordu?

Birileri ona bu hususta yardım etme sözü mü vermişti?

Sahi Aliyev ailesinin sadık bir takipçisi olan Ganire Paşayeva’nın cenazesine neden ne Azerbaycan Republikası Presidenti ne de “Hazar’ın Sultanı” Mihriban Hanım katılmadılar?

Ganire Paşayeva’nın Türk Milliyetçiliği, Haydarizm ve Aliyev ailesinin sınırlarını çizdiği kadardı. Belki daha önce Haydar Aliyev’i kendisine yönelik darbe konusunda bilgilendiren Türk Devleti, bu sefer de oğlu İlham Aliyev’i bilgilendirmiştir.   Cihanşümul Kadim Türk Devleti yapar mı yapar, yaptıysa bir bildiği vardır?

Arif Mikayil Acaloglu, Bakü’de trafik kazasına kurban mı gitti?

İstanbul Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Türkolog, çevirmen, 1956 Borçalı doğumlu Arif Acaloğlu; Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi (ANAS) Başkanlığı ile Nizami Gencevi Edebiyat Enstitüsü'nün ortaklaşa düzenlediği “Ahmet Ağaoğlu ve Türk Dünyası" konulu uluslararası bilimsel konferansına davet edildi. Konferansa katılmak üzere geldiği Bakü'de esrarengiz bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.

15 Kasım saat 23.00 sıralarında Bakü'de yaşayan Azer Maksudov, yolun karşısına geçmekte olan Arif Ajaloğlu'na Mercedes marka otomobille çarptı. Acaloğlu, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı ve bir süre sonra öldü.

Rahmetli Acaloglunun ölümüne sebeb olan Felsefe Doktoru Azer Maksudov'un Klinik Tıp Merkezi'nin (CMC) toksikoloji bölümünün başkanı olduğu öğrenildi.

Arif Acaloğlu'nun ölümüyle sonuçlanan trafik kazasıyla ilgili olarak Azerbaycan Cumhuriyeti Ceza Kanunu'nun 263.2 maddesi kapsamında ceza davası açıldığı söyleniyor.

A. Acaloğlu, 1992-1993 yıllarında Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın danışmanlığını yaptı. İstanbul'da faaliyet gösteren ELÇİBEY VAKFI Mütevelli Heyeti Üyesiydi.

1993 yılı ortasında Azerbaycan’daki hükümet değişikliği nedeniyle görevinden ayrılarak Türkiye'ye taşınmış, uzun süre Bilgi Üniversitesi Rus Dili Programında daha sonra da 2008-2019 yıllarında Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Bölümünde çalışmıştı.

Kimilerine göre “şüpheli ölüm”, ne diyeceğimi bilemiyorum.

Büyük Türkolog Prof. Dr. Kâmil Veli Nerimanoğlu hayatını kaybetti…

Bu sonuncusu; merhumun yaşı itibariyle doğal ölüm olma ihtimali yüksek.

Lakin Prof. Dr. Kâmil Veli Nerimanoğlu’nun da kendisinden bir ay önce trafik kazasında vefat eden Arif Acaloğlu gibi Azerbaycan'ın bağımsızlığı sonrasında Elçibey döneminde Azerbaycan’da Başbakan Yardımcılığı görevinde bulunmuş ve o da Elçibey Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi.

Türk dilbilimi ve folkloru sahalarında önemli çalışmalara imza atan, 18 Ağustos 1946 tarihinde Cebrail doğumlu Prof. Dr. Kâmil Veli Nerimanoğlu, Türk Dil Kurumu, Atatürk Kültür Merkezi, ile Türk Folklor Kurumu şeref üyelerindendi.

Azerbaycan Halk Cephesi Partisi (APFP) Genel Başkanı Ali Kerimli, Nerimanoğlu’nun ölümünü şu sözlerle duyurdu; “Genel Başkan Yardımcısı Profesör Kamil Vali’nin vefatı sadece FHKC ailesi için değil, milletimiz için de ağır bir kayıptır. Kamil Vali, ilkeli duruşu olan büyük bir aydındı. Hayatının sonuna kadar cephe fikrine ve entelektüel konumuna sadık kaldı. Tesellimiz, Kamil hocanın da hayatını onurlu bir şekilde yaşamış ve onurlu bir şekilde sonlandırmış olmasıdır.”

Azerbaycan medyasında, “Nerimanoğlu’nun kalb krizinden olduğu söyleniyor” şeklinde ifadelerin yer alması düşündürücü. Amacım şeytanın avukatlığını yapmak veya öküzün altında buzağı aramak değil.

Lakin burada ismi geçenlerin başlarına gelenler, kronolojik biçimde dönemin şartları göz önünde bulunduğunda analiz edildiğinde ortaya ne çıkıyor, biliyorsanız bana da söyleyin.

Vefat edenlere rahmet, yaşayanlara sağlık, selamet dilemek istiyorsanız, tercih sizin buyurun!

Azerbaycan’da sadece Türkiye yok, Ruslar, İsrail, İngilizler, Almanlar, İranlılar, Çinliler, Amerikalılar ve Fransızlar da var. 

En tehlikelisi Zengezur yani “Kızıl Kürdistan” denilen bölgede Ermeni ve Kürtlerin evliliklerinden türemiş bir ‘klik’ var.

Yani dostlar, oyun içinde oyun…

Alemde şer, Oğuz’da er tükenmez. Namık Kemal’in dediği gibi, Felek her türlü esbâb-ı cefasın toplasın gelsin: Dönersem kahbeyim millet yolunda bir azîmetten!

.

Ömür Çelikdönmez, dikGAZETE.com

Seçilmiş Kaynakça

https://ru.oxu.az/society/804131

https://m.haqqin.az/news/300319

https://coskf.org.tr/yonetim-kurulu/

https://www.referans.az/article/44314

https://www.trend.az/azerbaijan/incident/3825473.html

https://tur.az24saat.org/2023/12/16/kamil-veli-nerimanoglu-vefat-etti/

https://www.trtspor.com.tr/m/?m=newsDetail&news_id=180087&category_id=4

https://ticaret.edu.tr/akademisyenimiz-azerbaycanda-sehit-cocuklarini-sevindirdi/

https://www.habervakti.com/omer-celik-binali-yildirimin-gecirdigi-kazanin-detaylarini-acikladi

https://www.dikgazete.com/yazi/ganira-alasgar-gizi-pashayeva-nin-ardindan-zehirlendi-mi-6098.html

https://www.a3haber.com/2022/11/02/komplo-teorilerine-tersinden-de-bakmak-gerekiyor-abi-biliyor/

https://www.ankhaber.com/mehmet-mutlu-turk-dunyasinin-aksakkallara-cok-ihtiyaci-var-24742-haberi

https://www.sozcu.com.tr/cumhurbaskani-erdoganin-kuzeni-son-yolculuguna-ugurlandi-2-wp7810719

https://sfera.az/cemiyyet/235436/bakida-facieli-sekilde-len-alim-azerbaycana-buna-gre-gelibmis-teferrat/

https://www.dikgazete.com/yazi/rus-troykasinin-azerbaycanda-darbe-girisimi-makale,2747.html-2747.html

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/cumhurbaskani-erdoganin-kuzeni-mehmet-mutlu-vefat-etti-42334730

https://www.qha.com.tr/turk-dunyasi/buyuk-turkolog-prof-dr-kamil-veli-nerimanoglu-hayatini-kaybetti-482890

https://www.dikgazete.com/haber/azerbaycanda-trafik-kazasi-geciren-binali-yildirim-hastaneden-taburcu-edildi-800899.html

https://www.ayb.org.tr/haberler/turkolog-cevirmen-arif-acaloglu-baku-de-trafik-kazasinda-hayatini-kaybetti-6556007505bc7

https://www.trtavaz.com.tr/haber/tur/avrasyadan/turk-hayirseverler-azerbaycanin-gazah-kentinde-cocuk-parki-yaptirdi/62dd682301a30a39d4208211

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
zurnazen mustafa
zurnazen mustafa 3 ay önce
ömür bey biraz konu değiştirseniz. şahsen istihbarat okumaktan sıkıldım ben. mesela Türkiye de vatanseverlik oranı neden düştü. yüzde yetmişlerdeyiz hangi hatalar yapıldı, kimler yaptırdı bu hataları. neden bu kadar düştü. yazmanızı beklerim.
Ülkücü nefes
Ülkücü nefes 3 ay önce
Tanrı Türkü Korusun ve Yüceltsin