USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Ankara, Rusya Büyükelçisini değiştirdi... Rus Büyükelçi Aleksei Vladimirovich Erkhov görev süresinin uzatılmasını istiyor!

Ankara, Rusya Büyükelçisini değiştirdi... Rus Büyükelçi Aleksei Vladimirovich Erkhov görev süresinin uzatılmasını istiyor!
16-09-2023

MİT eski Başkanı Dr. Hakan Fidan; Dışişleri Bakanı olduktan sonra hariciye bürokrasisinde önemli atamalar gerçekleştirdi. Bu kapsamda mevcut Moskova ve Kiev Büyükelçilerini geri çekti. Hazırladığı yeni Kararnameyi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tensiplerine sundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete‘de yayımlanan karara göre, Rusya, Ukrayna, Polonya, Fas ve Burundi'ye yeni büyükelçiler atandı.

Karara göre; Rusya Büyükelçiliği'ne Aralık 2018'den günümüze Rusya Federasyonu'ndaki Türk diplomatik misyonuna başkanlık eden, görev süresi geçen yıl dolmasına karşın uzatılan Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar’ın  yerine 52 yaşındaki Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, 2019’dan bu yana görev yapan Ukrayna Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere'nin  yerine de Mustafa Levent Bilgen atandılar.

Ayrıca Polonya Büyükelçiliği'ne Rauf Alp Denktaş, Fas Büyükelçiliği'ne Mustafa İlker Kılıç, Burundi Büyükelçiliği'ne ise Alp Işıklı atandı.

Türkiye’den Moskova’ya Rusya uzmanı Yeni Büyükelçi…

1971 yılında Gümüşhane’nin Eskibağlar (Emirler Esenbağ / Halgent) Mahallesinde dünyaya gelen Tanju Bilgiç, ilk, orta ve lise eğitimini Gümüşhane’de tamamladı. 1993’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun. 2001’de İtalya’daki Padova Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans, 2012’de Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde doktora eğitimini tamamladı.

Dışişleri Bakanlığında; 1995’te Amerika-Pasifik ve Uzakdoğu Dairesinde Aday Meslek Memurluğu, 1997’de Ortadoğu Genel Müdür Yardımcılığında Ataşe, 1998’de Saraybosna Büyükelçiliğinde Üçüncü Katip, 2000’de Kopenhag Büyükelçiliğinde İkinci Katip, 2003’de Avrupa Konseyi Dairesinde Başkatip, 2005’te Avrupa Konseyi Nezdindeki T.C. Daimi Temsilciliğinde Müsteşar, 2008’de Kıbrıs Siyasi İşler Dairesinde Şube Müdürü, 2010’da Kıbrıs Ekonomik İşler Dairesinde Daire Başkanı olarak görev yaptı.

Rusya Federasyonu’nu yakından tanıyan bir isim. Kurumlar arası ilişkileri, siyasi dengeleri ve güç rekabetlerinin odağındaki isimleri yakından tanıyor. 2011-2014 arasında Rusya’da St. Petersburg Başkonsolosuydu. Bilgiç; 2014-2016 yıllarında Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Genel Müdür Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü, 2016-2021 yılları arasında Belgrad Büyükelçisi, Nisan 2021 tarihi itibarıyla tekrar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ve bu görevi ile beraber Mart 2023 tarihi itibarıyla Bakanlık Enformasyon Genel Müdürüydü.

Bilgiç, iki yıl Dışişleri Sözcülüğü yaptıktan sonra 2016’da Belgrad Büyükelçisi olarak atandı. Bilgiç, görev süresi dolduktan sonra merkeze döndü ve Nisan 2021 itibarıyla tekrar Bakanlık Sözcüsü oldu, Mart 2023 itibarıyla Bakanlık Enformasyon Genel Müdürü görevini de yürütmeye başladı. Tanju Bilgiç İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Daha önce Rusya’da görev yaptığı düşünülürse Rusça da biliyordur. 

Kiev’e ABD politikalarına uyumlu Büyükelçi…

Ukrayna Büyükelçiliğine atanan Mustafa Levent Bilgen; 1966 Ankara doğumlu ama ailesi Kilisli. TED Ankara Koleji mezunu. Lisans eğitimini ABD'de, George Mason Üniversitesi Yöneticilik Fakültesi'nde tamamladı. Mastırını, aynı üniversitenin Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İş ve İşlemler konusunda yaptı. 2009-2011 arasında Toronto Kurucu Başkonsolosu, 2011-2014 arasında New York Başkonsolosu, 12 Aralık 2014 - 1 Ekim 2016 arasında ise Abu Dabi Büyükelçisiydi. (...)

İngilizler de Moskova Büyükelçisini değiştirdi…

Geçtiğimiz Ağustos ayında benzer bir görev değişikliğini Birleşik Krallık gerçekleştirdi. Rusların istemediği Moskova büyükelçisi Dame Deborah Bronnert’ın yerine Nigel Philip Casey atandı.

Casey görevine Kasım 2023'te başlayacak. Nigel, Mayıs 2021'den Ocak 2023'e kadar Başbakan'ın Afganistan ve Pakistan Özel Temsilcisi olarak görev yaptı.

Aynı zamanda Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi'nde Afganistan ve Pakistan Direktörlüğü (APD) Direktörüydü. Nigel, daha önce Nisan 2017'den Mayıs 2021'e kadar İngiltere'nin Güney Afrika Yüksek Komiseri olarak görev yapmıştı. 2014'ten 2016'ya kadar Başbakan'ın Dışişleri Özel Sekreteri ve 2011'den 2014'e kadar İngiltere'nin Bosna-Hersek Büyükelçisi olarak görev yaptı.

Nigel, 1991'den bu yana Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi'nde çalışan bir kariyer diplomatı. Kariyerinin en önemli yılları Londra'daki FCDO Foreign, Commonwealth and Development Office / Dışişleri , Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi ‘nde çalışmakla geçtiği söylenebilir. Departman, çeşitli biçimleriyle İngilizlerin çıkarlarının dünya genelinde temsil ediyor.

FCDO, daha önce 1782'den 1801'e kadar İçişleri Bakanlığı tarafından, 1801'den 1854'e kadar Savaş ve Sömürge Dairesi tarafından, 1854'ten 1966'ya kadar Sömürge Dairesi tarafından yönetilen Britanya Denizaşırı Topraklarından sorumludur. Nigel; Saraybosna'nın yanı sıra Pretoria, Washington DC, Moskova ve Yeni Delhi'de görevlerde bulundu. Nigel, Oxford Üniversitesi Balliol College'da Modern Tarih okudu. Clare Casey ile evli ve 2 çocuk babası.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksei Vladimirovich  Erkhov Türkiye’de kalmak için direniyor!..

Rusya Federasyonu'nun mevcut Büyükelçisi Aleksei Vladimirovich  Erkhov, 19 Haziran 2017'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kararnamesi ile Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçi olarak Rusya Federasyonu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne atanmıştı.

Aleksandr Vadimoviç Khapilov 

Aleksei V. Erkhov'ın Türkiye'de görev yaptığı yıllardaki performansına bakılarak, başarılı bir diplomat olduğu söylenemez. Görev süresince Ankara’dan çok Moskova'da kaldı. Görev yaptığı sürede geri planda durmayı tercih eden Aleksei  Vladimirovich  Erkhov, daha çok Moskova’da zamanını geçirmekle eleştirilmişti.

Rus Büyükelçiliğinin eski Müsteşarı, Elçi Müsteşar Aleksandr Vadimoviç Khapilov, Moskova'da  dinlenmeye çekilen Aleksei V. Erkhov'a vekalet etmişti. Erkhov; Büyükelçilikteki tam zamanlı görev tanımı kapsamında işleri, elçilik çalışanlarına yaptırmakla tanınmıştı. Oysa Türkiye'nin yabancısı değildi. Çünkü taa 2009 yılında Rusya'nın İstanbul Başkonsolosu olarak atanmıştı.

Çerkesleri kızdırdı!..

Kendisine ayrıca Türkiye’deki Rusya diasporası ile ilişkilerinde mesafeli durduğu eleştirileri yöneltilmişti. Hatta Kafkas ve özellikle Çerkez sivil toplum kuruluşlarını kışkırtan ve onlarına tepkilerine yol açan bazı talihsiz açıklamalarda bulundu.  Şubat 2020'de Rusya'nın Ankara büyükelçisi Aleksei V. Erkhov, Çerkes Sürgününü "güzel bir masal" olarak nitelendirmişti.

Kafkas Dernekleri Federasyonu yazılı açıklamada, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksei V. Erkhov'un  Çerkesler'le ilgili ifadelerinin rencide edici olduğunu belirterek, "Halkların barış ve huzur içerisinde yaşaması tüm tarafların çıkarınadır ve tüm yetkililer sorumluluk bilinci içerisinde bu doğrultuda gayret göstermelidir." çağrısı yapmıştı.

14 Mayıs seçim sonuçlarının tahmininde isabetli değerlendirme yapamadı!..

Türkiye’deki seçimler ilgili hazırlanan Büyükelçilik raporunda Millet İttifakı'nın seçimi kazanabileceği yorumlarının yapıldığı iddia edilmişti. Oysa sonuç ,tam tersi çıktı değil mi?

Moskova'nın üzerinde titrediği bir proje ve Rus sermayesinin Türkiye’deki en önemli ve büyük yatırımı Akkuyu nükleer santrali açılış törenine, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Vladimirovich Putin'in katılmamasında Büyükelçiliğin görüşünün etkili olduğu söylenmişti. 

Büyükelçilik mi darphane mi?

Büyükelçi Aleksei V. Erkhov, kançılaryada vahşi kapitalist Amerikalıların bir zamanların dünyada izlenme rekorları kıraDallas dizisini aratmayan neredeyse skandal boyutuna varan olaylar nedeniyle temsil ettiği Rus Devleti'nin işleriyle ilgilenmeye fırsat bulamadığı, diplomasi kulislerinde yaygın kanaat.

Bu nedenle olsa gerek Rusya İstanbul Başkonsolosu Andrey Burarov'un gönlünde Aleksei V. Erkhov sonrası Ankara'ya büyükelçi olmak yatıyor. Tabii ki gönlünde yatan konsolosluk çalışanı güzel bayanlardan yer kaldıysa!

Başkent Ankara’da Rusofil olmayan Rusya Türkiye Ticaret Temsilciliği’nin yarı resmi yarı özel şirket ROST ile Rus Büyükelçiliğinden kimlerin mangır işleri olabilir? Tabii ki Rus Büyükelçiliğinin!

ROST hamuru daha çok su kaldırır!..

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksei V. Erkhov'un Türkiye Cumhuriyeti’ni Ukrayna’ya silah satmakla suçladığı açıklamasını hatırlıyor musunuz?

Bu açıklamaya istinaden, Rus ve Türk vatandaşları tarafından kurulan ve içerisinde Rus diplomatik misyonunda görev yapmış şahısların da bulunduğu Rus Türk Ticaret Evi’nin (ROST) Ukrayna ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile yürüttüğü ticari faaliyetleri, okuyucunun dikkatine sunmuştum. Zorlarına gitmiş olmalı ki, hakkımda maddi manevi tazminat davası açtılar.

Yine söylüyorum yazımın ana fikri; Türkiye Cumhuriyeti’ni Ukrayna’ya silah satmakla suçlayan Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksei Erkhov’un ithamlarının mesnetsiz olduğunu kendi faaliyetleriyle ortaya koymaktır.

Üstelik Rusya Büyükelçisi bu talihsiz açıklamayı Türkiye’de yaşanan büyük deprem felaketi döneminde yapmıştır.

ROST, Rus ve Türk şirketlerinin ticaret faaliyetlerini, Rusya İhracat Merkezi, Moskova ve İstanbul Teknoparkları, Moskova İşadamları Derneği, Rus-Türk İş Konseyi, Rusya Federasyonu Bölgesel Valilikleri, Rusya Tahıl Birliği, Rusya Güney Pirinç Birliği ve Rusya Dış Ekonomik Faaliyete Katılımcılara Yardım Derneği (gümrük ve lojistik konularında) ile işbirliği içerisinde yürütmektedir.

Aleksei V. Erkhov kendi ülkesine nasıl kazık attı?

Aleksei  Vladimirovich  Erkhov; Rusya Federasyonunun Türkiye Büyükelçisi olarak 19 Haziran 2017'de  atandıktan sonra , ayağının tozu ile 2018 yılında  Rus-Türk Ticaret Evi ROST’un kurulmasına ön ayak oldu.  

ROST görünürde bir ticari şirketin faaliyetleri gibi görünmektedir. Ancak ROST, kuruluşu itibari ile bir aldatma üzerine dizayn edilmiştir. Rusya Federasyonu, dünya üzerinde kendisine ait resmi kuruluşlar statüsünde Rusya Ticaret Evleri kurmaktadır.

Bu Ticaret Evleri’ni kurulduğu ülkedeki Büyükelçiliklerine bağlı Ticaret Temsilcilikleri vasıtasıyla koordine etmektedirler. Ancak Türkiye’ de kurulan Rus-Türk Ticaret Evi (ROST), Rusya Büyükelçiliği bünyesinde resmi olarak kurulmamış, Rusya Federasyonu Türkiye Ticaret Temsilciliği’nin inisiyatifiyle imtiyaz sağlanarak bir Anonim Şirket olarak kurdurulmuştur.

Böylelikle Rusya’nın Türkiye’deki ticari tüm imkanları bu şirkete devredilmiştir. Bu durum Türkiye’de ticari sektörde haksız rekabet, tekelleşme ve tröstleşmeye sebep olmuştur. Burada inisiyatifi kullanan Rusya’nın Türkiye’deki Büyükelçiliğidir.

Türkçesi; Büyükelçi Aleksei Vladimirovich  Erkhov, kendi ülkesine kazık atmıştır.  Acaba bu imtiyaz devri ile uhdesine ne geçmiştir?

Diğer taraftan Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçiliği bünyesinde kurulan Rusya Bilim ve Kültür Merkezi (Rus Evi) ise tamamen resmi bir kuruluş olarak faaliyet göstermektedir.

Rus-Türk Ticaret Evi (ROST) ise bir Anonim Şirket olarak menfaat güden bir yapılanmadır.

Bu ROST yapılanması, Rus Evi’nin aksine, diplomatik misyonun akçeli işlere bulaşması durumudur. Ukrayna Büyükelçiliği Müsteşarı Denis Zolotorov ile  yakın ilşkileri ben mi kurdum?

Büyükelçi, çevresindeki insanların kimlerle dans ettiğini bilmiyor mu?

Aleksei V. Erkhov; Sergei Lavrov'un uzatmalı sevgilisi Svetlana Polyakova'dan ne istedi?

Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksei V. Erkhov'un eşi Irina Nikolayevna Erkhov, bayan personel ve  erkek personelin eşleri ile  çok farklı bir ekonomik etkinlik içinde olduğu, diğer büyükelçilerin hanımları arasında konuşulduğu  söyleniyor. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile “uzun ve yakın bir ilişkisi” olduğu söylenen Svetlana Polyakova, Rus Büyükelçinin eşi Irina Nikolayevna Erkhov'un nesi olur?

Hangi okulda birlikte okudular? Kocasının Rusya Dışişleri Bakanlığında    daha yüksek bir göreve getirilmesi için Svetlana Polyakova'dan ricacı oldu mu? Ona Türkiye'den pahalı hediyeler gönderdi mi?

Svetlana Polyakova, Dışişleri Bakanlığı'nda çalışmanın yanı sıra ticaretle de uğraşıyor. 2012 yılına kadar Rusya Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi binasında bulunan Consul restoranının ortak sahibiydi.

Son beş yılda (2015'ten 2020'ye kadar), restoran yalnızca 97 milyon ruble gelir elde etti. Diğer şirketler de ona yüksek gelir getirmedi, ancak neredeyse 1 milyar ruble değerinde bir mülkün sahibi olduğu ortaya çıkmıştı. Moskova'da  Smolensk Meydanı'nda yer alan Dışişleri Bakanlığı’nda koltuk kapmak için Ankara’daki Rus Kançılaryasında  fak-fuk-fon işleri nasıl dönüyor?

Rusya Fedrasyonu Dışişleri Bakanlığının Arapça, İngilizce ve Fransızca bilen, evli ve üç yetişkin kız babası, Ankara Büyükelçisi Aleksei Vladimirovich  Erkhov’u değiştirmesi bekleniyor. Ancak Erkhov’un Türkiye'deki görev süresinin uzatılması için Türk yetkililerle görüştüğü söylentileri ne derece doğru?

Acaba görevinde biraz daha kalabilmek için yanlış yerlerle temas içinde olmasın?

Herhalde Ukrayna veya ABD'li diplomatlardan yardım isteyecek değil ya?

Denize düşen yılana sarılır. Sakın ha!

.

Ömür Çelikdönmez, dikGAZETE.com

Seçilmiş Kaynakça

https://ros-t.com/hakkimizda

https://www.unipd.it/en/history

https://gumushaneliler.net/tanju-bilgic/

https://www.kommersant.ru/doc/3329582

https://turkey.mid.ru/tr/embassy/ambassador/

https://www.biyografya.com/biyografi/23857

https://moscow-emb.mfa.gov.tr/Mission/About

https://www.armenpress.am/arm/news/1079765/

https://www.trend.az/world/turkey/3796890.html

https://www.gov.uk/government/people/nigel-casey

https://www.abdpost.com/konsolosun-urfali-esi/251/

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18036681

https://www.csap.cam.ac.uk/network/deborah-bronnert/

https://www.gov.uk/government/people/deborah-bronnert

https://www.gazeta.ru/politics/news/2023/09/14/21283178.shtml

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/09/20230914-5.pdf

https://www.ilkhaber-gazetesi.com/karahan-birlesmis-milletlerde

https://www.kimoneo.com/ali-karahan-kimdir-milletvekili-nereli-esi-tbmm/

https://www.habervakti.com/ay-tutulmasinin-cumhurbaskanligi-secimine-etkisi

https://www.sivilsayfalar.org/2020/02/17/kaffedden-rus-buyukelci-yerhova-tepki/

https://www.dikgazete.com/yazi/bulgaristan-secimleri-ve-rost-un-rusya-ya-resti-5496.html

https://www.haberler.com/guncel/buyukelci-bilgen-in-esinin-cenaze-toreni-11192355-haberi

https://zn.ua/UKRAINE/turtsija-zamenila-poslov-v-neskolkikh-stranakh-v-ukraine-tozhe.html

https://www.mepanews.com/turkiye-rusya-ile-ukraynaya-yeni-buyukelciler-atadi-62521h.htm

https://yetkinreport.com/2023/03/16/rus-buyukelcinin-yanitlayamadigi-turkiye-secimleri-sorusu/

https://www.gov.uk/government/news/change-of-his-majestys-ambassador-to-russia-nigel-casey

https://tr.euronews.com/2021/09/17/rusya-d-sisleri-bakan-lavrov-un-metresli-ozel-hayat-ifsa-oldu

https://iz.ru/1553721/2023-08-03/posolstvo-velikobritanii-podtverdilo-naznachenie-novogo-posla-v-rossii

https://www.aa.com.tr/ru/ турция/турция-сменила-послов-в-рф-украине-и-ряде-других-стран/2924173

https://t24.com.tr/haber/disisleri-bakani-hakan-fidan-rusya-buyukelcisi-aleksei-erkhov-ile-gorustu,1126159

https://www.dikgazete.com/yazi/cumhurbaskanligi-secimleri-ve-turk-rus-iliskilerinde-son-durum-5692.html

https://www.ukrhaber.com/blog/turkiyenin-yeni-ukrayna-buyukelcisi-mustafa-levent-bilgen-resmi-olarak-atandi/

https://www.trhaber.com/genel/mustafa-levent-bilgen-kimdir-ukrayna-buyukelcisi-mustafa-levent-bilgen-nereli-h125203.html

https://www.habersanliurfa.net/yazarlar/omur-celikdonmez/turk-ve-rus-donanmasinin-karadeniz-filosuna-neler-oluyor/31569/

https://www.dikgazete.com/yazi/svetlana-polyakova-ve-tahil-koridoru-anlasmazliginin-karadeniz-in-guvenligine-etkisi-5886.html

https://www.gazetemru.com/2023/06/16/moskova-buyukelciliginde-gorev-degisikligi-mehmet-samsarin-yerine-tanju-bilgic-geliyor/

https://gumushanedenhaber.com/rusya-buyukelciligine-gumushaneli-hemserimiz-tanju-bilgicin-atamasi-resmi-gazetede-yayimlandi/

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Gazi
Gazi 2 hafta önce
Tebrikler!
Paragöz akceli işler organizatörü Rus büyükelçisini postalattın...