USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Zelenskiy’i ABD değil İngiltere ayakta tutuyor!

Zelenskiy’i ABD değil İngiltere ayakta tutuyor!

Amerikalılar Ukraynalı muhataplarına resmen açık açık; Ruslarla savaşta size sınırlı sayıda silah ve mühimmat yardımı yaparız ama kusura bakmayın sizin mavi gözünüz sarı kaşınızın hatırına Ruslarla papaz olamayız diyorlar.

Hatırlarsanız 11.10.2022'de, "Putin, Ukrayna savaşını tersine çevirecek komutanı buldu! Kiev alev alev yanıyor!.." başlıklı makalemde, Rusya Federasyonu Başkanı Putin'in 11 Ekim 1966 Novosibirsk doğumlu bir Sibiryalı Rus General Sergey Vladimirovich Surovikin'i, Ukrayna'daki Müşterek Kuvvetler Grubu Komutanlığına atamasını değerlendirmiştim.

Prensip olarak Surovikin'in, her zaman kararlı ve hızlı hareket etmenin gerektiği zamanlarda ihtiyaç duyulan yere atandığını, sert ve ilkeli bir komutan olduğunu, savaş stratejisinin, düşmanı yerinde yok etmek ve esir almamak üzerine kurulu bulunduğunu, nitekim yeni görevine atanır atanmaz Ukrayna'nın büyük bombardımanının, Rus birliklerinin yeni komutanı Sergei Surovikin'in taktiği olduğunu belirtmiştim. 

Hatta bakalım; Ukrayna görevi öncesi diğer savaş bölgelerinde gösterdiği başarıyı tekrarlayabilecek mi?  diye sormuş, ama bu saatten sonra Ukrayna topraklarına kilometre başına daha fazla bomba düşecek. Başta Kiev olmak üzere Ukrayna’nın diğer şehirleri de savaşın acısını daha çok hissedecek belirlenmesinde bulunmuştum.

An itibariyle Surovikin'in savaş taktiği deyim yerindeyse tıkır tıkır işliyor.

Ukrayna'nın enerji altyapısı yerle yeksan!..

Rus Hava-Uzay Kuvvetleri, Ukrayna’nın askeri komuta ve kontrol sistemine ve enerji tesislerine karşı büyük, yüksek hassasiyetli saldırılar gerçekleştiriyor. Fırlattıkları tüm füzeler tam olarak amaçlanan hedeflere isabet etti, tüm askeri noktalar vuruldu.

RF Silahlı Kuvvetleri, Ukrayna'nın askeri ve kritik altyapısını yok etmeye devam ediyor. Ancak Ukrayna Silahlı Kuvvetleri de yerinde durmuyor ve Batı hava savunma sistemlerinin yardımıyla Rus füzelerine karşı koymaya çalışıyor. Lakin ne yapsalar boş!..

Rus Silahlı Kuvvetleri, Ukrayna'nın enerji altyapısını yok etmeyi amaçlayan yeni bir taktik geliştirdi ve ardından her yeni saldırı, Ukrayna'nın altyapısını adeta felç etti.

Enerji dağıtım sisteminde ciddi arızalar meydana getirdi. Neredeyse hayat durdu. Elektrik kesintisi ile metro/trenler çalışmadı, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı silahlar ve teçhizat cepheye ulaştırılamadı.

Zamanlama askeri deha!..

Ukrayna enerji sisteminin tam da Rusya'nın ihtiyaç duyduğu anlarda çöktüğü ortaya çıktı.

Rus askeri birliklerinin ön cephede ek bir baskısı olmadan, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin gerisinde kartopu gibi biriken ve an geldiğinde cephede savaşan Ukrayna ordusunu çok şiddetli bir şekilde vuracak ciddi sorunlar yaşanıyor. Altyapının çökmesi milyonlarca insanı elektriğe, suya ve hatta barınağa erişimi kaybetme riskiyle karşı karşıya bıraktı. Ülkenin enerji sektörünün yüzde 40'ı hasar gördü veya yok edildi.

"Havlamasını bilmeyen köpek, sürüye kurt getirir" atasözünü duymuşsunuzdur. İlkçağ filozoflarından Herakleitos ise daha farklı bir şey söyler; "köpekler tanımadıklarına havlar" der. Ukrayna için her iki söz de doğru.

Rusya'nın bombalaması nedeniyle enerjisiz kalan Ukrayna'nın başkentinde, ulusal enerji şirketi Ukrenergo, Rusya'nın bu hafta düzenlediği yoğun füze saldırıları sonrası ülkenin elektrik ihtiyacının sadece yüzde 50'sinin karşılanabildiğini açıkladı.

Savaştan önce yaklaşık 3 milyon nüfusa sahip olan Kiev'de sıcaklıklar "0" derecenin altına düşerken, elektrik, ısıtma ve su yok.

Bunlar daha iyi günleri!.. Akılsız başın cezasını ayaklar çeker. Baş kim, ayak kim, varın siz düşünün?

Ukrayna halkı bir an önce akılsız başı devre dışı birakmadıkça, bu püsküllü beladan kurtulamaz. Belki bu kirli savaş Ukrayna halkının aklını başına getirir. Bir daha onun bunun gazına gelmezler. Vakit bulurlarsa Ziya Paşa'nın "Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir / Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir dizelerini okusunlar.

Amerikalılar çark etti!..

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin 19 Kasım Cumartesi günü Kanada'nın Halifax kentindeki Güvenlik Forumu'nda yaptığı konuşmada, Rusya'nın Ukrayna altyapısına füze saldırılarını sürdüreceğini, Ukrayna'nın tek sorununun bu olmadığını ilerleyen günlerde Ukrayna'nın "sert bir kışla" karşı karşıya olduğunu söyledi.

ABD, koskoca NASA ile çalışıyor. Hava tahmin raporlarını savaş için analiz eden Meteoroloji uzmanları var.  Koskoca savunma bakanı, "kış sert geçecek" diyorsa sert geçecektir.

Hava tahmin raporu ve Palulu Ali Rıza Septioğlu…

Hava durumu deyince aklıma klasik bir Ali Rıza Septioğlu hikâyesi geldi. Bir zamanlar Meclis'in en yaşlı üyesi, Elazığ/Palulu merhum Ali Rıza Septioğlu'nun, siyaset dünyasında asıl şöhreti; 1978'de Adalet Partisi'nden ayrılıp, ‘Onbirler’ grubu içerisinde yer almasından kaynaklı.

Bülent Ecevit'in hükümet kurabilmek için bakanlık vaadiyle, AP saflarından CHP saflarına transfer olunca bir anda kendini, rüyasında bile göremeyeceği bakanlık koltuğunda bulur. Meteorolojiden Sorumlu Devlet Bakanı olur.  Bakanlık müsteşarını çağırır, ne iş yaptıklarını sorar.

Aslında konuşması biraz argodur ama ben sansürlü yazayım.

Müsteşar, kendisine hava durumu raporunu arz ettiginde "bu nedir?" diye sorar. Müsteşar, "Sayın Bakanım önümüzdeki günlerin hava raporları" deyince, Septioğlu kızarak "Allah'ın işine karışmayın kardeşim!" der.

ABD yönetiminde Ukrayna konusunda fikir ayrılığı

Ukrayna'nın altyapısının yıkımı sırasında Beyaz Saray'da bir bölünme ortaya çıktı; bazı üst düzey Biden yönetimi yetkilileri, Kiev'in "ne kadar sürerse sürsün" Rusya ile savaşmaya devam etmesi gerektiği kanaatinde. Bunlar genellikle İngiliz ekolünden.

ABD Genelkurmay Başkanı General Mark Milley ise Kiev'in Moskova ile görüşme fırsatını değerlendirmesini öneriyor. General Mark Milley, "Ukrayna'nın askeri olarak kazanamayacağı zaten açık olduğu için" Kiev'in Moskova ile müzakere etme fırsatını kullanması gerektiğini öne sürüyor. Bu yaklaşımında yalnız değil. Pragmatist ve oportünist Amerikalılar da olmayacak duaya amin denilmeyecegini biliyorlar.

ABD, her silahı Kiev’e veriyor mu sanıyorsunuz?

Amerika Birleşik Devletleri "Vladimir Putin'e karşı savaşa" çekilmeyecek yani Ukrayna için Rus ordusu ile savaşa girmeyecek ancak Kiev'e silah sağlamaya devam edecek. Ama öyle her silahı değil. ABD ordusu envanterinden düştüğü modası geçmiş silahları hibe ediyor.

Ukrayna, Amerikalılar için yağlı müşteri sayılmaz. Ukraynalılarda para mı var?

Bununla birlikte geçtiğimiz Ekim ayında The New Yorker'ın bir Pentagon kaynağına dayandırdığı haberine göre ABD, sınırlı üretim kapasitesi nedeniyle Ukrayna'ya çok sayıda HIMARS MLRS tedarik etmeyecekmiş.  Uzmanlara göre, Ukrayna ayda 5.000'den fazla füze harcıyor. Aynı zamanda imalatçıları Lockheed Martin, bu füzelerden yılda toplam 9 bin adet üretiyor. Yani Amerikalılar bu değirmenin suyu nereden geliyor diyesilermiş.

Batı tarzı hava savunma sistemi pert…

RF Silahlı Kuvvetlerinin Ukrayna'nın askeri ve enerji tesislerine yaptığı füze saldırıları şunu açıkça gösterdi: Müttefikler tarafından Kiev'e sağlanan, tüm övülen hava savunma sistemleri, ülke topraklarını koruyamaz. Ukrayna'daki Patriot hava savunma sistemlerinin Rus füzelerine karşı güçsüz olduğu bir kez daha anlaşıldı. Şimdi Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemi almakla ne kadar doğru bir iş yaptığını anladık mı?

Erdoğan ve Putin küreselleşmeye meydan okuyor!..

Diğer uluslar için 'Tarihin Sonu'nu ilan eden küreselciliğe karşı kim ne derse desin mücadele eden iki lider var. Biri Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin diğeri Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan.

Bekleyelim, görelim.

.

Ömür Çelikdönmez, dikGAZETE.com

Seçilmiş Kaynakça

https://www.bbc.com/turkce/articles/cge5gzkk444qo

https://www.rt.com/russia/566844-ukraine-harsh-winter-austin/

https://www.pravda.ru/world/1772080-nato_ukraina_i_rossija/

https://military.pravda.ru/1771823-raketnye_udary_po_ukraine/

https://russian.rt.com/world/news/1064933-vsu-pentagon-himars

https://www.voanews.com/a/nato-defending-ukraine-is-defending-democracy-/6843960.html

https://www.pbs.org/newshour/politics/watch-pentagon-says-winter-will-add-complexity-in-ukraine

https://www.repubblica.it/esteri/2022/11/25/news/kiev_luce_ucraina_emergenza_energia-376012532/

https://potokmedia.ru/russia_world/446211/rumynskij-ekspert-vasilesku-plan-generala-surovikina-nachal-davat-svoi-plody/

https://www.usatoday.com/story/news/world/2022/10/27/winter-ukraine-russia-war-who-has-advantage/105314 63002/

https://news.rambler.ru/conflicts/49724511-zelenskiy-zayavil-ob-energokollapse-pentagon-poobeschal-ukraine-tyazheluyu-zimu-glavnoe-k-19-noyabrya/

https://24tv.ua/ru/deokupacija-ukrainskih-territorij-v-pentagone-govorjat-chto-ukrainu-zhdut-tjazhelye-boi-24-kanal_n2198228 

https://www.lefigaro.fr/international/sans-eau-ni-chauffage-les-kieviens-defient-les-frappes-russes-le-recit-de-l-envoye-special-du-figaro-20221124

https://www.dikgazete.com/yazi/putin-ukrayna-savasini-tersine-cevirecek-komutani-buldu-kiev-alev-alev-yaniyor-4916.html

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
küreselci güçler
küreselci güçler 2 ay önce
Türk borsanının dörtte üçü yabancı yatırımcılara (küreselci şirketlere) ait. Bu nasıl küreselcilere karşı olmak anlamadım ve çözemedim. açıklarsanız gerçekten sevinirim.
Gazanfer Şahin
Gazanfer Şahin 2 ay önce
Namı yeter, misali başlığı bile kafli...
Tamamını okudum. İngiltere dışında, Avrupa'da çıban başı 1 Yahudi idelojisine hizmetkar devlet istemez. İngiltere'ye de emparyal idealzmini, Hayber Kalesi'nden sürülen Yahidiler intikam için aşılamışlardır. Yoksa Alfabesi bile uyduruk, harfler yığını; güneşe hasret, ada devleti: Üzerinde güneş batmayan, Büyük Britanya, olur muydu?
Gazanfer Şahin
Gazanfer Şahin 2 ay önce
Namı yeter, misali başlığı bile kafli...
Tamamını okudum. İngiltere dışında, Avrupa'da çıban başı 1 Yahudi idelojisine hizmetkar devlet istemez. İngiltere'ye de emparyal idealzmini, Hayber Kalesi'nden sürülen Yahidiler intikam için aşılamışlardır. Yoksa Alfabesi bile uyduruk, harfler yığını; güneşe hasret, ada devleti: Üzerinde güneş batmayan, Büyük Britanya, olur muydu?