USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Türk Lirası kuşatmayı püskürttü!

Türk Lirası kuşatmayı püskürttü!
27-12-2021

Ekonomik Kurtuluş Savaşı, 20 Aralık saat 19:30’da yapılan konuşmayla başladı. 

Ertesi günün sabahında saat 9:30’da topçu ateşiyle düşman mevzileri bombalandı. 

Vadeli Opsiyon Borsası’nda (VİOP) USDTRY bazlı kaldıraçlı işlemlere tabi olan kontratlardaki tüm long pozisyonlar (alış yönlü işlemler) muhteşem bir operasyonla süpürüldü. 

Aralık vadeli USDTRY sözleşmesinin fiyatı 18,3 seviyesinden 3,6 seviyelerine kadar patlatılarak düşürüldü. VİOP tarafında teminat yetersizliğine düşen yatırımcılar, stop out (Otomatik Pozisyon Kapatma) seviyesine düştü. 

Şöyle ki, örneğin 100 bin TL’lik sermayesiyle USDTRY Aralık vadeli kontratlarda, artacağı varsayımı altında işlem açan bir yatırımcı 21.12.2021 tarihinde sabah saat 9:30’da 800 bin TL zarara girerek stop out oldu ve aracı kuruluşuna tam 700 bin TL civarında sahip olmadığı parayı borçlanmış oldu.

Kontratlarda açılan long pozisyonlar, kaldıraçlı işlemler olduğundan dolayı USDTRY paritesinin durmadan artmasına sebebiyet veriyor ve TL’nin diğer pariteler karşısında da değersizleşmesine neden oluyordu. 

Püskürtmenin bir diğer bacağı ise Londra swap piyasalarında yapıldı. 

Dövize yapılan spekülatif atağı durdurmak için TCMB Londra’daki bankalara TL vermedi. Böylece yabancı da eline geçecek TL ile USD alamadı. 

Londra'da TL karaborsaya düştü ve TL yükümlülüğü olan kurumlar birbirine yüzde 482 faiz ile TL verdi. 

Bu kısıtlama dövizdeki yabancı spekülatif işlemleri kontrol altına aldı. 

Bu muhteşem operasyonda, dolar ve altına güvenenler ile Londra sermayesi kaybederken, kazanan yıllarca birikim yapma peşinde koşan dar ve orta gelirli ama birikimleri devamlı erimeye yüz tutan emekçiler oldu. 

Atı alan Üsküdar’ı geçti. TCMB, operasyon çekmek isteyenlere ters operasyon yaparak saldırıyı püskürttü. 

Artık oyun kurucu net anlamda TCMB.

Orta uzun vadeli kur artmaya başlarsa, TCMB bu farkı nerden mi karşılayacak? 

Tabii ki tokatladığı Londra sermayesinden ve onlara çanak tutan yurt içi dolar-altın spekülatörlerden. 

Yakında “TL çok değerlendi ihracatçımız ağlıyor” diye haberler duymaya başlandığımızda, TCMB’nin düşük kurdan rezerv doldurmaya başladığına şahit olacağız. 

İlerde mevduat sahiplerine ödenecek olası kur farkı, bu rezervden karşılandığı takdirde, TCMB geri ödemeleri para basarak değil, söğüşlediği Londra sermayesinden ve onlara çanak tutan yurt içindeki spekülatörlerden karşılamış olacak ki, bu da TCMB’nın aldığı rezervlere yönelik orta uzun vade riski minimize etmiş olacak. 

Son olarak şunu belirteyim; devlet, vatandaşı ile karşılıksız bir Swap anlaşması yaptı. 

Bu Swap anlaşma ile bireyseller kur riskinden korunmuş olacak. 

Kur artışındaki hızlanma düşer ve hatta geri çekilme devam ederse bu uygulamanın toplumsal maliyeti kur atağının devam etmesine göre çok daha düşük olacak. 

Bir büyük operasyon daha, kapitalist dünyanın mevcut parasal sistemini iyi anlamış, türev piyasaları, para yaratma süreçlerini iyi idrak etmiş, kamu bankaları, Merkez Bankası ve Hazine arasında kurulan swap, tahvil düzeneği ile Arjantin ve Venezuella gibi temerrüde düşmemizi engelleyen ismini şanını duymadığınız, iyi eğitimli finans mühendisi devlet görevlileri tarafından püskürtüldü. 

.

Onur Subaşı, dikGAZETE.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ali veli
ali veli 3 hafta önce
hiç bir ülkenin parası bir günde yüzde kırk değerlenmez. tuhaf değil mi? önemli olan istikrardır. insanlar hala tl ye güvenmiyor, doları garanti ederek mevduat çekebiliyorsunuz, nereye kadar. kesinlikle yapısal sorunları çözmemiz lazım. cari fazla vereceksek mutlaka ihracatı artırmak gerek. bunun için rekabetçi kur lazım. 13 tl nin altındaki her kur ihracat için risktir. bu krizin buralara çıkmasına sebep olan da maalesef övdüğünüz iyi eğitimli finans mühendisleri değil mi. neyse kolay gelsin.