USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Rusya'da derin hesaplaşmanın kurbanı Tatarsky

Rusya'da derin hesaplaşmanın kurbanı Tatarsky
03-04-2023

NATO'nun kışkırtıcı provokatif söylemleri neticesinde yüzbinlerce insan canından oldu. Koca bir ülke harabeye döndü. Binlerce Ukraynalı, başka ülkelere göç etti. Ukrayna yönetimi, bütün gücüyle emperyalizmin tetikçiligini yapıyor. “Vatan savunması” falan hikâye.

Rusya'yı kuşatmayı stratejik hedefe dönüştüren Washington ve Londra seçkin bürokrasisi, “delta Force” ve gizli servisleri cepheye sürdü. Emekli askerler, Suriye'den transfer edilen selefi teröristlerle Rus ordusuna karşı hibrit bir savaş yürütüyorlar. Savaş etiği falan vız gelir tırıs gider.

Sivillerin öldürülmesi, sabotajlar bunların işi. Kırım yarımadasında Kerc köprüsünü de bunlar bombaladı.

Wagner ve Ordu Anlaşmazlığı…

2010'ların başında eski GRU Spetsnazı Yarbayı Dmitri Utkin tarafından kurulan ve Yevgeni Prigojin'in sahibi olduğu PMC Wagner Grubu, bir Rus paramiliter örgütü.

Özel bir askeri şirket, bir paralı asker ağı veya Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in fiili bir özel ordusu olarak tanımlanıyor. Wagner 2014'ten beri Ukrayna sınırındaki özerk bölgelerde faaliyet gösteriyor.

Savaşın başlaması ile birlikte mensupları ön saflarda var gücüyle yer aldı.  Ancak zaman zaman düzenli ordu birlikleri ile aralarında rol kapma/rol çalma gibi durumlar yaşanabiliyor.

Wagner komutanları, üst düzey yöneticileri, Rus ordusunun cephede başarısız olan komutanlarını ihmal ve ihanet suçlaması ile Başkomutan Putin'e kamuoyu önünde şikayet ediyorlar.

Bu nedenle Ordu ile özel güvenlik şirketi paramiliter güç Wagner arasında çatışma boyutuna ulaşan anlaşmazlık mevcut. Birçok noktada Wagner güçlerinin ordu birliklerine göre izafi bir başarısından söz edilebilir.

Wagner eleştirileri birçok ordu komutanını görevinden etti. Wagner'in cephede savaşan birliklerine düzenli silah ve mühimmat sevkiyatı yapılmadığı, çalışanlarının maaşlarının geciktirildiği veya ödenmediği haberleri de medyada yer almıştı.

Wagner olayı bizim Çerkez Ethem olayına benziyor!..

Çerkez Ethem Ayaklanması; Kuvâ-yi Milliye komutanı Çerkez Ethem tarafından Ankara'da kurulan düzenli orduya karşı gerçekleştirilen ayaklanmadır. I. İnönü Muharebesi sırasında bastırılmıştır. Kuva-yi Seyyare döneminde oldukça başarılı hizmetler veren Çerkez Ethem bu yenilgi sonunda Yunan ordusuna teslim olmuş ve TBMM tarafından vatan haini ilan edilmiştir.

Çerkez Ethem ile Ankara Hükümeti arasındaki anlaşmazlıkları madde madde şöyle sıralayabiliriz:

1- Ankara Valisi'ni yetki dışı yargılama girişimi,

2- İstiklal Mahkemeleri hakkındaki karara karşı çıkış,

3- Asker toplamada İçişleri Bakanlığı'na engel olunması,

4- Batı Cephesi Komutanlığı'nın iki kısma ayrılmasına karşı çıkılması,

5- Düzenli ordunun kurulmasına gösterilen direnç,

6- Başkomutanlık Yetkisi'nin TBMM'ye verilmesine karşı çıkma,

7- Çerkez Ethem kuvvetlerine 1. Kuva-yi Seyyare adının verilmesine karşı çıkma.

Muhtemelen yetki çatışması, Wagner ile Rus Ordusunun en mühim problemi.

Askeri İstihbarat Albayı Maxim Fomin veya  gazeteci blog yazarı Voenkor Vladlen Tatarsky…

Gazeteci blog yazarı olarak bilinen Владлен Татарский/ Voenkor Vladlen Tatarsky'in, asıl adı Максим Фомин/ Maxim Fomin, Rus askeri istihbaratında albay rütbesinde görev yapıyordu ve Wagner ile sıkı-fıkı ilişki içindeydi.

Rus ordusunun şahin kanadından olduğu söyleniyordu. Rus askeri blog yazarı ve propagandacısıydı.

Gerçek adı Maxim Fomin olan blogger Vladlen Tatarsky'nin Telegram'da 560.000'den fazla takipçisi vardı ve Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı hakkında sık sık eleştirel bir yorum yapan, etkili askeri blog yazarlarının en önde gelenlerinden biriydi.

Suikastın mekanı ve hedefi ikonik bir isim…

Gru Albayı Maxim Fomin veya diğer ismiyle Vladlen Tatarsky için kendilerini sosyal medyada "Rusya'nın bilgi birlikleri" olarak tanımlayan Cyber ​​Front Z adlı bir grup, kafeyi akşam için kiralamışlar. 

BBP Genel Başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun seçim bahanesi ile helikoptere bindirilmesi gibi, Gru Albayı Maxim Fomin de sözde hayranları ile “cafede söyleşi” etkinliğinde buluşturuldu.

Görüntülere bakılırsa söyleşi etkinliğinin düzenlendiği cafe, tıklım tıklım dolu falan değil.

Rusya'nın güvenlik servisleriyle yakın bağlantıları olan Baza Telegram kanalı, kafenin Ukrayna'nın doğusundaki Bakhmut'a Rus saldırılarına liderlik eden Kremlin'in Wagner paralı asker biriminin başkanı Yevengy Prigozhin'e ait olduğunu belirtmiş. 

Daha da ilginci Tartarskiy, bu etkinliğe katılmak için ayağının tozu ile Donetsk bölgesinden gelmişti. Söyleşide, cephenin durumu hakkında konuşuyordu. Zaten kendisi Wagner ve Prigozhin'in destekçisiydi. Deyim yerindeyse ecel kendisini çağırmış.

Suikastçının kimliği…

Bir kadın olduğu kesin. Şimdilik kimliği belirsiz. Elinde tuttuğu ve içi patlayıcı yerleştirilmiş küçük bir heykelciği Gru Albayı Maxim Fomin veya diğer ismiyle Vladlen Tatarsky'e hediye etmiş.

Suikastçı Kadın, Vasilyevski Adası'ndaki bir restoranın bombalanmasından aranıyormuş. Suikastçı sarışın, Slav özelliği gösteren kadının patlamada ölüp ölmediği hakkında Rus basınında bilgi yok.

Rusya’nın St. Petersburg kentindeki patlamanın bir zamanlar Ukrayna'da Rusya için savaşan Wagner özel ordusunun kurucusu Yevgeny Prigozhin'e ait olan bir kafede meydana gelmesi dikkat çekici.

Rus polisi, patlamada ölen tek kişinin Tartarskiy olduğunu, 16 kişinin de yaralandığını söylüyor. Ancak bağımsız kaynaklar ölü sayısının çok fazla olduğunu, olay yerine gelen ambulansların onlarca cesedi taşıdığını ileri sürüyor. Bu olay, çok farklı algılanabilir.

Ukrayna Savaşı'nın başlamasından bu yana Rusya'da Putin yanlısı ünlü isimlere yönelik İkinci bombalı saldırı olduğu düşünülüyor. İlk saldırıda Aleksander Dugin'in kızı Gazeteci aktivist Darya Dugina arabasına konan bomba ile öldürülmüştü.

Birileri, galiba “bir sizden bir bizden” mantığı ile hareket ediyor. Bir diğer husus da Rusya'nın, namlunun ucundaki devlet görevlilerini korumakta güvenlik zafiyeti göstermesi. Bu konuda eksikliği nasıl giderirler? Putin'in işi zor.

.

Ömür Çelikdönmez, dikGAZETE.com

Seçilmiş Kaynakça

https://ex.24smi.info/top/in/4878898/17734/

https://m.lenta.ru/news/2023/04/02/spb_vzriv/

https://www.bbc.com/news/world-europe-65155075

https://www.pravda.com.ua/eng/news/2023/04/2/7396116/

https://iz.ru/1492395/2023-04-02/bloger-vladlen-tatarskii-pogib-pri-vzryve-v-peterburge

https://www.reuters.com/world/europe/russian-military-blogger-killed-explosion-st-petersburg-agencies-2023-04-02/

https://www.telegraph.co.uk/world-news/2023/04/02/russia-journalist-vladlen-tatarsky-killed-st-petersberg/

https://www.journaldemontreal.com/2023/04/02/un-blogueur-pro-poutine-tue-et-15-blesses-dans-un-attentat-en-russie-1

https://www.themoscowtimes.com/2023/04/02/leading-russian-military-blogger-killed-in-st-petersburg-cafe-blast-a80684

https://fr.topwar.ru/214141-smi-soobschajut-chto-v-rezultate-vzryva-v-kafe-sankt-peterburga-pogib-izvestnyj-voennyj-zhurnalist-vladlen-tatarskij.html

https://russian.rt.com/russia/news/1131141-voenkor-vladlen-tatarskii?utm_source=24smi&utm_medium=referral&utm_term=17734&utm_content=4878898&utm_campaign=11049&utm_referrer=24smi.info

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Temel yurt
Temel yurt 1 yıl önce
ABD ve Rus emperyalizmi demek istediniz sanırım. Biri diğerinin lacivertli..
darıcı
darıcı 1 yıl önce
Müthiş analiz Türk basınında böyle yazi yok
adnan hakbilir
adnan hakbilir 1 yıl önce
ukrayna kesinlikle bu savaşı alacak. batı için bu namus meselesi oldu artık. abd pek çok yerde operasyon çekti ve başardı. göze batan iki yer kaldı bence bir rusya diğeri malum en stratejik dostu gibi görünüyor.