USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Kemal Kılıçdaroğlu sanmayın ki Canan Kaftancıoğlu’na çok üzüldü?

Kemal Kılıçdaroğlu sanmayın ki Canan Kaftancıoğlu’na çok üzüldü?
14-05-2022

Yazının başlığını "Gürcü Şovenizmi üzerinden Canan Kaftancıoğlu Kiminle nasıl hesaplaşıyor?" diye düşünmüştüm. Ama ilham perilerim yukarıdaki başlığı uygun gördü.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Canan Kaftancıoğlu'nun İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanarak 6 Eylül 2019'da mahkumiyetine karar verilen davanın temyiz incelemesini tamamladı. Kaftancıoğlu'na "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret"ten verilen 1 yıl 6 ay 20 gün ile "Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak"tan verilen 1 yıl 8 ay hapis cezalarını, kanunda öngörülen suç tiplerine uyduğu gerekçesiyle onandı.

Kaftancıoğlu'na, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan verilen 2 yıl 4 ay hapis cezası ise 1 yıl 9 ay olarak düzeltilerek onandı. Canan Kaftancıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için “Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal eden zat hakkında ‘Hakaret, Adil Yargıyı Etkileme Yargı Görevini Yapanı Etkilemeye Teşebbüs’ suçlarını işlemesi nedeniyle suç duyurusunda bulunacağım” ifadesini kullanmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan şikâyetçi olmuş, dilekçede, “Yaşadığımız ülkenin yüzde 50 oranından fazla oy alarak seçilmiş bir Cumhurbaşkanını yok saymak ve işgalci olarak tanımlamak, milletin iradesini yok saymaktır” ifadelerine yer verilmişti.

Dilekçede ayrıca, söz konusu ifadenin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Kişilik haklarını zedelediği’ belirtilerek davanın kabulü ve 500 bin TL manevi tazminatın haksız fiil tarihi olan 16 Ocak 2021 tarihinden işleyecek yasal faiz ile tazmin edilmesi talep edilmişti.

Yargıtay’dan ince ayar!

Yargıtay, Kaftancıoğlu'na "silahlı terör örgütü propagandası yapmak" ile "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçlarından verilen toplam 4 yıl 2 aylık hapis cezasını ise bozdu. Kararda, Kaftancıoğlu'nun, Sakine Cansız paylaşımının "terör örgütü propagandası" suçunu oluşturmayacağı belirtildi. "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme" suçundan verilen cezaya ilişkin bozma gerekçesinde ise Kaftancıoğlu'nun "muhalif kimliği ile bilindiği"ne vurgu yapıldı.

Dava konusu paylaşımlarının bütününün nazara alındığında; esas itibariyle "objektif ve tarafsızlıktan uzak, incitici, saygınlığı zedeleyici, rahatsız edici" sözlerinin suçun unsuru olan açık ve yakın tehlike hususu da nazara alındığında "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek suçu"nu oluşturmayacağı ifade edildi. Kaftancıoğlu'na siyasi yasak da getirildi.

Muhtemelen 2020 yılında çıkarılan infaz indirimi düzenlemesinden yararlanacak olan Kaftancıoğlu, aldığı cezalar nedeniyle cezaevinde kalmayacak. Canan Kaftancıoğlu'nun, kapalı cezaevine girdikten sonra, doğrudan denetimli serbestlik hükümleri kapsamında tahliye edilmesi gerekiyor.

Siyasi yasak kararının tartışmalı ve nasıl uygulanacağının net olmadığını savunan CHP'de öne çıkan eğilim, Kaftancıoğlu'nun İl başkanlığını "fiilen" sürdürmesi yönünde. Siyasi parti kapatma davalarında milletvekilleri ve parti yöneticileri için gündeme gelen "siyasi yasak", kapatma davaları dışında da uygulanabiliyor. Hukukçular, Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası'na göre 1 yıldan fazla hapis cezası almanın milletvekilliğine engel suç oluşturması nedeniyle Kaftancıoğlu'nun milletvekili adayı olmasının önünün kesildiğini aktarıyor.

Yagıtay’ın kararı Kemal Kılıçdaroğlu’nu, Canan Kaftancıoğlu ile Ekrem İmamoğlu’ndan kurtardı!..

Kimin aklına gelirdi ki Yargıtay’ın Canan Kaftancıoğlu kararının, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun elini rahatlatsın?

Neden mi? CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Genel Merkezi üzerinde büyük bir baskı unsuruydu. CHP genel Başkanına ters düşmeyi göze alabildiği gibi parti politikaları üzerinde demoklesin kılıcı gibi sallanıp durdu.

İstanbul’daki hükümet karşıtı iş çevrelerinin, gayrimüslim unsurların, marjinal sol grupların ve Karadenizli seçmenin desteğini almayı büyük oranda başaran CHP İl Başkanı Canan Kafrtancıoğlu; zaman zaman  parti polikasına ters düşen söylemleri ile genel merkezin şimşeklerini üzerine çekebiliyordu.

Hatta anlaşmazlık, Canan Kaftancıoğlu’nu Ocak 2019’da istifa eşiğine getirmişti. Kılıçdaroğlu'nun Parti Meclisi toplantısı devam ederken İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun sosyal medya üzerinden istifa ettiğini duyurmasıyla başlayan tartışma üzerine kurmaylarına talimat verdiği, CHP liderinin, Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı'ya, Kaftancıoğlu'nu görevden alma talimatı verirken, "Ya sen görevden al ya da istifa etsin" dediği ileri sürülmüştü.

Birkaç yıl evvel CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun, internet ortamında yaptığı bir konuşmada "Gazi Mustafa Kemal" ifadesini kullanması üzerine, parti içerisinde başlayan tartışmaya genel merkezden müdahale gelmiş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "böyle bir zamanda böyle bir tartışmanın doğru olmadığını" belirtmişti.

Daha bir hafta önce, medyada Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Suriyelileri göndereceğiz' açıklamasına atıfta bulunan Canan Kaftancıoğlu, böyle bir durumun evrensel hukuk kurallarına aykırı olduğunu belirtmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği günden beri, kendisini dev aynasında gören Ekrem İmamoğlu, şimdiye kadar eleştiri dışında hiç bir proje üretmemesine rağmen, arkasına aldığı Canan Kaftancıoğlu rüzgarına güvenerek, hep üst perdeden konuştu. Cumhurbaşkanı adayı  olma konusunda hiç “hayır” demedi.

Parti disiplinini takmayan, “Genel Başkana saygı” ilkesini hiçe sayan Kaftancıoğlu, İmamoğlu’nun adaylık iddiaları üzerine neden konuşmadığına dair “Cumhurbaşkanlığını herkes isteyebilir" demişti.

Ekrem İmamoğlu’nun, Canan Kaftancıoğlu ile birlikte planladıkları, mitinge dönüşen Karadeniz turu, CHP’deki görüş ayrılıklarının derinleşmesine neden oldu. Bazı MYK üyelerinin, İmamoğlu’ndan yana tavır aldığı, bu durumun partide rahatsızlık yarattığı ortaya çıkmıştı.

Sonuçta Kemal Kılıçdaroğlu, zorlu bir rakipten kurtuldu. Bakmayın siz öyle  kürsüde yan yana görüntü vermelerine, İstanbul’da miting düzenleme çağrılarına!.. Timsah gözyaşları bunlar. Cumhurbaşkanlığı adaylığının üstüne bir bardak soğuk su içen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Canan Kaftancıoğlu gibi büyük destekçisini kaybetti. İYİ Parti İstanbul ll Başkanı Buğra Kavuncu da yol ve dava arkadaşını kaybetti. Millet İttifakı İstanbul’da çatladı.

“Gezi Zekalı protest politikacı” Gürcü mü!..

Canan Kaftancıoğlu, 1972’de Ordu’nun Mesudiye ilçesi, Çiftlik Sarıca /Türksarıca  köyünde İlkokul öğretmeni bir baba ve ev hanımı bir annenin ikinci çocuğu olarak doğdu. Ancak babası ve annesi bu köyden değil..

Annesi Ayten Şahin, eski adı Manul olan Yardere Köyü Gündoğmuş Mahallesi’nden Şevki Uğur’un kızı. Ordu Ulubeyli  ilçesinden olan babası  İhsan Şahin, Gündoğmuş’ta öğretmenlik yaparken Kocaoğlu sülalesinden Şevki Uğur’un kızı ile tanışıp evlenmiş. 

Yeni adı Yardere eski adı Manul olan köy, cumhuriyet öncesinde Rumların meskûn olduğu bir yerleşimdir. Daha eski arşiv belgelerinde köyün ismi Manol şeklinde geçen köyün Manili isimli bir Rum’a ait çiftlik olduğu belirtilmektedir. Bizans kaynaklarında köyün Trabzon Rum imparatoru Manuelin temliği olduğu belirtilmektedir ve köyün  geliri bizzat Trabzon Rum Sarayına tahsislidir.

Babası İhsan Şahin, Ordu Ulubeylili. Fatih Sultan Mehmet Han’ın 1455 yılında Ulubey topraklarını tımar olarak dağıtması sonucunda bir Türkmen beyinin adını alarak Sevdeşlü namı diğer Uluğbey’lü nahiyesi oldu. Kaza merkezi, mahalle, köy ve nahiyelerde bulunan Müslim ve Gayrimüslim nüfus ve hane sayısını 1872 salnamesinden şöyle okuyoruz: Ordu kazasında Ulubey ile birlikte 69 köy 5 mahalle vardır. Ulubey nahiye müdürü Behram Ağa katibi de Arif Efendidir. Ordu ve Ulubey’deki Hristiyan tebaa içinde Katolik yoktur. Ermeniler 398 hane, Rumlar 535 hane, Çerkezler 30 hane, Türkler 2511 hanedir. Toplam hane sayısı da 3474. Nüfus: Ermeni nüfusu 1445, Rum nüfusu 2108, Çerkez nüfusu 150, Türklerin nüfusu 7651, toplam nüfus 11354'tür.

Sosyal medyada, Canan Şahin Kaftancıoğlu’nun babası İhsan Şahin’in Ordu’nun Ulubey ilçesinin Yenisayaca adlı Gürcü/Acara köyünden Batum  göçmeni bir Gürcü  olduğu belirtilmektedir. Köyün eski adı Fermude Sayaca’dır. Fermude, 16. yy’da Ulubey ilçesinin bir bölümü ile Ordu merkez ilçenin doğu kesimini içeren idari bölgenin adıdır. 1960 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından (Yeni Sayaca) olarak değiştirilmiştir.

Çveneburi / ჩვენებური; kökleri Gürcistan'a dayanan ve Türkiye’de yaşayan Gürcülere verilen isimdir. Gürcüce’de “bizden olan”,bizim gibi olan” anlamına gelir.

“www.chveneburi.net” isimli Gürcü şovenistlerin internet sitesinde köy tarihi hakkında şu bilgiler verilmektedir: “93 harbinde Batumi'den gelen Gürcüler once Ordu'nun Eskipazar mevkiinde yerleştirilir. Ancak o yıllarda sıtma hastalığı yaygın olduğundan, Batumi'de yaşadıklan yerlerin şu anda oturdukları yerlere çok benzediğinden, Eskipazar mevkiinden yokuş dibi, Bahariye köyü, bir kısmıda Ordu merkez köylerinden Akkese, Burhanettin, Tepeköy ve Yeni Sayaca köyüne yerleşmişlerdir. Sayaca köyüne yerleşen Gürcüler Çöllen, Çubuk ve Kazancı mahallelerine yerleşmişler.”

Köy okulundan İstanbul Tıp Fakültesi’ne…

lkokulu Mesudiye’de, orta ve lise eğitimini Ordu’da tamamladı. 1995 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Sivas Suşehri Devlet Hastanesi acil biriminde hekim olarak çalıştı. 1997 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nda Adli Tıp ihtisasına başladı. TiHV’de (Türkiye İnsan Hakları Vakfı) vaka taraması yaparak “İşkence Olgularının Adli Tıbbi Değerlendirilmesi” isimli teziyle ihtisasını tamamladı. Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dernek ve demokratik kitle örgütlerinde görev aldı. “Toplumsal Bellek Platformu”nun kurulmasında önayak oldu. 

Bir motorunu, bir köpeğini, bir kızını, bir de kocasını seviyor…

2011-2012 yılları arasında CHP İstanbul Basın, Kültür ve İletişimden sorumlu il başkan yardımcılığı, 2012-2014 yılları arasında İl başkan vekilliği, basından sorumlu il başkan yardımcılığı görevini sürdürmüştür. Motosiklet kullanmayı seviyor. Kurucu ortağı olduğu özel bir sağlık kuruluşu var.

-Canan Kaftancıoğlu, Ali Naki Kaftancıoğlu, kızları Çağım Işık-

Canan Kaftancıoğlu, 50 yaşında, 1.78 metre boyunda, 57 kilo ve kova burcu. İlkokuldan üniversite yıllarına kadar voleybol oynadı.

Dr. Ali Naki Kaftancıoğlu ile evli olup Çağım Işık isminde bir kız annesidir. Ayrıca 'Rocky' adında köpeği var. Ali Naki Kaftancıoğlu, 1980 yılında solcu olması dolayısıyla öldürülen gazeteci Ümit Kaftancıoğlu'nun oğlu. Ümit Kaftancıoğlu, 11 Nisan 1980 günü evinin önünde çapraz ateşle öldürüldü.

Kocası Alevi Türkmen mi Gürcü mü?

Ali Naki Kaftancıoğlu baba tarafından aslen Ardahan Hanak Koyunpınarı köyünden. Köyün eski adı 1889 yılı kayıtlarında Sosxara, 1928 yılı kayıtlarında Gürcüce kökenli “Saskara” olarak geçmektedir. Sevan Nişanyan’a göre  köy; 20. yy başında Alevi-Türk yerleşimi. Köye; 1950’lili  yıllarda cami yapılmış. 2014’te ise gurbette yaşayan köylülerce cemevi yapılmış.

Babası Ümit Kaftancıoğlu ise yedi çocuklu yoksul ailenin beşinci evladıydı. Günümüzde herkesin bildiği, “Evreşe Yolları Dar” ve “Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar” türküleri Kaftancıoğlu’nun derlemeleri arasındadır…

Canan’ın suç galerisi…

Ermeni soykırımı var” diyebilecek söylemlere sahipti. Aşırı sol fraksiyonlarla iç içe bir gençlik yaşamış. Domuz eti seviyor. PKK'nın siyasi uzantısı bir parti lideri için kampanya başlatmıştı. Gezi olaylarında tavrı belli olduğu için ona “gezi zekalı” diyenler mevcut. Paris’te öldürülen PKKlılar için ağıt yakmıştı. Şimdi o Osman Kavala'nın kader arkadaşı.

2014 yerel seçimlerinde CHP'den İstanbul, Maltepe Belediye Başkan adayı oldu fakat seçilemedi.

2011-2012 yıllarında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Basın, Kültür ve İletişimden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı, 2012-2014 yılları arasında CHP İstanbul İl Başkanvekilliği ve Basından Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı yaptı. 2018 yılında CHP İstanbul İl Başkanı seçildi. CHP'nin İstanbul İl Başkanı Canan KaftancıoğluErmeni soykırımı yoktur” diyemedi.

Kılıçdaroğlu yatsın kalksın Yargıtay'a dua etsin. Yargıtay kararından dolayı sevincinden ya mışıl mışıl uyuyordur ya da gözüne uyku girmiyordur.

.

Ömür Çelikdönmez, dikGAZETE.com

 

Seçilmiş Kaynakça

https://www.gazetevatan.com/siyaset/chp-lideri-kilicdaroglu-gocler-konusunda-ciddi-sorunlar-yasayan-bir-ulkeyiz-2038212

https://www.dw.com/tr/ yargıtay-canan-kaftancıoğlunun-hapis-cezasını-onadı/a-61775018

https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/son-dakika-canan-kaftancioglunun-cezasi-onandi-2-7130915/

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-61426730

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-61427019

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2020/09/15/ataturk-mu-gazi-mi-tartismasina-kilicdaroglu-mudahalesi

https://www.posta.com.tr/siyaset/canan-kaftancioglunun-ataturk-dememesiyle-baslayan-tartismaya-kilicdaroglu-mudahale-etti-2277064

https://www.indyturk.com/node/12891/siyaset/kılıçdaroğlundan-kaftancıoğluna-duygusal-tweet-tepkisi-31-marttan-sonra-bakarız

https://www.ensonhaber.com/politika/canan-kaftancioglu-ile-kemal-kilicdaroglunun-suriyeli-celiskisi

https://odatv4.com/siyaset/chp-de-siginmaci-catlagi-237808

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kaftancioglu-acikladi-imamoglu-cumhurbaskani-adayligi-iddiasi-icin-ne-diyor-1866252

https://www.dw.com/tr/karadeniz-turu-chpdeki- görüş-ayrılığını-derinleştirdi/a-61700502

https://www.cumhuriyet.com.tr/yasam/canan-kaftancioglu-kimdir-kac-yasinda-nereli-ne-mezunu-iste-hayat-hikayesi-1919225

https://www.mesudiyegazetesi.com.tr/herkes-siyasetin-zirvesindeki-2-mesudiyeli-kadini-konusuyor

https://ordualevinefs.wordpress.com/ordu-alevi-koyleri/

https://www.mithatbas.com/2020/01/1907-ylnda-mesudiye-koy-nufuslar.html

https://alucradantarihebakis.files.wordpress.com/2020/07/mesudiye-1.baskc4b1-pdf.pdf

https://mesudiyegundogmus.tr.gg/

https://acikbilim.yok.gov.tr/bitstream/handle/20.500.12812/518697/yokAcikBilim_426749.pdf?sequence=-1&isAllowed=y

Osman Albayrak, Ordu İlinin Resmi Kaynaklardaki Yer Adları Üzerine İncelemeler, Yüksek Lisans Tezi, Ordu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ordu 2011

Trabzon Vilayet Salnamesi 4. cilt sf: 95-153-173-199-207-209-211-213.

https://twitter.com/Soybilen/status/970261076389527552?s=20&t=dK63fEksRHRdxkRxfVkfLg

https://www.facebook.com/708225722626970/posts/2597394403710083/

https://ordualevinefs.wordpress.com/ordu-gurcu-koyleri/

https://nisanyanmap.com/?y=&t=ulubey&u=1&ua=0

http://www.orduulubey.gov.tr/yenisayaca-mahallesi

https://www.chveneburi.net/gurcu-koyleri/yeni-sayaca-koyu-ulubey-ordu-h531.html

https://haciyakupgolyakaduzce.tr.gg/G-Ue-RC-Ue-LER.htm

https://www.internethaber.com/canan-kaftancioglu-esi-ali-naki-kaftancioglu-kimdir-ne-is-yapiyor-2015715h.htm

https://nisanyanmap.com/?yer=18364&haritasi= koyunpınarı

https://www.saskarahaber.com/ardahan-hanaksaskara-koyunpinari-koyu/

https://www.yenivatan.at/uelkuecueler-buna-kafa-yorsun/

https://www.alevihaber.com/ardahan-hanak-ilcesine-bagli-bir-turkmen-alevi-koyu-olarak-koyunpinar-saskara-42416h.htm

https://www.sonhaberler.com/canan-kaftancioglunun-babasi-kimdir-haber-813529

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/canan-kaftancioglunun-esinden-aciklama-905439

https://tr-tr.facebook.com/mesudiyesevdalilari/photos/sondakikamesudiyede-doğan-ve-annesi-mesudiyeli-ilköğretimi-mesudiyede-okuyan-drc/1956687257930401/

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Sabetay Doğramacı
Sabetay Doğramacı 2 hafta önce
Kim adına yazıyorsunuz Ömür Abi :
1 - Kırım - Karaim Yahudileri ?
2 - Sefarad Sabetayist Yahudiler ?
Size göre bu ülkede "kelam" etmek hangi etnik gurubun hakkı ? Goyimlerin kelam etme hakkı olmadığını savunduğunuz çok açık ki kendiniz de goyim olduğunuz halde... Silkinin ve yahudi müesses nizamına naiblik/uşaklık yapmayı bırakın. O "analitik aklınızı" gariban Anadolu insanı için işletin Moda'nın yahudi şeytanlarından ziyade.... Selam ve sevgiler... (Dr. Hakan olarak değil kendiniz cevap yazın)
Hüseyin kılınç
Hüseyin kılınç 2 hafta önce
Bilgilendirici bir yazı. Teşekkürle…
enver
enver 2 hafta önce
21 milyon m2 den, 780.576 m2 ye nasıl geldik ?