USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

55 yıllık tiyatro yaşamımın sonu Ceberrut Kaynana olabilir

55 yıllık tiyatro yaşamımın sonu Ceberrut Kaynana olabilir
22-02-2024

55 yıllık tiyatro yaşamımın sonu CEBERRUT KAYNANA olabilir

28 Şubat’ın soğuğu daha geçmemişti MEHMET EMİN KAZCI, oyun isteğime Ceberrut Kaynana adlı oyun metniyle -senaryo demeyin kafa atarım- karşılık verdi.

İsmini ceberrutlaştıran benim. “Çevik bir kaynana” önerisi ise fazla kör, kör gözüm parmağına olduğundan kabûl görmedi. Ancak kabûl edersiniz ki bu tek neden değildi.

Ceburrut Kaynana, her türlü dayatmaya, insanları biçimlendirme ve tektipleştirme heveslerine karşı güldürücü bir alay.

Sıradan bir kaynana-damat çekişmesiyle başlayan oyun, kahramanımızın ve giderek eşinin İslâmi bir hayatı seçmeleri ve kaynananın aşırı sert tepkisiyle, kara mizaha dönüşüyor.

Kazcı, oyunu ilk oynanışından aylar öncesinde kaleme almasına rağmen oyundaki kişi ve olaylar neredeyse birkaç saat öncesinin haber bültenlerinden fırlamışcasına taze ve güncel.

Ve ne yazık ki aynı anda bu ülkede klasik olmaya ve kalmaya aday. Yanılmayı hiç bu kadar içten istemediğime inanın ama bu böyle.

Ve şimdi 27 yıl sonra yeni yine yeniden ele aldığımız Ceberrut Kaynana, 1000 yaşına ulaşmadı amma cartlağı da çekmedi.

29 Şubat 2024 günü saat 20.00’de İstanbul Fatih Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’ne gelen seyirciler, belki yarım yüzyılı geçmiş tiyatro çabamızın son ürününe şahitlik edecekler belki de umarız ki YİNE YENİ YENİDEN 10 Mayıs 1984’de başlattığımız coşkunun şahlanışına şahit olacaklar. Kendileri bilir...)

.

Ulvi Alacakaptan, dikGAZETE.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
H.Ulvi Alacakaptan
H.Ulvi Alacakaptan 2 ay önce
Bizim mahalledeki hemen tüm yayın organlarında ve portallerde yazdım Dikgazete emekçilerine. Hızlı titiz örnek yayıncılıkları için teşekkür ederim