Eski BTK başkanı ve şimdilerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcılığı yapan Dr. Ömer Fatih Sayan, “Twitter” hesabından “Facebook ve diğer (whatsapp, twitter, instagram gibi) şebekeler üstü operatörlerin dijital hizmetlerini sunabilmesinin, hizmetin sunulduğu ülke kurallarına uyarak ve ilgili kurumlarıyla işbirliği yaparak mümkün olduğunu her platformda en üst düzeyde dile getiriyoruz. Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalacak” diyerek paylaşım yaptı.

Bu paylaşım yapıldığı esnada bile Türkiye’nin verisi Türkiye’de değildi.

Öncelikle, Ömer Fatih Sayan’ı bu açıklamasından dolayı tebrik ediyorum.

Bu açıklaması ile birlikte paylaştığı görselde, mikrofonu elinde tutan, arka planda kendi adının ve soyadının bulunması ise ona dua edenlerin ve tüm iyi niyeti ile destek verenlerin gururunu okşayabilir.

Ancak burada mesele, Ömer Fatih Sayan’ın kim olduğu, kimlerin ona alkış tuttuğu değil.

Mesele, özellikle AB tarafından vize serbestisi için önümüze konan 72 maddeden hangilerinin, KVKK kurumunun kurulmasını tetiklemiş olması sorusuna yanıt bulmak olsa gerek.

Soruları bir bir sıralamadan önce bir Türk genci olarak Ömer Fatih Sayan’a sadece dile getiren tarafta olduğu için bu güne dek birçok eleştirinin hedefi olarak süreci iyi geçiştirerek “bizler sadece dile getirir ama gerçek çözüm yalnızca Türk gençlerinde” savını istemeden de olsa ortaya çıkardığı için de kendisine ayrıca teşekkür ederim…

Bir dönem “Atam izindeyiz” diyenlerin bu ülkeye verdiği zararlar gibi, şimdilerde “Reis arkandayız” diyenlerin bu ülkeye verdiği zararlardan çok çekiyoruz.

Bu yüzden bizler hiçbir etkinliğimizde “Reis arkandayız” diyerek kuru söylemler ile konuşanları görmek istemiyor ve o tipleri hiçbir etkinliğe davet de etmiyoruz.

Olur da sadece kuru söylemler ile konuşan, “Reis arkandayız” diyerek devletimizin kurumlarını, “ yapıyor” görünümünde göstermeye çalışanlardan biri ile denk gelirsek sorularımız da hazır.

Bu ülke, bu millet, sürekli konuşup iş yapıyor görünümünde olanlardan çok çekti.

Bu yüzden millet, “Ben milletimin hizmetkârıyım” diyen devlet başkanına güvenerek yetki verdi.

Bakınız, devlet başkanımız tarafından bizzat dile getirilen bir husustan bahsediyorum.

Şimdi konunun uzmanı olan ve “Türkiye bizimdir. Biz hep birlikte Türkiye!yiz. Reis arkandayız ve hep arkanda olacağız. Gerekli cevabı vereceğiz”  diyen

Ömer Fatih Sayan’a gereken cevapları hazırlaması için sorularımızı soralım;

:

 1. Olur da Facebook başta olmak üzere diğer şebekeler üstü operatörlerin dijital hizmetlerini sunabilmesi için ilgili kurumları ile işbirliği yapılır ve ülkemizde verilerini depolamak için tesis yatırımı yaparlarsa, fiziksel olarak erişebildiğiniz verilere yabancı istihbarat örgütlerine çalışan bu platformlar da erişebilecek mi?
 2. Bizim uluslararası kanunlarımız ve ulusal güvenliğimizin bir gereği olarak zaten bizim geliştirdiğimiz ve hatta bugüne kadar kullandığınız ve kullanmaktan vazgeçemeyip, “Erişim sorunu olduğunda artık erişimde yaşanan aksaklıklar giderilmiştir” gibi açıklamalarla hep sözcülüğünü yaptığınız “tüm dijital platformların kullanım şekli budur ve eğer istemiyorsan haydi bana olan erişimi engelle” denirse bu dijital olarak nitelendirdiğiniz platformları engelleyebilecek milli çözümleriniz var mı?
 3. Oxford mezunu olarak uluslararası standartların konuşulduğu konferans sırasında konuştuğunuz İngilizce’nin, dinleyiciler tarafından anlaşıldığını ve gerçekten bu işlerin hakkını verebildiğinizi düşünüyor musunuz?
 4. M.E.B. ile Türk Telekom arasında yapılan ve “uç başı internet” olarak adlandırılan anlaşmadan devletin zarara uğratıldığını görebiliyor musunuz? Bu iddiayı araştırıp, tespit edilmesi halinde bu anlaşmayı yapan öz kardeşiniz dahi olsa gereken işlemlerin yapılması için çaba sarf edecek misiniz?
 5. Türk gençliği tarafından tamamen sosyal sorumluluk adına yapılan çalışmalara destek olmayan ve eski başkanı olduğunuz B.T.K. isimli, millete ait olan kurumun daha verimli çalışması için çaba sarf edecek misiniz?
 6. Kamu kurumlarında kullanılan ve İsrail tarafından geliştirilen güvenlik ürünlerinin ulusal güvenliğimize verdiği zararları da dile getirecek misiniz?
 7. Whatsapp ve benzeri uygulamaları kullanıyor musunuz?
 8. “Yerli ve Milli teknoloji” demek kolay. Peki, Milli teknoloji için ihtiyaç duyulan enstrümanlar nelerdir?
 9. “Yerli ve Milli teknoloji” başlıklı etkinliklerin yabancı markaların sponsorlukları ile gerçekleştiriliyor olmasından dolayı bir üzüntü yaşıyor musunuz?
 10. Kurumlarınızda kullanılan başta Windows işletim sistemleri olmak üzere daha birçok donanımın yurt dışından ithal edilmesi, dövizle ödenen lisans bedellerinden dolayı devletin zarar gördüğünü düşünüyor musunuz? Bu sorun ile alakalı çözüm öneriniz nedir?
 11. Olası bir anlaşma halinde Türkiye’de kalması gereken verileri, hangi ülkelere ait sunucularda tutmayı düşünüyorsunuz?
 12. Tamamen yabancı olan bu teknolojilerle tutulan verilerin ülke dışına çıkmayacağının garantisini mi veriyorsunuz? Yoksa, verileri “bizde onlar da görebilecek” mi demek istiyorsunuz?
 13. Elektronik doktoru olarak, yüzde 100 yerli bir elektronik cihaz üretimi yaptınız mı? Yaptıysanız bizlere de yol göstermesi açısından, bizlerle paylaşır veya çalışmalarınıza erişebilmemiz için yönlendirme yapmayı düşünür müsünüz?

Madem ki “Reis arkandayız ve gerekli cevabı vereceğiz” iddiasındasınız, haydi devlet başkanımıza ve bu millete gereken cevapları veriniz. Aksi halde, ne Reis ne de bu millet, ardımızda durma iddiasında olanların kuru söylemlerine daha fazla itibar etmeyecektir.

Bu millet “Atam izindeyiz” diyerek kuru söylemler ve “yerli” söylemleri, İngiliz teknolojisi ile süslenen araçlar ile gezinenlerden bıktığı gibi “Reis arkandayız” diyerek Alman teknolojisi ile süslü araçlarla gezerken, yabancı markaların sponsorluğunda milli teknoloji etkinlikleri düzenleyenlerin kuru söylemlerinden de hakikaten bıktı.

Örneklemek gerekirse; 21 gün askerlik yapanlara diyecek bir söz yok elbet ama “21 gün bile olmasın, para ödedik işte ne diye gidiyoruz askere? diyenlerin” muhtemel bir savaş durumunda, Askeri disipline tabi olmadan savaşa katkıdan daha çok zarar verecek seviyede bilgisiz olmaları da ön görülmüştür.

“Counter Strike oynadım, head shot rekorum var” diyenler ve hiçbir söz ya da hikâye anlatmadan sınırlarımızda ve dahi her yerde can güvenliğimiz ve istikbalimiz için eksi 40’lara varan soğuklarda nöbet tutan vatan evlatlarına doğal olarak saygı duymak gerekir.

Ancak bu saygı, şehit cenazelerine katılmak veya sosyal medya hesaplarından açıklama yapmakla değil, hakikaten sorumluluk verilen alanlarda işin hakikatlerini konuşarak, uygulama alanları ile desteklemekle mümkündür.

“Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” diyor ve bu cümlenin hakkını vermek istiyorsanız, “Milletin hizmetkârı” olduğunu bilen ve bunu her platformda dile getiren devlet başkanının güvenini boşa çıkarıp bu millete saygısızlık etmeyeceksiniz.

Nasıl devlet başkanının karşısında iki büklüm olarak saygınızı gösteriyorsanız, çok daha fazlasını Türk gençliğine göstermek zorundasınız.

Aksi halde, zaten bu millet, “Reis arkandayız” diyenlerin verdiği zararları deşifre edecek ve tarih sayfasında bu millete ihanet edenler arasında yerlerini alacak olanlar ilahi adaletin bir tecellisi olarak da hepimiz tarafından görülecektir.

Son olarak, “Biz yalnızca yaratanın huzurunda eğiliriz” diyen yiğitlerin nerede ne zaman karşınıza çıkacağı belli olmaz.

Kimin, kimin yeğeni veya kardeşi olduğu da belli olmaz. Ancak, kimin ruhlar aleminde verdiğini iddia ettiği söze uygun olarak yaşadığı açıkça belli iken, kimse de kimseyi çok daha fazla kandırmaya çalışmasın.

Türk gençliği, kişilerin yani makamların geçici temsilcilerine saygıyı, ancak ve ancak makamların belli bir süre için temsilciğini yapanların, makama yakışan uygulamalarını gördüğünde takdir eder.

Aksi durumlarda yanlışlığı yapan babamız dahi olsa uyarmaktan ve gereğini yapmaktan geri durmayız!

Devletten alınan maaşlarda, tüyü bitmemiş yetimlerin hakkı olduğunu bilmeyenler veya unutanlar olabilir!

Siber Güvenilir Kal Türkiye’m!

.

Burak Bozkurtlar, dikGAZETE.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol


sanalbasin.com üyesidir