Fener Rum Patrikhanesi ve ABD Dışişleri Bakanlığına bağlı bir internet sitesiyle ilgili dikkat çeken ayrıntılar...

:

Geçtiğimiz 23 Ağustos'ta Kirazlı Manastırı'nda düzenlenen ayine katılan Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye'ye karşı ekonomik saldırıların sona ermesi için dua etti.

Bundan önce, 31 Temmuz'da başka azınlık cemaatlerinin temsilcileriyle birlikte patrik, ülkemizde "Azınlıklara baskı" olduğu yönündeki iddiaları yalanlayan ortak bir bildiri yayınladı.

Bartholomeos'un "Zeytin Dalı Harekâtı'na destek" mektubunu ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne ziyaretlerini de hatırlayalım.

Fener Rum Patrikhanesi ve lideri, Ankara'ya ve vatandaşlarına ne kadar sadık olduklarını göstermek için çok çabalıyor. Ama Batı ülkeleri için birkaç ay önce faaliyete geçiren "Christian Persecution" (christianpersecution.com) adlı internet sitesinde, Türkiye başta olmak üzere, dünyada "Hristiyanlara karşı zulüm..." iddiaları anlatılıyor.

"Christian Persecution" sitesinin "Hakkımızda" bölümüne göre "Order of Saint Andrew the Apostle, Archons of the Ecumenical Patriarchate", yani "Fener Rum Patrikhanesi'nin Archonlar (Patrikhanesi için çalışan etkili sivil kişiler) derneği tarafından yönetilir."

Makalelerin yayınlama tarihlerine göre site, Mayıs ayında kullanmaya başlandı. Fakat portalla ilgili ilk haber, Archonların sitesinde 7 Ağustos'ta yayınladı; derneğin sosyal medya araçlarında "Christian Persecurion"a ilk linkler ise Temmuz ayında paylaşıldı. "Whois.net" adlı sorgulama servisine göre domain bilgileri 20 Haziran'da yenilendi.

Archonlar bildirildiği gibi "Christian Persecution", "Fener Rum Patrikhanesi'ne başta olmak üzere, tüm dünyada Hristiyanlara karşı işlenen zulmü açıklamak amacıyla" kurulmuştu.

Sitede yayınlanan yazıların büyük kısmı eklenen kısa bir yorumla diğer portallardan alındı.

Bazı kaynaklara göre makaleler, Fener Rum Patrikhanesi'nin yüksek rütbeli rahipleri tarafından onaylanır.

Ayrıca, Bursa Metropoliti ve Heybeliada Ruhban Okulu Başrahibi Elpidophoros Lambriniadis önemli bir rol oynuyor. 13 Ağustos'ta Christian Persecution'da yayınlanan Al-Monitor makalede Heybeliada'da yaşayan Hristiyanların durumunun ne kadar zor olduğu anlatılır.

Site, Archonların Türkiye'ye karşı kampanyasının araçlarından biri olarak dikkat çekiyor.

Derneğin "milli komutanı" Anthony Limberakis ülkemizi ve "diktatör" olarak nitelediği Recep Tayyip Erdoğan'ı daima eleştirir.

- Archon Dr. Anthony Limberakis-

Soru şu ki: Dernek, Fener Rum Patrikhanesi'nin resmi görüşlerini mi yansıtıyor?

Archonlar kendilerinin ifadelerine göre cevap "Evet"tir. Ancak Türkiye'deki Patrikhane ve ABD'deki temsilciğinin tutumları niçin o kadar farklı?

Mesele şu ki Batı'da oluşturulan imaja rağmen ülkemiz, Ortodoks dâhil azınlıkların gelişmesini engellemiyor.

Mayıs'ta Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden açılış tartışmaları başladı; Temmuz'da 1922 yılından sonra ilk kez Ankara Metropoliti de atandı.

Patrik Bartholomeos için dinler arası "işbirliği" de dahil, uluslararası siyasetçilerle görüşmeler konusunda hiç bir engel yok. Türkiye'de kiliseler ve abideler restore edilir. Bunlar için Patrik, Hristiyanlara sözde zulümden dolayı Ankara'yı asla eleştirmedi.

Peki, Ankara'ya saldırılardan kim faydalanıyor?

Açık ki bu ülke, Archonlar derneğinin faaliyet gösterdiği ABD'dir.

"Christian Persecution"un içeriğinde bulunan pek çok yazı, FETÖ ve PKK terör örgütlerine casuslukla suçlanan ve İzmir'de ev hapsinde bulunan Pastör Andrew Brunson hakkındadır.

Tutuklanması, ülkemize karşı yaptırımlara neden oldu.

Archonlardan biri, Fener Rum Patrikhanesine bağlı ABD Rum Patrikhanesinin etkili papazı Alex Karloutsos'un oğlu Amerika Dışişleri Bakanlığı görevlisi Michael Karloutsos'tur.

Peki, böyle bir yöneticiyle, o internet sitesinin Türkiye karşıtı yazılar yayımladığı şaşırtıcı mı acaba?

Ankara, her yönden yapılan çeşitli baskılar altında iken Archonlar derneği de faaliyete geçirdiği internet siteleriyle birlikte Washington'un kullandığı dışarıya yönekik bir baskı ve algı aracı olarak dikkat çekiyor…

.

Adnan Çavuşoğlu, dikGAZETE.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

sanalbasin.com üyesidir