"TEKRAR MÜLÂKİ OLURUZ BEZM-İ EZELDE.." 
OLURUZ İNŞALLAH.. 
KİŞİ SEVDİĞİYLE BERABERDİR!..

Türk bürokrasisinden Recep Yazıcıoğlu isimli bir vali geçti..

Milletimiz Recep Beyi kendinden bir parça olarak gördü ve onu çok sevdi..

Yazıcıoğlu, 2 Eylül 2003'de Eskişehir-Ankara yolu üzerinde trafik kazası geçirdi.. Kazadan iki gün sonra bitkisel hayata girdi ve 8 Eylül 2003'de vefat etti.. Kalbi memleket sevgisiyle dolu bu kıymetli insanın ölümünün bugün 16. yılı geride kaldı.. 

Vali Recep Yazıcıoğlu'nun vefatına en çok üzülenlerden biriyim.. Çünkü merhum Recep Yazıcıoğlu'yla epey hatıralarımız var.. 

Rahmetli Vali Bey, sıra dışı bir bürokrattı.. Valiliği sırasında Tokat'ta, Aydın'da, Erzincan'da önemli hizmetlere imza atmıştı..

Halkla iç içe yaşamaya özen gösterirdi.. Milletin dertleriyle dertlenen bir tabiata sahipti.. Sözünü sakınmazdı.. Kim alınırsa alınsın, umurunda değildi.. Onun için memleketin selâmeti ve milletin mutluluğu önemliydi..

Merkez Valisi'yken kitap fuarlarında çok sohbetimiz olmuştu.. 

Radyo programlarıma da zaman zaman katılırdı.. 

AK Parti'nin 2002'de iktidara gelmesiyle Yazıcıoğlu Denizli'ye tayin oldu.. 2003'ün Mayıs'ında, Denizli Valisi'yken 30 dakikalık radyo muhabbetimiz olmuştu..

Programın sonunda selâm-kelâm faslından sonra kendisine bir şarkıyla veda etmek istedim.. Ve öyle de yaptım!.. Yaptım ama bakın ne oldu?. 

Programımda çalınan eserleri bizzat kendim seçerim.. Ancak o gün ne hikmetse unuttum.. Programın sonunda farkında olmadan; "Değerli Valim, size bir eserle veda ediyorum" deyince, tonmayster canlı yayını devre dışı bırakarak; "Sami abi, şarkıyı tespit etmediniz ki" demez mi!..

Camın arkasındaki tonmaystere "Ne yapalım, kafana göre seç bir tane" dedim.. Tonmayster de Türk Sanat Müziği'nden bir eser bularak zevahiri kurtardı..

O programdan birkaç ay sonra Recep Yazıcıoğlu, müessif kaza sonucunda vefat etti.. Ben de oldukça etkilendim ve aklıma Vali beyle yaptığımız o son program geldi..

Programı onun hatırasına istinaden bir daha dinledim.. Ve sıra tonmaysterin alelacele seçtiği şarkıya geldi.. Bakın nasıl bir eser hediye etmişiz rahmetliye.. 

"Ömrün şu biten neşvesi tâm olsun erenler" diye başlayan o duygu dolu "Uşşak" eser!..

Beste: Süleyman Erguner.. Güfte: Yahya Kemal Beyatlı..

Şarkının sonu ise hayli enteresan ve de dramatik..

"Tekrar mülâkî oluruz bezm-i ezelde.. Evvel giden ahbâba selâm olsun erenler!." 

Evet dostlarım..

Rahmetliyle meğer son sohbetimizi bir ayrılık şarkısıyla noktalamışız.. 

Ve son sözü biz değil, şarkının güftesi söylemiş..

Allah gani gani rahmet eylesin..

Makâmı âlî, mekânı cennet olsun..

.

Sami Özey, dikGAZETE.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol


sanalbasin.com üyesidir