17 Mart 2019 Pazar 00:32
103 Okunma
'Vahşet çağındayız artık'
İstanbul

Habertürk TV'de "Büyük Sorular" programına katılan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yeni Zelanda'daki terör saldırısına ilişkin şunları söyledi:

"Tek başına vahşet olarak yeterince şok edici ve hepimizin içi yandı. Bundan daha büyük bir şoku bu olaydan önceden beri üstümüzde taşıyoruz ve bundan sonra da taşıyacağız. Bu o şoku sadece güncelleyen bir şey oldu. O da şu, vahşet çağındayız artık. İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan liberal konsensüs ortaya çıkan bazı gelişmelerle sona eriyor. Bu günlük bir mesele de değil. Tekil bir terör olayı da değil ve öyle bildiğimiz kalıplarla anlayabileceğimiz bir mesele de değil."

Avrupa Birliği Bakanıyken İslamafobi ile ilgili yaptığı çalışmalara değinen Çelik, "Avrupa'da bir siyasi matruşkanın üretildiğini gördüm. En üstte Erdoğan düşmanlığı var. Onu kaldırdığınız zaman altından Türkiye düşmanlığı çıkıyor. Onu kaldırdığınız zaman altından İslam düşmanlığı çıkıyor." dedi.

"Erdoğan düşmanlığı neden?" şeklindeki soruya Çelik, yürüyen bir düzen olduğunu, bu düzenin içerisinde Avrupa Birliği'nin de geldiği nokta itibariyle her krizi fırsata dönüştürmesini bildiğini anlattı.

Çelik, şöyle konuştu:

"1875'te İtalyan askeri lider Garibaldi'nin Balkan halklarına yazdığı mektuba bakın. Bu Yeni Zelanda'daki vahşinin o manifestosunda Garibaldi'nin cümlesi aynen alıntılanmış. O mektupta şunu yazıyor uzun uzun. Balkan halklarına 'ayaklanın' diyor Osmanlı'ya karşı ve 'Bursa'ya sürün' diyor. Son cümlesinde 'onların Boğaz'ın batı yakasında oturmaya hakları yok. Onlar doğu yakasında oturmalıdırlar ve Bursa'ya kadar sürülmelidirler' diyor. Yani bu tarihsel referanslar, Türklerin Müslümanlığıyla birlikte Hristiyan dünyasının, işte İslam'a karşı oluşturduğu teolojik seferberlikle, Türk imajına dönük yaptıkları yatırımla birlikte zaten var olan bir şey."
Kaynak: AA

dikGAZETE.com
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

sanalbasin.com üyesidir