Of bu ne sinir bu ne öfke 
aman bir telaş bir acele
herkes birbirini boğacak
bu gidişle sonumuz ne olacak
(…)
hişt hişt sakin ol sinirlerine hakim ol
hişt hişt sakin ol sinirlerine hakim ol
(…)
ölümlü dünya ölümlü insan
ha alim olsan ha zalim olsan
ölümlü dünya ölümlü insan
ha alim olsan ha zalim olsan

(…)

ille de kusursuz olmalı
hata yapmaya da hakkımız yok
üçüncü şahıslar için herkes
sancılar içinde bu kadarı da çok

hişt hişt sakin ol sinirlerine hakim ol
hişt hişt sakin ol sinirlerine hakim ol

***

Son günlerde yaşanan her ne varsa en önemlisi ve sulandırılmasına müsaade edilmeyecek tek bir konumuz var. Şehitlerimiz

Van’da askerliğini yapmış ve halen daha askerliği bitmemiş bir Türk genci olarak, asker kaçaklığının vatan hainliği olduğu dönemlerden sonra, bedelli askerlik mantığı ile karşı karşıya kalmamızın şaşkınlığını da yaşıyorum. Klavye delikanlıları ile sokak çocuklarının hakikat mücadelesi yeni bir olay değil. Ancak, klavye başında olanlarla sokak çocuklarının VATAN için bir arada hareket etme zorunluluğu da hepimizin malumu. 

Yapılan cahillikler ve ortalıkta çeşitli söylemlerde bulunanların halk üzerinde oluşan psikolojik buhranda rolleri çok açık ve net. Bu yüzden “hem nalına vuralım hem de mıhına” ve bu yazının sonunda bulunan çözüm önerilerini de uygulamaya çalışalım…

Yenilenen tüm belediyelerde şeffaflık üzerine canlı yayınlar başladı diyebiliriz. İBB’nin yeni Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Beylikdüzü’nde bir mezatta karşılaşmıştım. 

Ömrümde ilk defa bir mezat ortamındaydım ve usullerinden pek bi haberdim. 

Süreci biraz izledikten sonra, Can Yücel’in güzel bir şiir kitabı 10 liradan satışa sunuldu ve ben de bir anda Kuzguncuk’un sevgilisi “Can Baba”nın kitabını almak için Ekrem İmamoğlu ile “bayrak” kaldırma yarışına dahil oldum. 

Maşallah çok inatçıydı ve sonunda merak edip bana doğru baktı. 

Ben de, “Ağanın eli tutulmaz ama; mahallemizin sevgilisi Can Baba’nın kitabını da kimseye kaptırmam” dedim. 

Dedim ki 400 TL’ye yaklaşan tutar, daha fazla yükselmesin!

Bir kere daha fiyat yükseltip, sağ olsun tekliflerden çekildi ve ben kitabı aldım. 

Heyecandan kitap bana gelince, “Parasını nereye ödüyoruz” bile demiştim.

Şeffaflık gereği, tüm çalışmalarını ve meclis toplantılarını sosyal medya hesaplarından canlı yayınlıyor ve İBB bünyesinde bulunan “Bankamatik çalışanları” olarak bilinenlerin de deşifre edilmeden kendilerinin bu yanlıştan dönmelerini istiyor. Bu güne dek elde edilen haksız kazançların da iade edilmesi hatırlatılarak elbette… 

Aynı hassasiyeti, mevcutta değişime uğramamış olan CHP’li belediyelerde de görmek istiyoruz. 

İmamoğlu’nun belirttiği şeffaflığın bir diğer adı da “Yapay Zeka ile Belediyecilik” ancak “Yapay Zeka” ile belediyeciliğin tüm parametreleri Türk gençliği tarafından tanımlandığı için, ne CHP ne de diğer partilerin yönettiği belediyeler bu konuya “YZİB” demeye pek yanaşmıyor ve “Akıllı Şehircilik” demeyi tercih ediyor. Çünkü, “Yapay Zeka”, başkan dahil olmak üzere tüm çalışanları denetime tabi tutarak yapılan tüm eylemlerin dijital ortamda vatandaşla buluşmasına olanak sağlıyor.

Bu olanak elbette ki çeşitli usulsüzlüklerde imzası bulunduğu iddia edilen bazı daire başkanlarının da hop oturup hop kalmasına sebep oluyor. Ancak, korkunun ecele faydası yok ve “Yapay Zeka ile Belediyecilik” gümbür gümbür devreye alınıyor.

En çok üzüldüğüm konu ise, “Yapay Zeka ile Hükümet Yönetim Sistemi”nde yaşanan gecikmeler oldu diyebilirim. Son seçimler de göstermiştir ki vatandaşlar şeffaflık ve güvenlik konularını ön plana alıyor.

Pek çok konuda devleti ile aynı reflekse sahip olan Türk milleti, iradesinin makamı iyi temsil eden yöneticilerini denetlemek ve çalışma performansını değerlendirmek ve hatta kötü niyetli olan veya niteliksiz olanların görevden el çektirilmelerini bekliyor. 

Maalesef, Sezen Aksu’nun “Şinanay” diye seslendirdiği “Lüküs Kamarada Kimler Oturur?” Şarkısının dillere dolandığı “yakın tarih”teki CHP iktidarı zamanlarında Şehir Hatları vapurlarında üst katta sözde kültürlülerin, alt katta ise kültürsüzlerin taşındığı bir dönem de yaşanmış. Şimdilerde ise “İmam hatip okullarının bahçesindeki otları yiyen eşeğin sesi bile bir başka çıkıyor” diyenlere karşı da başka saçmalıklarla karşılık vermektense sakin olalım ve sinirlerimize hakim olalım.

Bakın, çeşitli oyunlarla "cep"lerden çocukların beynine giren siber saldırılarla bu vatanın gencecik evlatları, kendi canlarına kıyıyor!

Momo" ve “Mavi Balina” benzeri siber tehditlerin gerçek ve üzücü olan sonuçlarının MEB tarafından deklare edilmesi de yaşanan olayların hakikatlerinin dile getirilmesi olarak umut vaad eden bir gelişmedir.

Türk gençliği, tüm partilerden bağımsız olarak ve politize olmadan yurdumuz insanlarının tek umududur. Ekranlarda kolaylıkla yapılabilen illüzyon ile bu memleketin geleceği olan çocukların Alman vatandaşlığına geçmeyi hedef olarak belirlemesine sebep olan her kim varsa yazıklar olsun!..

Öte yandan, Türk gençliğinin kimseye sırt dönme hakkı olmadığı gibi zihnindeki fikirlerin ulu orta ve ehil olmayan kişilerce mundar edilmesine de müsaade etmeyiz.

Devlet başkanımızın, kurumların içinde yuvalanan ve işin ehli olmayanları denetleme yetkisinin yalnızca Türk Milleti’nde olduğunu deklare etmesinin de şimdi tam vaktidir. 

Bu arada, halen daha belli ailelerden ve işin ehli olmayan birilerinin Bakanlıklar bünyesinde yönetici veya danışman olarak kazanç elde etmeye devam ediyor olmalarının yanı sıra, yanlış işlerle geleceğimizi tehdit eden çalışmalara imza atmalarından da kaygı duymalıyız.

Tüm bu kaygıları önlemek adına da tek yapmanız gereken “CİMER” üzerinden yanlış bir iş yaptığından emin olduğunuz her kim varsa bildirmek olmalıdır. 

Vatandaşların huzursuzluk duyduğu tüm konuları, kısa adı “CİMER” olan Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne bildirmesi sürecin nasıl işlediğini ve işini yapmayan veya yanlış yapanlara neler olduğunu görmeniz açısından oldukça önemli diyebilirim. 

Unutmayın! “Vazifeyi ihmale sürükleyen merhamet, vatana ihanettir” sözünün gereğini yaparak “Makam temsilcilerinin, devletin önünde ön iliklemeleri” kolaylıkla sağlanabilir.

.

Burak Bozkurtlar, dikGAZETE.com

Twitter'da bizi takip edin: @thegreywolves , @dikgazete

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Ömür Çelikdönmez 2019-04-25 20:03:00

Kalemine sağlık reis

sanalbasin.com üyesidir