6G haberleşme teknolojilerinin 2030 yılına kadar hayatımıza dahil olması planlanırken 6G’ye giden yolun tamamen yerli ve milli bir 5G altyapısına sahip olmaktan geçtiğini devletimiz de çok iyi biliyor.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi Açılış Töreni'ndeki konuşmasında; 

"Yerli 5G teknolojisi altyapısını kurmadan 5G'ye geçemeyiz" ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan; 

"Elektronik sistemlerimizin güvenliği sınırlarımızın güvenliği kadar önemli" "Sınırlarımızın güvenliği ne kadar önemliyse elektronik sistemlerimizin ve buralarda saklanan verilerin güvenliği de o derece önemlidir" dedi.

Erdoğan, "Kamu ve özel sektöre ait veri merkezlerini bir düzene sokmamız şart. İlgili kurumlarımızdan çalışmaları süratle tamamlamalarını bekliyorum" şeklinde konuştu.

İlgili kurumların başında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile “BTK” geliyor. Denetim tarafında ise Milli İstihbarat Teşkilatı’mız bulunmakta. 

Cumhurbaşkanımızın ifadeleri arasında yer alan “Yerli 5G teknolojisi altyapısını kurmadan 5G'ye geçemeyiz" ve “İlgili kurumlarımızdan çalışmaları süratle tamamlamalarını bekliyorum" ifadelerini iyi okumakta fayda var.

FETÖ’nün bilişim altyapıları ile bezenen kamu kurumlarının, 15 Temmuz’da yaşadığı siber güvenlik zafiyetleri pek dile getirilmese de Cumhurbaşkanımızın bu konuda denetçi kurum tarafından iyi derecede bilgilendirildiğini görebiliyoruz. 

Yerli 5G” iddiasıyla “Huawei” işbirliğine gidenlerin gerçek niyetleri açığa çıktı; Cumhurbaşkanımızın ifadeleri arasında yer alan beklenti, bu güne dek “Milli görünümlü Çin içerikli” teknolojileri “teknoloji transferi” adı altında ülkemize entegre etmeye çalışanlara oldukça ağır gelmiş olmalı ki 14 Şubat öncesi, istifa etmeyi düşünenlerin olduğu bile konuşulmaya başlandı. 

Sanırım Cumhurbaşkanımız artık kuru söylemlerle “Reis arkandayız” diyenleri pek ciddiye almıyor. 

Devletin bekası için olmazsa olmazlar arasında yer alan “5G Teknolojisi”nin millileşmesi, bugüne dek dışa bağımlı görünen siber istihbarat araçlarımızın tam bağımsızlığı anlamına gelmektedir.

Daha önce “6G Teknolojisi”nin küresel güçler için ne kadar önemli bir alan olduğunu ve Huawei’nin nasıl ambargolara maruz kaldığını belirten bir yazı da kaleme almıştık. (Bakınız: Fütüristik hayatlar "6G" ile gerçekleşecek mi!.. dikgazete.com/futuristik-hayatlar-6g-ile-gerceklesecek-mi-makale,2057.html)

*

25 Ağustos 2015 tarihinde 4G ihalesine karşı çıkıp, “iki yıl daha bekleyin 5G’ye geçelim” diyen Cumhurbaşkanımızdı. 

Şu anda sadece 4,5G’yi kullanan bir ülke değiliz aslında. 

Dünyanın 5G teknolojilerine geçişini erteleyen ve jeostratejik konumunu bilişim alanında oldukça sert hissettiren güçlü bir ülkeyiz.

Hatırlayınız, yine milli görünümlü kadroların, “5G’ye geçelim” ısrarlarına, “Ne 5G’si 4,5G ye geçiyoruz” diyen yine Cumhurbaşkanımız olmuştu. 

Teknolojik altyapı konularında kendilerine güvenilen şahısların, kredilerini kötüye kullandıklarını iyi bilen devlet başkanımız, bağımsız denetçiler tarafından derlenen raporlara daha çok güveniyor diyebiliriz.

NATO standartlarında oluşturulan teknolojik altyapımıza sızmaya çalışan Çinliler’in değirmenine su taşıyanlar ile NATO’dan bağımsız teknolojik altyapı kurgusu yapan Türk gençlerinin çatışmasında kazanan bu sefer Türk milleti oldu diyebiliriz. 

Çünkü, bu sayede yerli bir 5G teknolojisi ile siyasileri adeta esir alan kişisel veri kayıplarının büyük ölçüde önüne geçilebilecek. 

Bir taraftan vurdum-duymaz tavırlarıyla dikkat çeken Google’a kök söktüren Rekabet Kurumu’muz, öte yandan Çin’le flört ederken kendimize ait 5G teknolojisini geliştiren ilgili kurumlar derken, 2023’e varmadan teknolojik bağımsızlığımızı elde etmekle kalmayıp, bugüne dek üzerimizde kurgulanan siber saldırı yöntemlerini de boşa çıkarmış olacağız.

Sürekli yabancı kaynaklı sosyal mecralarda yaşanan erişim sorunlarında üzerlerine vazifeymiş gibi çıkıp konuşan bazılarının da suyu ısınmış gibi görünüyor. 

FETÖ’nün siyasi ayağı” tartışmalarının bir anda, “FETÖ’nün bilişim ayağı” tartışmalarına dönüşmesi neredeyse an meselesi. Yani, kamuoyunun bu konularda da bilgilendirilmesi an meselesi. Yoksa, kimlerin FETÖ’nün bilişim teknolojilerini hangi kurumlara ve ne amaçlarla kurguladıkları da kadim Türk devleti tarafından iyi biliniyor. 

Cumhurbaşkanımız, “4G’ye geçmek yok 4,5 G olsun. Zaten 2 yıla 5G’ye geçeceğiz” derken sorumluluğu bulunanlar yine aynı kadroların içindeydi ve yıl 2020 oldu. 

Kısacası ne kurumsal ölçekte ne de bireysel ölçekte dünya tam anlamıyla 5G’ye geçemediği gibi, Çinliler’le kolkola poz verenlerin de hevesleri kursaklarında kaldı.

Hatta, Cumhurbaşkanımız, 24 Nisan'da Aselsan'ın Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Netaş ve Türk Telekom bünyesindeki “Argela” ile 4G için geliştirdiği milli baz istasyonunun sergilendiği standı gezdiği esnada ve iddialara göre, kendisine 4G ile ilgili yapılan araştırma ve yerli üretim çalışmalarının aktarılması üzerine Erdoğan tepki göstermiş ve "Dünya artık 5G için çalışıyor. Biz niye 4G için çabalıyoruz” demişti. 

Şimdi de konunun sorumluları tarafından yetiştirilemeyen ve aslında Çinli olan ve ‘yerli’ denilen 5G teknolojisinin farkında olan Cumhurbaşkanımızın yeni tepkisi merak konusu.

"Her türlü hakkın ihlal edildiği bir sanal dünyaya asla teslim olmayacağız" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, "İnsanların taciz edildiği, dolandırıldığı, onurlarının kırıldığı, lince tabi tutulduğu ve her türlü hakkının ihlal edildiği böyle bir sanal dünyaya asla teslim olmayacağız" demesi, aynı zamanda, sanal dünyanın bu halde olmasının sorumlusu olarak koltuklarında oturanların aslında işin ne kadarının farkında olduklarının da ayrı bir göstergesi değil mi!

Bir tarafta iç dinamiklerimizde yaşanan sorunlar, bir tarafta ise sanal dünyanın sorumlularının etkisiz etkinliği var. 

Öte tarafta ise bu kaos ortamına benzeyen durumların içerisinden sıyrılıp, doğru analiz, tespit ve stratejilerle aradan sıyrılarak ülkei için çabalayan yeni bir nesil var. 

Anlaşılan o ki, sanal dünyanın asalaklarının hükmü, bu siber kurtların seslerinin duyulmasına kadarmış. 

Sadece seslerini duyurmaları bile bu derece etkiliyse, kim bilir siber kurtlar sanal sahaya inince bu alanda daha neler olur neler!..

WHATSAPP, “Uçtan uca şifreli…” ama tüm veriler “Merkez”inde kayıt altında…

.

Yerli 5G” söylemlerinin gerçekçi bulunmaması halinde, “2-3 sene daha bekleyelim ve 6G’ye geçelim” derken de “5.5G teknolojisi”ni kullanır mıyız bilemem ama “Uçtan uca şifreleme” iddiasında olan “WhatsApp”ın, tüm görüşmeleri kayıt ettiğinden haberdar olan konunun uzmanları, vatandaşlarının telefon konuşma ve mesajlaşma kayıtlarının başka ülkelerin eline geçmesine engel olamıyorsa ve buna sebep olanlar bulundukları makamlardan el çektirilse bile Türk gençliği, “WhatsApp”in elde ettiği verileri ele geçirip, ülkesine karşı hareket edenlerin “WhatsApp” kayıtlarını yayınlamasını da pekala çok iyi bilir.

.

Burak Bozkurtlar, dikGAZETE.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sanal dünyaya asla teslim olmayacağız

https://www.dikgazete.com/bilim-ve-teknoloji/cumhurbaskani-erdogan-sanal-dunyaya-asla-teslim-olmayacagiz-h501728.html

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Seyfi Turan 2020-02-11 14:07:04

Hocam, hem gerçeği anlatıp hem de bundan sonra olacaklar için ipuçları vermişsiniz. Birilerinin tadı kaçacak. Yüreğinize sağlık.

Avatar
Osman Koç 2020-02-12 01:27:14

Uyanıyormuyuz ...


sanalbasin.com üyesidir