S 400 Füzeleri neden ABD’yi bu kadar endişelendiriyor!

ABD ve NATO’ya ait savaş uçaklarının kodlarının Ruslara geçmesinden endişe ediliyorsa, yıllardın Yunanistan’ın elinde bulunan S 300’ler için neden tepki göstermedi?

Sorun, ne Türkiye’nin Müslüman bir ülke ve “bağımsız politika izlenmesi”nden kaynaklanıyor, ne de “yeni liderlik ruhunun şahlanışı” efsanesinden kaynaklanmıyor.

Kim ne derse desin ABD, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana, kendini “Yeni Roma” olarak görüyor. Halihazırda ABD’nin dünyada 150 askeri üssü var. 

Çıkarlarına dokunacak hiçbir uluslararası hukuk kuralını tanımıyor.

Bütün dünyada karada havada ve denizlerde böylesine bi perva davranan ABD, neden Türkiye’nin alacağı S 400 batarlarından dolayı hop oturup hop kalkıyor?

İnsanları "cüş-u huruşa" getirmek, onların milli duygularını okşamak ve köpürtmek, gaz vermek elbette politikacıların ana mesleklerinden biridir. 

Lakin reel politik karşısında bütün bu hamaset edebiyatının tüy kadar ağırlığı çöp kadar değeri yoktur. 

ABD’nin Türkiye’nin S 400’lerine tepkisinin esas sebebi ne dini ne de ideolojiktir.

S 400 krizine bu açıdan bakarsak, sorunu göremediğimiz gibi çözüm yollarına ulaşmamız da kabil değildir. 

Bugünkü dünya sisteminde hiçbir dünya ülkesi politik ilişkilerini din veya ideoloji merkezli yürütmez. Din ve ideoloji, ülkelerin kullandığı birer aparattır. Tersi olsaydı, 70 yıl önce on milyonlarca Hıristiyan birbirini boğazlamazdı.

Bugün Arap yarımadasında devletler ve din kisveli terör örgütleri kendi dindaşlarını öldürmezlerdi. 

Dolayısıyla S 400 ile ilgili ideolojik ve hamaset yorumlardan kendimizi arındırıp ABD’nin yaban arısı musallat olmuş dana gibi akıldışı refleksif tepkiler göstermesine bakmamız gerekiyor.

Türkiye, S 400’leri alırsa şişe kırılacak ve cin şişeden çıkacak.

Türkiye’nin bu füzeleri almasından sonra kendini ABD baskısı altındaki birçok batılı ve AB üyesi ülke bu füzeyi alır.

Hemen şunu söyleyeyim, Fransa’nın, S 400’lerin Türkiye’ye konuşlanmasından hemen sonra, bu füzeleri satın alacağına dair ciddi bilgiler de mevcut.
Fransa’dan sonra ABD baskılarından bunalan birkaç Batı Avrupa ülkesinin de bu füze sistemlerini ülkelerine kuracağına dair ciddi emareler bulunmaktadır. Almanya, eli kulağında adeta erkete bekliyor. 

Sadece Batı Avrupa ülkeleri değil, Doğu’dan, yani Asya’dan da bir çok ülke, bu füze sistemleri ile yakından ilgilenecektir. 

Bu ülkeler hangileri peki?

Şimdilik sadece şunu söyleyeyim, “Bir Kuşak Bir Yol” projesi içerisinde olan ülkeler bu füzeyi almak için sıraya girecek adeta…

Peki bunun bir sonraki adımı ne olacak?

Bütün dünyanın dış ticarette kullandığı “Rezerv para” olan Amerikan Doları’ndan kaçış başlayacak. Yerine ya kadim bir para birimi ya da yeni dünya düzeninin Kripto para birimine geçilecek.

Bu da ABD’nin,Yeni Batı Roma” iddiasına ağır bir darbe indirecek.

ABD’nin, S 400 konusunda Türkiye’ye yönelik aşırı baskı kurması ve müttefiklik hukukuna asla yaraşman ergen çıkışları yapmasının sebebi umarım anlaşılmıştır.

.

Erdal Şimşek, dikGAZETE.com

:

YouTube kanalında izlemek için tıklayın…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

sanalbasin.com üyesidir