- haberler son dakika

Rusya, İdlip’te yanlış yapıyor, yanlış yapmaya devam edecek gibi görünüyor. 

Bu sonuca nereden varıyoruz? 

Son 4 yıldan beri yaptıklarından…

Türkiye, Suriye iç savaşında kardeş kanı dökülmemesi için başlangıçtan itibaren samimi bir çalışma içinde bulunuyor. 

2017 tarihinde yapılan Astana görüşmelerde, Suriye içinde 4 gerginliği azaltma bölgesinde çatışmaların durdurulmasına karar verilmişti. 

Verilen sözlerde durulmadı, Rusya havadan, Suriye ve İranlı milisler karadan vurdu, Esat yanlısı güçler Dera, Halep, Hama-Humus bölgesini işgal etti.

İş bununla da kalmadı, İdlip’in doğu ve güney yarısı rejimin terörist unsurlarının eline geçti.

Bütün bu olanlardan sonra şunu söyleyebiliriz:

Rusya’nın sözlerine güvenilemez, vaatlerine itimat edilemez. Astana’da, Soçi’de defalarca mutabakata varılan konular, sözler buz üzerine yazılmış yazı gibi buhar oldu gitti.

Türkiye, teröre karşı mücadeleyi kendi sınırları içinde kalarak sürdüremeyeceğini son 5 yıldan beri yapılan operasyonlarda öğrenmiş bulunuyor. 

Türkiye sınırları içindeki terör unsurlarının sayısının 10 binlere vardığı dönemler yaşanmıştır. 

Terör unsurları Nurhak Dağlarından, Karadeniz sahil şehirlerine kadar uzanan geniş bir bölgede baskınlar yapıp, doğal gaz boru hatlarına, yol kavşaklarına vurabiliyor, araçları durdurup kimlik sorabiliyorken şimdi artık bunları yapamaz hale gelmiştir. 

Geçenlerde, Sn. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıkladı; “Sınırlarımız içindeki terörist sayısı 231’e kadar düşürülmüştür, bu sayı sıfıra indirilecektir.”

Bu neticeye nasıl ulaşılmıştır?

Sınır hatları boyunca duvar inşası, teröre karşı kararlı mücadele ve en önemlisi terörü, sınırlarımız dışında karşılamaya yönelik doktrin değişikliğidir. 

Terörü kaynağından vurmak, terör unsurlarını sınır dışından karşılamak, bunu başarmak için sınır ötesinde alan genişletmek terörle mücadelenin ana hedefi olmalıdır. 

Türkiye, Irak ve Suriye arazilerinden asla çıkmamalıdır!

Bu alanları terk ettiği andan itibaren terör unsurları yeniden sınırlarımız içine sızacak, halkta, teröre karşı mücadelede bıkkınlık oluşacak, terör unsurları gemi azıya alacak, ülkenin asayiş ve güvenliğine büyük zararlar verecek, Türkiye’nin toprak bütünlüğü tehdit altına girecektir. 

Bu nedenle Türkiye, ne İdlip’ten ne de Kandil’den çekilemez. Çıkamaz!..

Bu noktada iç kamuoyunu yanlış bir çözüm algısına sürükleyen Perinçek modeline itibar edilmemelidir. 

Bu modelin aslı, “aslanı kediye boğdurmak”tır.

Esat yönetimi ile görüşmenin hiç bir manası yoktur, faydası da yoktur. 

Esat’a emir veren Putin ile zaten görüşülüyor. 

Maalesef bu yanlış algı, bölgede görev yapan askerler üzerinde de menfi tesir yaparak bazı istifalara sebep olmuştur. 

Bu istifalar, Türk dış politikasına zarar verir, şuurlu hiçbir komutan böyle yapamaz, yapmamalı… 

Bizce olağanüstü hal bölgesinde, cephe hatlarında görev yapan subayların istifası, milli moral üzerinde çok menfi tesirler meydana getirir, askerleri savaşmaktan soğutur, ülke menfaatlerine büyük zararlar verir, bu nedenle, böyle durumlar için “TART CEZASI” yeniden Askeri Ceza Kanunlarında yer almalıdır.

Esas konumuza yeniden dönersek:

Türkiye’nin İdlip’i bırakması demek, Afrin, Carablus ve Barış Pınarı Bölgesini tamamen terk etmeye hazırlık yapması demektir. 

Suriye’nin hiçbir yerinde tutunamaması demektir. 

Kendisine bel bağlamış Türkiye’ye güvenen mahalli unsurların ABD’nin tıpkı Afganistan’da yaptığı gibi yüzüstü bırakılması demektir. 

Türkiye’nin en az 5 milyonluk bir göç dalgasına maruz kalması demektir. 

Rusya, Esat rejimini tamamen kontrol altına almak için Türkiye’yi bu bölgelerden çıkmaya zorlayacaktır. 

Bu şu demektir:

- Rusya egemenliğinde bir Suriye ve İsrail’e bir şey karşılığı (menfaat karşılığı) satılmaya hazır bir Suriye’dir.

Bu şu demektir: 

- İsrail güney sınırlarımıza yerleşerek komşu olacaktır. Bu durum, Türkiye’nin parçalanmasını hızlandıracaktır. Böyle bir gidişata izin verilemez.

ABD’nin Suriye’yi terk etmeye hazırlandığı şu günlerde Türkiye’nin daha ileri giderek Fırat’ın doğusundaki araziyi kontrol altına alması, Haseke ve Deyrizor dahil Doğu Suriye’nin Özgür Suriye unsurlarının kontrolüne geçmesini sağlaması lazımdır.

Ruslar, İdlip’te rahat durmadıkları gibi Türkiye’nin kontrolündeki Afrin’i de bombalıyorlar. 

Bu durum kabul edilemez!..

Türkiye’nin kontrolündeki bölgelere saldırmak düşmanca bir tutumdur. 

Bunu Ruslara açıkça söylemek lazımdır. 

Türkiye’nin bundan sonra mutabakata uyulmaması hallerine sert karşılık vereceği hatırlatılmalıdır.

Rus istihbaratı, Türkiye’nin Rusya ile çatışmayı göze alabileceğini hesap ederse, Türkiye’nin izni olmadan Suriye’de barınamayacaklarını anlar, sınırları aşmamaya çalışır. Böylece Rusya daha temkinli hareket eder.

Bu noktada, Soçi görüşmeleri öncesi tekliflerimiz şudur: 

Korkunun ecele faydası yoktur. 

Moğolları, Ayn Calut Muharebesinde durdurup yendiğimiz gibi, Rusların da bir tokata ihtiyaçları vardır. Bu tokat, kademe kademe atılmalıdır. 

Bölgedeki Suriye ve İran kara unsurlarını kesin bir mağlubiyete uğratacak kuvvet üstünlüğü oluşturmak, İdlip’i kuşatan kara unsurlarını yok etmek gereklidir.

Öncelikle bölgedeki dost ve müttefik unsurları dahil, hava savunma ihtiyacını gidermek, hava sahasını kapatmaktan başlayarak Rus unsurların Türk güvenlik bölgelerinden uçuşlarını yasaklamak, uçanları düşürmek, Rus hava üslerine sızma birlikleri ile hücum ederek uçakları yerde vurmak dahil, bir çok yöntemle Rus hava gücünü, terörist unsurlara eğitim veren Wagner güçlerini tesirsiz hale getirmek gerekiyor. 

Bunları yapabilmek için Rusya ile bir çatışmayı göze alacak kadar kararlı olduğumuz gösterilmelidir. 

Geri adım atılmamalıdır. 

Aksi taktirde Boğazlardan Türkiye’ye karşı hasmane kullanılacak silahları geçirmeyeceğimizi, arama yapacağımızı, gerekirse kapatacağımızı bildirmemiz gereklidir. 

Türkiye’nin kararlı tutumu, Rusları gevşetecektir. 

ABD gibi o da Suriye’den gidecektir.

Meseleyi, bir de en kötü yönü ile değerlendirelim:

Ruslar, Suriye’ye hakim olduktan sonra Esat’ı İsrail’e teslim ettiklerinde Türkiye, daha büyük çatışmanın ve yıkımın eşiğine gelecektir. 

Zaten Putin efendinin, Netenyahu’nun karşısında alçak koltukta oturup, el-pençe divan durduğunu unutmadık.

Daha geçtiğimiz günlerde; “Radikal İslamcı unsurları İsrail hudutlarından uzak tutuyoruz” dediğini, İsrail’in hizmetkârı olduğunu unutmayacağız.

Soçi görüşmelerinde alttan alamayacağımız, tarafları antlaşmalara uymaya zorlayacağımız, taviz vermeyeceğimiz, Tel Rıfat ve Menbiç dahil, Fırat’ın batısındaki bölgelerin Türkiye’ye bırakılması gerektiği tavizsiz şekilde ifade edilmelidir.  

Yeter artık.

.

Suat Gün, dikGAZETE.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
YORUMLARINIZI ESİRGEMEYİN!.. Dikkat! Her türlü yorum, editör onayı gerekmeden anında yayınlanır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlâka ve dini değerlere aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk, yorum sahibine ya da içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. Talep edildiğinde "IP no" ilgili mercilerle paylaşılır. Kısa yorumlarınızı, sayfa yenilenme süresi dolmadan “yorum gönder” butonuna tıklayıp kaydetmelisiniz; uzun yorumların, farklı sayfada yazılıp, kopyala-yapıştır şeklinde eklenmesi sayfa yenilenmesi halinde oluşan kayıpları önleyecektir.
Avatar
enver 2021-10-15 02:00:05

ben, abd lilerle rusların dost olduklarına inanıyorum. söylediklerine inanmıyorum. tıpkı abd nin dünyaya demokrasi getirdiği gibi!


sanalbasin.com üyesidir