USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Pandemi döneminde ‘Ex Aşklar’a rağbet arttı

25-10-2021

Pandeminin dönüştürdüğü yaşamlar beraberinde yeni alışkanlıklar ve trendleri getirdi. Kadınlar arasında düzenlenen bir ankete bakılırsa, eski aşklarıyla yeniden temas kuranlar çoğalıyor.

Bu dönemde, yeni maceralardan çok, eski partnerlere rağbet görülüyor. Pandemide aşk defterleri yeniden aralanıyor.

Hayat pratiklerimizi değiştiren pandemi döneminde hiç alışık olmadığız kadar uzun sürelerle eve kapandık. 

Dünü, bugünü, yarını düşünmeye, kendimizi dinlemeye ilk kez vaktimiz oldu.

Kendimizi dinlemeye, hatıralarımızı eşelemeye başladık. Sağlık kaygılarının yanı sıra ekonomik daralmanın etkisiyle yenilerden çekinir, eskileri özler olduk. Nostalji hissinin en baskın şekilde kendini hissettirdiği son bir yıl içerisinde, aşk defterleri yeniden açıldı.

PANDEMİDE EX-AŞKLARA RAĞBET ARTTI”

Kadınlar tarafından kurulan tanışma uygulaması “Gleeden" (*), Türkiye’deki kadın üyelerine “Son bir yıl içinde eski aşklarınızdan biriyle görüştünüz mü?" diye sordu. Ankete katılan kadınların yüzde 71'i "Evet" dedi. Pandemi öncesinde yapılan aynı ankette bu oran yüzde 47 idi.

İlişkilerde eskiye rağbetin nedeni incelendiğinde, belirli ana başlıklarda toplandıkları görüldü.

Yüzde 36’sı eski ilişkisini özlediği için, yüzde 32’si sağlık kaygısıyla, yüzde 21’i yeni kişilere karşı güvensizlik ve yüzde 11’i iletişim kolaylığı nedeniyle eski partnerlerine meylediyorlar. Yeni biriyle tanışıp, en baştan tüm samimiyet aşamalarını geçmek yerine, ilk andan itibaren candan olabilecek ve rahatça anlaşma kurulabilecek eski sevgililer tercih ediliyor.

Ankette sorulan bir diğer soru da “İki buluşma daveti aldığınızda, tanıdığınız kişiyi mi yeni kişiyi mi seçersiniz?” diye sorulduğunda yüzde 74'ü tanıdığı birini tercih edeceğini söyledi. Üç sene önce aynı ankete katılan kişilerde tanıdığı kişiyi seçenlerin oranı ise sadece yüzde 32'ydi.

Kadınlar, kişisel eğlence uğruna, yaşadığı evin sâkinlerine ve geniş aile üyelerine Covid riski taşımak istemiyor. Bu nedenle tanımadığı insanlarla temaslı ilişki kurmakta çekincelerin had safhada olduğu görülebiliyor.

“Linkedin” ve “Instagram” kullanımının yaygınlaşmasıyla, eskiden görüşülen kişilere yeniden ulaşmak mümkün oluyor. Pandemi kısıtlamasında geçen süreler, geçmişte yaşanan ilişkileri hatırlamaya ve “ex-aşkları” yeniden bulmaya yaramışa benziyor.
.

Selçuk Aka, dikGAZETE.com

(*) Bu araştırma 1 - 30 Eylül 2021 tarihleri arasında Gleeden üyeleri arasından 1.210 Türk kadını ile gerçekleştirilmiştir.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?