21 Ocak 2020 Salı 04:12
226 Okunma
Türkiye ve Rusya gümrükler arası işbirliğini daha da artıracak

MOSKOVA - ÖZEL

Rusya ve Türkiye gümrük kurumları, işbirliğini daha da artıracak.

Konuyla ilgili karar Rusya'nın Karadeniz kıyısı Soçi'de yapılan toplantıda alındı.

Soçi'de yapılan Risk Yönetimi alanında Rus-Türk İşbirliği Çalışma Grubu'nun ilk toplantısına Rusya Federasyonu Gümrük Servisi FTS Riskleri Kontrol Dairesi Başkan Yardımcısı Valeri Bişovets ve Türk yetkililer katıldı.

Yerel basında çıkan haberlere göre, toplantıda ikili işbirliğinin daha da artırılması ilişkin taraflar arasında mutabakat sağlanarak ortak karar alındı.

Toplantıda konuşan FTS yetkilisi Bışovets, "Bu toplantıya büyük önem veriyoruz. Bunu risk yönetimi alanında uzun vadeli ve karşılıklı yarar sağlayan bir işbirliği oluşturmanın temeli olarak görüyoruz. Risk yönetim sistemi gümrük kontrolünün temelini oluşturur. Ve elbette, riskler alanındaki işbirliğimiz, bir yandan, yasaları ihlal eden malların taşınması risklerini tanımlamaya yardımcı olurken, diğer yandan, iyi niyetli bir işin çalışmasını kolaylaştırabilir" dedi.

Yapılan açıklamaya göre, toplantının temel amacı, ikili işbirliğinin biçimini ve yönlerini belirlemektir. 2019 yılında rakamsal olarak Türkiye'den Rusya'ya ithal edilen malların hacmi yüzde 11 oranında artarak 3 milyar ABD dolarını geçmişti.

Toplantıda taraflar çeşitli işbirliği olanaklarını da masaya yatırıdı.

Toplantının ardından Rus ve Türk gümrük hizmetleri arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi ve geliştirmeyi amaçlayan bir protokol imzalandı.

.

Fuad Safarov, dikGAZETE.com

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol


sanalbasin.com üyesidir