07 Kasım 2018 Çarşamba 07:07
448 Okunma
Samoylov’un "Rusya’nın Suriye Politikası" kitabı Türkçe yayınlandı

HABER MERKEZİ

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi Rusya uzmanı Yaroslav Samoylov’un yazdığı “Rusya’nın Suriye Politikası” adlı kitap, Hitabevi Yayınları tarafından Türkiye'de yayınlandı.

Suriye’nin Rusya için önemine değinen kitabın en önemli özelliği, Rusya’nın Suriye krizine doğrudan ve askeri olarak katılmasının bölgesel ve uluslararası güç dengesinde ne gibi sonuçlara yol açtığına odaklanmış olması.

Samoylov’un çalışmasında Suriye krizi ile ilgili meseleler, geniş kapsamlı bir şekilde; siyasi, ekonomik ve askeri boyutlara değinerek ele alınmış.

RUS KAYNAKLARI VE TÜRK AKADEMİSYENLERDEN FAYDALANILDI...

Sputnik’e konuşan Kırım doğumlu Yaroslav Samoylov, kitabı yazarken kullandığı yöntemler ve başvurduğu kaynaklar ile ilgili olarak şunları söyledi:

''Rusya’nın Suriye Politikası adlı kitabı yazarken çeşitli kaynaklardan faydalandım. Örneğin, teorik çerçevem saldırgan realizm temelleri atan John Mearsheimer’in fikirlerine dayanmaktadır. Tabi ki, kitap Rusya’nın dış politikasıyla doğrudan ilgili olduğundan Rus kaynaklara ağırlık verilmiştir. Bunun yanında, Türk akademisyenlerin katkılarından da faydalandım.”

SURİYE’NİN RUSYA İÇİN ÖNEMİ...

Uluslararası ve Ortadoğu sisteminin nasıl işlendiğini derinlemesine anlama isteğinin, söz konusu kitabı yazmanın arkasında duran en önemli motivasyon” olduğunu söyleyen Samoylov, Suriye’nin Rusya için önemini ise şöyle özetledi:

“Suriye’nin Rusya için önemi, Moskova’nın Orta Doğu’da varlığını sürdürüp sürdüremeyeceği ile yakından ilgilidir. Suriye, Rusya’nın jeopolitiğinin önemli bileşenlerinden biridir”.

Samoylov, Suriye’de devam eden gelişmeleri hesaba katarak kitabın ikinci cildini yazmayı düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Kaynak: Sputnik

.

dikGAZETE.com

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol


sanalbasin.com üyesidir