31 Temmuz 2019 Çarşamba 06:39
512 Okunma
Rusya Ortodoks Kilisesi’nden Bartholomeos'a sert tepki: Konstantinopol diye bir yer yok! Sen aldatmaca bir patriksin!

MOSKOVA - ÖZEL / Fuad Safarov

Rus Ortodoks Kilisesi'nin önemli isimlerinden Dimitri SmirnovFener Rum Patriği Bartholomeos'a sert tepki göstererek, "açgözlülükle" suçladı ve patrikliğinin de "aldatmaca" olduğunu iddia etti.

Rus İnterfaks haber ajansının verdiği bilgiye göre, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te bir etkinlikte konuşan ortodoks din adamı Smirnov, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un geçtiğimiz aylarda Ukrayna Ortodoks Kilisesi'ne bağımsızlık tanıdığını hatırlattı. 

Rus Ortodoks Kilisesi yetkilisi, "Eğer burada 50 milyon dolar bir para toplasak ve ona versek, hemen bu kararnameyi geri çekecek, çünkü o bir tüccar" diye sert eleştiride bulundu.

YÜZYILLARDIR “KONSTANTİNOPOL” DİYE BİR YER YOK!..

"Konstantinopol Patrikliği"nin (Fener Rum'un Rusça adı) “aldatmaca” bir kurum olduğunu savunan Smirnov, "Artık yüzyıllardır Konstantinopol diye bir kent yok, tüm Konstantinopol Kilisesi bir oda salonda bulunuyor. Sadece bir ünvan var. İstanbul'da dolaşıma hakkın bile yok” diyerek sert tepki verdi.

Fener Patriği Bartholomeos'un Türk Ordusunda yedek subay olarak askerlik yaptığını da hatırlatan Rus Ortodoks Kiliesi yetkilisi, "Eski subay diye bir şey yok, ve subaylık görevini yap, ona göre davran" diye Bartholomeos’a tavsiyede de bulundu.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ocak ayında Ukrayna Ortodoks Kilisesi'ne bağımsızlık kazandıran kararnameyi, Ukrayna eski Cumhurbaşkanı Pyotr Poroşenko'nun katıldığı törenle vermişti. Ukrayna Kilisesine Fener tarafından verilen bağımsızlık beratına Rus Ortodoks Kilisesi sert tepki vererek karşılık verecekleri uyarısında bulunmuştu.

Bu arada Smirnov, Rusya Savunma Bakanlığı ve Rusya Soruşturma Komisyonu toplumsal odalarının konsey üyesi görevini de sürdürmekte. 

.

dikGAZETE.com

banner90
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol


sanalbasin.com üyesidir