13 Eylül 2019 Cuma 03:13
102 Okunma
Rusya: Ekonomik büyümemiz yavaşladı, ama...

MOSKOVA  - ÖZEL

Rusya Federasyonu Maliye Bakan Yardımcısı Vladimir Kolıçev, küresel ekonomik büyümenin yavaşladığına işaret ederek, "Fakat herhangi bir resesyon söz konusu değil" dedi.

Moskova'da bir ekonomi forumda konuşan KolıçevRusya ekonomisinin son zamanlarda küresel risklere karşı daha dayanıklı hale geldiğine dikkat çekerek, şunları ifade etti:

"Geçtiğimiz bir buçuk yılda iki büyük petrol fiyatı şoku yaşadık. Sonbaharda, belli bir dönemde petrol fiyatlar yüzde 40 düştü, sonra arttı. Ancak bu yılın ilkbaharında yüzde 20 düştü. 

Bir buçuk yıl boyunca iki tur büyük çaplı dış ekonomik yaptırım yapıldı.

Küresel ekonomik büyüme yavaşlıyor. Ekonominin tepkisi istikrarlıydı, kararlıydı, enflasyon üzerinde ciddi bir etkisini görmedik, kontrol altındaydı. Büyüme yavaşladı, ancak herhangi bir resesyon söz konusu değil.” 

Başbakanlık ve Merkez Bankası'nın son yıllarda uyguladığı politikalara da değinen Kolıçev, ekonomik büyümenin sağlanması için atılacak adımların risklerine de dikkat çekti.

Rusya Maliye Bakan Yardımcısı, "Ekonomik büyümeyi hızlandırmak bağlamında yapılacak eksik planlanmış uygulamalar mikroekonomik istikrarın tamamen bitirebilir" diye uyarıda bulundu.

Fuad Safarov, dikGAZETE.com

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol


sanalbasin.com üyesidir