20 Eylül 2019 Cuma 03:08
149 Okunma
Rus Milletvekili Şhagoşev: Dünkü rakibimiz Erdoğan bugün stratejik ortağımız

MOSKOVA - ÖZEL

Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma Milletvekili (İktidar Birleşik Rusya Partisi) Adalbi ŞhagoşevCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya ile iyi ilişkiler içinde olduğuna işaret ederek, "Erdoğan daha önce bize rakip idi, bugün ise stratejik ortağımız" dedi.

Duma'da “Uluslararası Gündem" konulu toplantıda konuşan Rus milletvekili Şhagoşev, geçtiğimiz günlerde Ankara'da yapılan Erdoğan, Putin, Ruhani arasındaki Suriye konulu "Üçlü Zirve" ile ilgili değerlendirmede bulundu. 

Şhagoşev, "Rusya-Türkiye-İran üçlü formatı, sadece Suriye'de değil, aynı zamanda da Ortadoğu'da istikrarın garantörü olmakta." dedi.

ERDOĞAN RUSYA İLE BİRLİKTE...

Ortadoğu'da Rusya'ya yönelik güvenin giderek arttığını kaydeden Rus milletvekili, şunları söyledi:

"Bizim dünkü rakip ve muhaliflerimiz bugün stratejik ortağımız oldu. Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kastediyorum… Bugün Erdoğan Rusya ve İran ile birlikte Ortadoğu'da sorunları çözüyor. Erdoğan Rusya ile birlikte..

Erdoğan, ABD'nin baskılarına rağmen Rusya'dan S-400 füze sistemini aldı... Elbette buna bir çok olaylar neden oldu. Öncelikle 15 Temmuz başarısız darbe girişimi ve ABD'nin yerine getirmediği vaatleri."

İKİ LİDER MASAYA OTURDUĞUNDA SORUNLARI ÇÖZÜYOR...

Şhagoşev, daha önceki bir konuşmasında ise Moskova-Ankara ilişkilerini değerlendirirken şunları kaydetmişti: 

“Erdoğan sert bir partner, ama diğer tarafa saygıyla yaklaşıyor... İki ülke arasında anlaşmazlıklar ortaya çıktığında Moskova ve Ankara masaya oturuyor. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşmelerin sayısı şunu ortaya koyuyor; İki lider masaya oturduğunda çözüm bekleyen sorunları teker teker çözüyor. Başka türlü de olamaz ki zaten….

Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ‘Değerli dostum' diye hitap etmesini unutmamak lazım."

.

Fuad Safarov, dikGAZETE.com

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol


sanalbasin.com üyesidir