11 Eylül 2019 Çarşamba 03:29
429 Okunma
Moskova'daki Azeri öncülerden Memmedov: Atalarım Erzurumlu, Türk-Rus dostluğu beni de çok mutlu ediyor

MOSKOVA - ÖZEL

Rusya'da faaliyet gösteren Azerbaycan diasporası teşkilatları öncülerinden Hidayet Memmedov, son zamanlarda Türk-Rus ilişkilerinin artmasından büyük memnuniyet duyduklarını anlatarak, "Atalarım Erzurumlu, Türk-Rus dostluğu en çok da beni mutlu ediyor" dedi.

Memmedov, kendisinin Erzurum kökenli olduğunu vurgulayarak, dikGAZETE'ye konuştu ve şunları söyledi:

"Rahmetli ninem Erzurum dağlarıyla ilgili bayatılar söylerdi. Ninem 117 yıl yaşadı.

Son Rus Çarı 2. Nikolay Romanov dönemini de yaşadı. 9 oğul ve 4 kızı vardı. Ninemin anlattığına göre, atalarımız Erzurum'dan geldi.

Erzurumlu Terekemeyiz. Atalarımız çiftçilikle, hayvancılıkla uğraşıyordu. Dağlar üzerinden 16. yüzyılda Gürcistan'a, sonra da Azerbaycan'a, Gence'ye yerleştiler.

Zengin sülale idik. Sovyetler kurulunca Bolşevik yönetimi, tüm mal ve mülkümüzü elimizden aldı."

TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİ DE GÜÇLENDİRMEMİZ LAZIM...

Geçtiğimiz günlerde Ankara'da "Dünya Azerbaycanlıları Platformu" olarak, "Dünya Azerbaycanlılarının Türkiye Buluşması" isimli bir konferans düzenlediklerini de anlatan Memmedov, konferans ile ilgili olarak ise şunları ifade etti:

“Etkinliğe, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve AK Parti İstanbul Milletvekili, TBMM Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım da katıldı. Görüşmeler faydalı geçti.”

"İzlenimlerimi şöyle ifade edeyim” diyen Memmedov, şu ifadeleri kullandı:

"Rusya-Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde olumlu gelişmeler olacak. Sayın Perinçek şahsen bana söyledi; Türk-Rus ilişkilerini daha da güçlendirmemiz lazım.

Bu Azerbaycan'a da çok olumlu yansıyacak. Azerbaycan da burada önemli rol oynamalı. Elbette, son yıllarda giderek artan Türk-Rus ilişkileri, Türk-Rus dostluğu beni de çok mutlu ediyor. Çünkü atalarım Erzurumlu.

Rusya ve Türkiye, Avrasya'nın 2 önemli güç devleti. Bu iki devletin birlikte olması bir çoğunu kıskandırıyor. Dolayısıyla Sayın Perinçek ve Sayın Ayrım'a bu faydalı çalışmalarından dolayı buradan da çok teşekkür etmek istiyorum."

NİNEM ALTINLARINI NURİ PAŞA'YA KENDİ ELLERİYLE TESLİM ETTİ...

1918'de Azerbaycan'ı Ermeni Taşnak çetelerinin işgalinden kurtaran Kafkas İslam Ordusunun Kumandanı ve Enver Paşa'nın da kardeşi, aynı zamanda Bakü’nün kurtarıcısı olarak da tanınan Nuri Paşa'yı (Nuri Killigil, 1890 - 1949) saygı ve sevgiyle andıklarını vurgulayan Memmedov, bu konudaki hatıralarını ise şu cümlelerle paylaştı:

"Rahmetli Nergiz ninem, Gence'de Nuru Paşa'yı göz yaşları ve sevinçle karşılayan analardan, o insanlardan biriydi.

Ninem, evde ve akrabalardan topladığı altınları, kendi elleriyle Nuru Paşa'ya teslim etti.

Ve teslim ederken, göz yaşlarıyla, 'Türk kardeşlerimizin tüm ihtiyaçlarının karşılanması için bu altınları sizin için getirdim. Evimizde bulunmasının hiç bir değeri yok' diyerek de duygularını saklayamadı.

Ninem bana; Türkoğlu Türk diyordu ve bağrına basardı."

.

Fuad Safarov, dikGAZETE.com

banner90
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol


sanalbasin.com üyesidir