17 Kasım 2019 Pazar 04:26
294 Okunma
İsrail istihbarat eski başkanı Kedmi: Trump, Türkiye'nin gücünü iyi biliyor, o yüzden asla tartışmak istemiyor!

MOSKOVA - ÖZEL

İsrail istihbarat kurumu Nativ’in eski başkanı Yakov Kedmi, ABD'nin Türkiye'nin gücünü ve önemini gayet iyi bildiği için Ankara ile asla tartışmak istemediğini vurguladı.

Bir Rus televizyonu canlı yayın programında konuşan Kedmi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretini değerlendirdi.

Kedmi, konuyla ilgili şunları kaydetti:

"ABD'nin Ortadoğu'da durumu çok zor. Sadece İsrail ile ilişkileri iyi. Peki bölgenin diğer ülkeleri ile? ABD'nin Ortadoğu'nun önemli ülkeleri ile arası iyi değil. Peki bu durumda Washington niye Ankara ile tartışmaya girsin ki? Türkiye bölgenin en önemli, güçlü ülkesi. Türk ordusu, NATO'nun en güçlü ordusu."

ORTADOĞU'NUN KADERİ TÜRKİYE'YE BAĞLI...

İsrail istihbarat eski başkanı Kedmi sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye'nin elinde Boğazlar var. Avrupa'da neler yaşanacağı Türkiye'ye bağlı. Kim Avrupa'ya gidecek veya gitmeyecek.

Irak'ta Kürtlerin kaderi de Türkiye'ye bağlı. Suriye'nin kaderi de Türkiye'ye bağlı. Kürtlerin kaderi de Türkiye'ye bağlı. Tüm Ortadoğu bölgesi genel olarak…

Bu durumda, ABD Başkanı Donald Trump gayet iyi biliyor ki Türkiye ile hiç bir şekilde tartışmamak lazım. Genelde Amerika, diğer ülkelerin durumunu genetik olarak anlamış durumda değil."

.

Fuad Safarov, dikGAZETE.com

banner90
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol


sanalbasin.com üyesidir