24 Mart 2020 Salı 21:15
352 Okunma
Geçici işgal altındaki ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk Oblastları’nda Covid-19/ koronavirüs salgını önlenemiyor

KİEV, UKRAYNA - ÖZEL

Geçici Olarak İşgal Altında”ki (GOİA) ayrılıkçı “Donetsk ve Luhansk Oblastları”nda Covid-19/ koronavirüs salgınının önlenemediği kaydedildi

Ukrayna’nın doğu vilayetlerinden olan Rusya’ya yakın ayrılıkçıların bulunduğu Donetsk ve Luhansk’ta Koronavirüs, Covid-19’un yayılması dolayısıyla, “Geçici Olarak İşgal Altındaki Donetsk ve Luhansk Oblastları”nda (GOİA DLO) sağlık, salgın durumunun kötüleşmesi ışığında, işgalci Rusya’nın gereken tedbirleri alamaması ve halka tıbbi yardım sağlamamasının yerli sakinlerde endişenin artmasına neden olduğu bildirildi.

Bölgeden gelen bir basın bildirisinde şunlar kaydedildi:

“Günümüzde, işgalci idaresinin asıl çabaları, yerli halkta meydana gelen koronavirüs vakalarına dair olguları gizlemesine yöneliktir.

İşgalci yönetimin, "GOİA DLO"da korona virüs vakaların bulunmamasına dair açıklamaların yayılmasına ilişkin adımları yukarıda söylenenlerin göstergesidir. 

Buna rağmen Rus işgalci idaresi tarafından verilen emire göre “LHC’in (Luhansk Halk Cumhuriyeti) Sağlık Bakanlığı” Covid-19 salgınının yayılmasıyla ilgili bilgileri bilerek saklamaktadır. 

Edinilen bilgilere göre, Luhansk şehrinde bulunan 4 No’lu Hastane’de Mart’ın başında İtalya’dan dönen koronavirüs semptomlarıyla bulunan iki hasta mevcuttur.

Virüse yakalanan bir kişi Kiev’den, çatışma hattında bulunan “Stantsiya Lugansk” kapısından geçerek, gelmiştir. 

14 Mart’ta Rusya’dan gelen Covid-19 testlerine dayanarak virüse yakalanan hastalar teyit edilmiştir. 

21 Mart itibariyle aynı hastanede korona virüs semptomları olan yedi kişi bulunmaktadır. Aynı zaman Luhansk’ta en az 17 yerli sakin Covid-19 şüphesiyle tecrit altında evde kalmaktadır. 

Bununla birlikte Luhans Oblast’te sadece son hafta içinde 350 kişiye üst solunum yolları enfeksiyonu ve 40 kişiye zatürre tanısı konulmuştur.

Ne var ki “LHC’in baş hekimi” D. Donkaşenko’nun verdiği bilgilere göre, ‘Cumhuriyet’in alanında resmi koronavirüs vakası bulunmamaktadır. 

“Donetsk Halk Cumhuriyeti”nde (DHC) Covid-19 hastalarının olmamasını DHC’nin ‘başkanı’ da teyit etmiştir. 

Buna ilaveten, işgalci Rus 1. Kolordu Komutanlığı, ‘Ordu mensupları’ndan üst solunum yolları enfeksiyonu ve yüksek ateş bulgularıyla başvuranlara zatürre veya boğaz ağrısı tanısının konulmasına emretmiştir. 

Bu durum ışığında üst solunum yolları enfeksiyonu ve zatürre hastalarının sayısı artmaktadır. Ayrıca GOİA DLO’da 10-17 Mart tarihleri arasında komplikasyon yapan üst solunum yolları enfeksiyonu hastalığı sonucunda 27 kişi hayatını kaybetmiştir. 

Genel olarak 1 Şubat 2020’den itibaren hastane dışında 1.676 zatürre olayı yaşandı. Bunlardan 43’ü ölümle (O sıralarda Covid-19 test sistemleri yoktu) sonuçlanmıştır.”

.

dikGAZETE.com

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol


sanalbasin.com üyesidir