11 Kasım 2019 Pazartesi 03:32
1111 Okunma
Erman Ilıcak, üst düzey Rus devlet yetkililerinin katıldığı forumda konuştu ve önemli tavsiyelerde bulundu

MOSKOVA - ÖZEL

Forbes dergisinin “En zengin 100 Türk” listesinde son 5 yıldır ilk sırada yer alarak “Türkiye’nin en zengin adamı” ünvanı ile bilinen Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erman Ilıcak, üst düzey Rus devlet yetkililerinin katıldığı Moskova'daki forumda konuşma yaparak yatırım konusunda önemli tavsiyelerde bulundu.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RFPİ), Rusya Parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi ile birlikte, Moskova'da, "Bölgelere yatırım, geleceğe yatırım yapmaktır" başlıklı bir forum düzenledi.

Forumun, Genel Kurul Oturumu'na, Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Rusya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Genel Direktörü Kirill Dmitriyev, Moskova Çevre Bölgesi Valisi Andrey Vorobyov,  Ulyanovsk Bölge Valisi Sergey Morozov, Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak ve Royal Philips CEO'su Francois van Houten de konuşmacı olarak katıldı.

Forumda konuşan üst düzey Rus devlet yetkilileri MatviyenkoSiluanovVorobyovDmitriyev ve diğer konuşmacılar Rusya'nın farklı bölgelerinde yatırımların artırılması ve devlet destekleri ile ilgili konuları ele aldı.

Forumun moderatörü, Rus devlet televizyonu Rossiya-24 sunucusu Yevelina Zakamskaya, Türk işadamı Ilıcak'a sözü verirken, "Sayın Ilıcak Rönesans Holding Yonetim Kurulu Başkanı. Sayın Ilıcak sizinle en son St.Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'nda görüşmüştük. Siz Devlet Başkanı Putin ile görüştünüz. Neler değişti? Bugün moraliniz nasıl? Rusya'da olduğunuzdan dolayı demek ki Rusya ekonomisine ve Rusya ile işbirliğine eskisi gibi inanıyorsunuz" diye sordu.

Dr. Ilıcak konuşmasında, davetten dolayı Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Genel Direktörü Dmitriyev'e şükranlarını ileterek fonun faaliyetlerini ilgiyle izlediklerini belirtti.

Ilıcak, "St.Petersburg forumundan bu yana neler değişti? Güzel bir soru verdiniz. Biz en son Rusya'da sağlık alanında reformları ele aldık. Ve ben Türkiye'deki bu konuda geliştirdiğimiz modeli anlattım.

Burada da size anlatmak istierim. Türkiye, 2003 yılından itibaren sağlık sistemini transfer etmeye çalışıyor. Bu zaman dilimi için, bizler tüm modelleri denedik. Önceleri hastanelerimizde yatak sayısı yetersiz idi.

Hedef şöyle ortaya konuldu; Hastaneler inşa edilerek yatak sayısı artırıldı. Daha sonra bunun yetersiz olduğunu anladık. Sağlık sistemini güçlendirmeyi ve sağlamlaştırmayı artırmamız gerektiğini farkettik.

Burada çeşitli devlet kurumlarına ait hastane sayısını da artırmamız lazım idi. Ama yine de, bu kadar başarılara rağmen hastaların hoşnut olmadığını gördük" dedi.

4 MİLYAR EURO YATIRIM YAPTIK.. TÜRKİYE’DE 15 HASTANE İNŞA ETTİK...

Daha büyük hastaneler inşa edilmesi gerektiğini belirten Ilıcak, sorunun çözümü için kamu-özel ortaklığı formülünden yararlandıklarını anlattı. 

Ilıcak, şöyle konuştu: "Bizler bu modele katıldık ve 5 yılda sağlık projelerine yaklaşık 4 milyar euro yatırım yaptık. Yaklaşık Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde 15 hastane inşa ettik, 10 bin yatak sayısını ilave ettik.

Ve şunu farkettik; İnşa ettiğimiz hastaneler, insanların o bölgeye gelmesi için bir çekim noktası oldu. Yani insanlar oturdukları kentlerden, inşa ettiimiz hastanelerin olduğu kentlere iyi sağlık hizmetleri için göç etmeye başladı.”

RUSYA’DAKİ SİSTEMİ, SON TEKNOLOJİ HASTANELER YAPARAK İYİLEŞTİRMEK GEREK...

Rusya için de benzer modeli öneren Türk işadamı Ilıcak, "Ben aynı modelin Rusya için de olabileceğini düşünüyorum. Tabii ki Rusya'nın bölgelerini kastediyorum. Yalnız burada sadece bölge valileri ile çalışmak yeterli olmayacak.

Burada kuşkusuz Rusya Sağlık Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığı'nın destekleri lazım. Neden? Çünkü, Rusya'daki bu meseleler, diğer ülke bölgeleri ile kıyaslamada daha zor. Rusya'da yatak sayısı fazla.

Örneğin Hollanda'da bin kişiye 4 yatak sayısı var. Rusya'da ise bin kişiye 8 yatak sayısı var. Demek ki burada mesele hastane ve yatak sayısı değil. Burada mesele verimli olup olmadığıyla ilgili.

Burada sistemi iyileştirmek, dayanışma sağlamak ve güçlendirmek gerekir. Bunun için Sağlık Bakanlığı lazım. Ve son 4 ayda şunu anladım; Biz RFPİ ve valilerin yardımıyla, işbirliği ile bunu yapamayız.

Burada Sağlık Bakanlığı'nın desteği ve üniversitelerin işbirliği lazım. Rusya'da muhteşem hastane, doktorlar ve sağlık eğitim sistemi var. Ve burada verim sağlamayan hastaneleri kapatarak daha modern, dev ve son teknolojili hastaneler yapılması lazım" diye tavsiyelerde bulundu.

.

Fuad Safarov, dikGAZETE.com

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol


sanalbasin.com üyesidir