16 Ekim 2019 Çarşamba 05:04
222 Okunma
Antalya'da “İstoki" Uluslararası Rus-Türk Dostluğu Festivali 2. kez yapılacak

MOSKOVA - ÖZEL

18-26 Ekim 2019 tarihlerinde Antalya'da «İstoki» konulu Uluslararası Rus-Türk Dostluğu 2. Festivali yapılacağı kaydedildi.

İstoki Festivali organizatörlerinden yapılan açıklamada, etkinliğin 2019 Türkiye-Rusya Kültür ve Turizm Yılı kapsamında gerçekleşeceği ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Festival, uluslararası dostluk ilişkilerinin pekiştirilmesi, halk diplomasinin gelişmesi, festival misafirlerinin Türk ve Rus kültürünü yakından tanımaları amaçlarıyla düzenlenmektedir. Rusya Federasyonu’nun Antalya Genel Konsolosluğu, Antalya Belediye Başkanlığı, Andrey Karlov Uluslararası Hayır Vakfı, Rossotrudnichestvo ve Türkiye'de Rusya Yurttaşları Örgütleri Koordinasyon Kurulu gibi kuruluşların desteğiyle düzenlenen Festival, «İstoki» Festivali Organizasyon Komitesi tarafından organize edilmektedir.

Festivale Rusya’nın onurlu sanatçıları; profesyonel sanatçılar; «İstoki» Festivali kazananları; sivil toplum aktivistleri; Rusya ve Türkiye’den gelen aktif gençler ve Türk sanat grupları katılacaklar."

ANDREY KARLOV'U ANMA PROGRAMI YAPILACAK...

Festival kapsamında bir çok etkinliğin de yapılacağı kaydedilen açıklamada, "Festival kapin programı dostluk ilişkilerinin pekiştirilmesine yönelik birçok etkinliği içermektedir.

«İstoki» Festivali gösterileri Antalya ve Demre şehirlerinin büyük konser mekanlarında yapılacak. Antalya’daki Moskova Uluslararası Okulunda genç diplomatlara gelecekteki meslektaşları ile buluşma ve söyleşilere katılma şansını sunacağı «Karlov Söyleşleri» Forumu gerçekleşecek.

Demre şehrinde Rusya’nın Kahramanı ünvanı verilen Andrey Karlov’u Anma Programı düzenlenecektir" bilgisi verildi.

RUS-TÜRK DOSTLUĞUNU ARTIRACAĞIZ...

Açıklamada daha sonra şu ifadeler kullanıldı: "Türkiye’de yaşayan yurttaşlar için 2. Vokal yarışması yapılacaktır. Yarışmaya Rusya konulu halk şarkıları ve Sovyet şarkılarını söyleyen 5-17 yaş arasındaki şarkıcılar katılacak.

Vokal yarışması kazananları, 24-29 Kasım 2019 tarihlerinde Moskova’da yapılacak olan «İstoki» Uluslararası Rus Kültürü 9. Yarışma Festivali’ne davetiye takdim edilecekler.

Aynı zamanda Festival katılımcılarının Antalya’nın güzellikleri ve Demre St. Nicholas kilisesini görme imkanı olacaktır. Festival, Rusya ile Türkiye arasındaki kültür ve dostluğun dünyasının genişlemesine yol açacaktır."

.

Fuad Safarov, dikGAZETE.com

banner90
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol


sanalbasin.com üyesidir