Onun sesi ve kaleme yön vermesi asla frenlenemiyor!

- Ege İnci’nin şair yazar Selahattin Ölmez ile röportajı…

Şair yazar Selahattin Ölmez, “…ilham periniz size ne olunca geliyor?” sorusuna "Başta SEVGİ, sonra HÜZÜN, sonra ACIMA DUYGUSU, sonra hayatın insanları sürüklediği aşamalar DOĞA OLAYLARI ve acı… Ne olunca geliyor derken. Kişisel durumlarda acı ve hüzün anlarında EMPATİ yaptığımda, sevgide malum yürek attığında onun sesi ve kaleme yön vermesi asla frenlenemiyor” diyerek cevap verdi…

- Selahattin Ölmez, kimdir; kısaca kendinizi tanıtır mısınız

- 1953 yılı Temmuz ayının on beşinde, sarı sıcakların bol olduğu bir günde ADANA ilinin, CEYHAN ilçesine bağlı KUZUCAK (YASSICA) köyünde doğdu, doğuşu da sıcak bir mevsimde olması itibariyle, daima yaşama sıcak bakan, yumuşak huylu sevecen, insanları sevgi ile kucaklamaya çalışan bir sanatseverdir.

İlköğretimini köyünde okumuş, ilkokul öğretmeninin davranışlarını örnek alarak sanata şiire ve müsamerelere ilgi duymaya başlamıştır. Orta öğrenimi için uzun süre trenle köyden Ceyhan’a gidiş geliş yaparak zor şartlar yaşamıştır. 

Fakat bu zor şartlardaki vakit kayıplarını değerlendirerek kitap okumaya ve edebiyatın diğer kollarını araştırma olanağını değerlendirmesini bilmiştir. 

Ceyhan Lisesi, fen bölümünde okurken, edebiyat öğretmeni ABDULKADİR ÜNLÜ’nün, “iyi bir fen öğrencisi sanatı edebiyatçılardan daha iyi uygular” sözü, beni daha da ateşlemiştir. 

Özellikle şiire karşı var olan temayülü iyice artmış ve şiirlerini, şiir severlere açmak IŞINSU, AKÇAĞ, HÜRSES, İLERİ, ŞELALE, MEKE, GÜNEY RÜZGÂRI YENİSES, YAĞMUR, SİNEMİZ, AYDINEFESİ, GÜNEYSU gibi edebiyat ve sanat dergilerinde tefrika ettirmeye başlamıştır.

Okul ile çalışma hayatını bir arada yürütmüş, Mezuniyetinin ardından bir süre öğretmenlik yapmış, daha sonra teknik alanda çalışmaya başlamıştır.

Evli ve üç çocuklu babası olan Selahattin Ölmez, sadeliği sevecenliği seven, bir kişilik yapısına sahiptir.

Bir kaç hikâye ve deneme eserleri varsa da ağırlıklı olarak şiir yazmayı sürdürmüş ve eserlerini Yoksulların Dansı, dayımın Pamuklu Sigara’sı, adlı iki deneme, SONBAHAR MEVSİMİ, GURBET ANILARI, TOPRAK KOKUSU, GÖNÜLDEN SÖYLENCELER (şiir+öykü), YÜREĞİMDEN KALEMİME, AKDENİZ SEVDALISI, YOL ARKADAŞI -ÖZDEN SÖZE- ADLI şiir kitaplarında toplamıştır.

Her zaman sevgiyi, barışı, tüm insanlarla barışık olmayı, kısacası hayatı çok boyutlu sevmeyi kendine şiar eylemiş bir insandır.

- Ne zamandır yazıyorsunuz?

- 55 yıl oldu yazıyorum ama yoğun olarak ise 45 yıl oldu.Yazmaktayım.

- Yazmanızdaki en büyük etken nedir?

- Yazdığım şiirlerin beğenilmesi ve yerel de olsa yayınlanması olmakla birlikte okumayı ve severek yazmaya zaafım olmuştur.

- Yazarken çektiğiniz en büyük zorluk nedir peki?

- Yazarken açıkçası zorluk çekmiyorum, bazen zaman bulamıyor olsam da konu olduğu müddetçe ortam yaratıp yazmaya gayret sarf ediyorum. Ama bazen duygu yoğunluğu zorluyor.

- Kitabınız daha çok hangi yaş gruplarında ilgi çekiyor?

- Kitap türüne ve içeriğine göre 9-18… 18-30… 30 -70 ve üzeri gruplar ve medya takipçileri.

- Yazarken ilham aldığınız şey nedir? Bir kişi olabilir, bir nesne olabilir, o ilham periniz size ne olunca geliyor?

- Başta SEVGİ, sonra HÜZÜN, sonra ACIMA DUYGUSU, sonra hayatın insanları sürüklediği aşamalar DOĞA OLAYLARI (DEPREM, YANGIN, SEL FELAKETİ, TSUNAMİ, DOĞUM, ÖLÜM) ve acı.

Ne olunca geliyor derken. Kişisel durumlarda acı ve hüzün anlarında EMPATİ yaptığımda, sevgide malum yürek attığında onun sesi ve kaleme yön vermesi asla frenlenemiyor.

- Beğendiğiniz ve kitaplarını okuduğunuz bir yazar var mı?

- Elbette olmaz olur mu? Yerli ve yabancı diye seçebilir miyim? Yerli yazarlarımız.. YAŞAR KEMAL, KEMAL TAHİR, DOĞAN CÜCELOĞLU, NAZIM HİKMET. Yabancı yazarlar. Dostoyevski, Franz Kafka, Aysel Fikret ve daha bir çok..

- Peki yazarlarla görüştünüz mü bir araya geldiniz mi?

- Katılmış olduğum kitap fuarlarında birçok yazarla stant paylaştık. Panellerde bir araya geldik, kitap imza günlerinde, konferanslarda ve sosyal sorumluluk projeleri etkinliklerinde bir araya geldim.

Ellerinden plaket aldım, plaket verdim. Kitapların konuları ve  türleri sohbetlerinde ve kitap tanıtım sunumlarında bir araya geldik.

- Konuları nasıl seçiyorsunuz?

- Konu seçerken mümkün olduğu kadar gerçek yaşamsal kesitleri ön plana alırım. Özellikle öykülerimde birebir yaşanmış olayları.

Başımızdan geçenleri, Empati yaparak birini yaşadıklarını kendimiz yaşamış gibi dikkate alarak, okuyanın da o duyguları yaşamasını sağlayacak hale sokulabilir olanlar.

Şiirlerde ise En büyük etken sevgi ve sevginin versiyonları.  Aşk Ana Baba Sevgisi Kardeş bacı sevgisi evlat, torun ve dost sevgisi. Sosyal sorumluluk projesi dâhilinde kısa dramlarında ise yaşanmışlık ve acı.

- Peki son olarak buradan okurlarınıza seslenmek isterseniz ne dersiniz?

- Öncelikle sevgi, saygı, selamlarımı sunarım. 68 yaşında yazan biri olarak okumalarını isterim. Zaten Allah’ın ilk emri de budur. Oku. Çünkü okumadan yazılmaz bilmeden yapılmaz.

Bana röportajlarda sorarlar unvanın nedir? Ben derim ki Selahattin ÖLMEZ…

“Şiir yazıyorsunuz, öyküleriniz var, birçok sosyal sorumluluk projelerinde etkin rol alıyorsunuz bir unvanınız olmalı…” diyorlar…

Diyorum ki; ünvanı ben kendime veremem verirsem etik olmaz bana unvanı okuyanlarım vermeli tabi hak ediyorsam, şair, yazar, oyuncu gibi yani ünvan seçilmez sevenler ve takdir edenler tarafından verilir. 

Bana da âcizane Şair unvanı vermiş dostlarım okuyanlarım sevenlerim ve yayınevlerim.

İlk kitaplarım 1965-1968 yıllarında yerel bir yayınevinde basılan DAYIMIN PAMUKLU ÇIGARASI VE YOKSULLARIN DANSI ÖYKÜ KİTAPLARIM VE ARKASINDAN SONBAHAR MEVSİMİ GİBİ ŞİİR KİTABIM. 1970 yılında bir köy ilkokulunda göreve başladım ve 1973 yılında askere gittim bu arada, yazdığım şiirleri TOPRAK KOKUSU adlı şiir kitabında topladım, Adana Kemal Matbaasında 1973 yılında basıldı. 

Arkasından GÖNÜLDEN SÖYLENCELER şiir - öykü karma kitabım yayınlandı. 

Birçok dergilerde gazetelerde tefrikalar yapıldı birçok birinciliklerim ve ödül aldığım şiirlerim oldu. 

2013 yılında peş peşe ulusal yayınlarda Ankara FAVORİ YAINLARI. Yüreğimden Kalemime.

Ankara Murat Yayınlarından YOL ARKADAŞIM, İstanbul Zinde yayınlarından AKDENİZ SEVDALISI, 2019 Zinde yayınları ÖZDEN SÖZE Şiir kitaplarım yayınlandı.

ADANA İLİ CEYHAN İLÇESİ’ sinde Arkadaşlarımızla kurmuş olduğumuz GÖNÜL DOSTLARI TİYATRO GRUBU ile okullarda Hasan Turan (Emekli Türkçe öğretmeni şair yazar) ve Yaşar Kemal’i anma ve hayatları iki perdelik  Drama oyunları Ayrıca cezaevlerinde ve huzurevlerinde moral motivasyon programları yapmaktayız.

BIRAKIN KIZLAR OKUSUN

ÇOCUKLAR ÖLÜYOR DÜNYA UTANSIN

KADINLAR ÖLÜYOR DÜNYA UTANSIN

İNSANLIK ÖLÜYOR DÜNYA UTANSIN

BİR ŞEHİT BİR ŞİİR BİR ÖYKÜ

Sosyal etkinlik projelerinde yer almaktayım aynı isimlerle yayınlanan Antolojilerde şiirlerim yayınlanmaktadır.

OŞYAD (Osmaniye şairler yazarlar ozanlar derneği, ÇED (Çukurova edebiyatçılar derneği) AKDENİZ EDEBİYATÇILAR DERNEĞİ ÜYELİKLER VE OKSAD (OSMANİYE KÜLTÜR SANAT VE ARAŞTIRMA DERNEĞİ BAŞKANLIĞINI  yapmaktayım.

Yakın gelecekte yayınlanmaya hazır on kitabımın taslakları ve ‘demo’ları hazırlandı.

Not: Yayınlanan ve satılan kitaplarımın tüm geliri, isim belirtilmeksizin LÖSEV’e bağış yapılmaktadır.

Saygılar sunuyorum, tüm okuyuculara selamlar. Selahattin ÖLMEZ, Osmaniye.

.

Ege İnci'nin röportajı, dikGAZETE.com

***

Selahattin Ölmez’in bir şiiri…

SARIKAMIŞ

Diyorlar başkadır, kar taneleri

Kayak Merkeziyle, has Sarıkamış.

Yatıyor altında, can taneleri,

Donmuş Şehitlerin, var Sarıkamış.

Bin dokuz yüz on dört, mevsim zemheri

Lapa lapa yağmış kar taneleri

Askere alınmış, can daneleri

Ana kuzuların, gör Sarıkamış

Vatana kurban der şehit anası

Avucunda duruyor hala kınası

Donarken bile dik, durmuş kafası

Türk’ün kutsalına, kör Sarıkamış..

Yürüdü Mehmetçik postalsız kepsiz

Bağrına esen, yelden habersiz

Dondu damarlarda, kanı sebepsiz

Can tanelerinin,zor Sarıkamış..

Beyaz ölüm olmuş, kar kendisine

Soğanlı dağında, ölürcesine

Eceli bağrında, görürcesine

Cennete göçmüşler, bil Sarıkamış

Birkaç değil sayısı, doksan bin asker

Başlarına geçmiş, Cahil bir nefer

Bu sefer olmazsa bir başka sefer

Demiş kar danesine, bil Sarıkamış.

Babasının yolun, gözler yavrusu

Güneyden gelenlere, yurdun doğusu

Gözlerine inmiş, karın buğusu

Enver Paşa olmuş, Kör Sarıkamış.

Enver paşa zalim, karlar altında

Kör körüne çıkmış, sanki isyanda

Göz görerek asker, donar bir yanda

Enver paşa buna, kör Sarıkamış.

Terlemeyen bıyık, buza kesmişken

Sanki kar beyazı, giyilmiş kefen

Ayağına batmazken, paşanın diken

Mahşerde hesabın, sor Sarıkamış.

Buzdan kesilmiş hep, mezar taşları,

Dinmiyor ananın, gözden yaşları

Sarı gelin bağra, basar taşları

Tarihlere destan, ol Sarıkamış.

Bahar geldi eridi, dağdaki karlar

Çıktı ortaya hep, yok olan varlar

Sanki cennet koktu, soğanlı dağlar

Doksan bin şehidi, sar Sarıkamış

Diyorlar başkadır, kar taneleri

Kayak Merkeziyle, has Sarıkamış.

Yatıyor altında, can taneleri,

Donmuş Şehitlerin, var Sarıkamış.        

SELAHATTİN   ÖLMEZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Her türlü yorum, editör onayı gerekmeden anında yayınlanır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlâka ve dini değerlere aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk, yorum sahibine ya da içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. Talep edildiğinde "IP no" ilgili mercilerle paylaşılır. Kısa yorumlarınızı, sayfa yenilenme süresi dolmadan “yorum gönder” butonuna tıklayıp kaydetmelisiniz; uzun yorumların, farklı sayfada yazılıp, kopyala-yapıştır şeklinde eklenmesi sayfa yenilenmesi halinde oluşan kayıpları önleyecektir.


sanalbasin.com üyesidir