24 Ocak 2020 Cuma 03:56
176 Okunma
Ünlü Rus gazeteci Kristina Golubeva: Bir gün ben de Peskov gibi Türkçe konuşacağım!

MOSKOVA

Rusya'nın turizm alanındaki ünlü gazetecilerinden Kristina Golubeva, Kremlin Sarayı Sözcüsü, Türkolog Dmitri Peskov gibi güzel Türkçe konuşmak için kendisine hedef koyduğunu belirtti.

Rusya Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski'nin Türkçe konuşmasından da etkilendiğini vurgulayan Rus gazeteci Golubeva, sosyal medya hesabında duygularını şöyle paylaştı: 

"Nihayet Jirinovski gibi Türkçe konuşabildiğimi farkediyorum. Bunu aniden farketmek de harika bir an!"

Peskov'un güzel Türkçe’sini takdir ettiğini ima eden Rus gazeteci, "Bir sonraki hedef Peskov'un seviyesine ulaşmak" dedi.

Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Enstitüsü'nde Türkçe eğitim alan Peskov, 1. Kanal Televizyonuna o yılları anlatırken, "Ama altı ay sonra Türk dilini, kültürünü ve ülkeyi sevmeye başladım. Okulumuzda Türk Dili Anabilim Dalı çok güçlüydü. Öğrenci olarak mutluydum" demişti.

PESKOV, TÜRKİYE İLE "80 DARBESİ" DÖNEMİNDE TANIŞMIŞ...

2014 yılında Moskova'da Rus-Türk İşadamları Birliği'nin (RTİB) düzenlediği "Zirve Sohbetleri"ne konuk olan Peskov, hayatının önemli kısmının geçtiği Türkiye'nin her zaman hatıralarında ve kalbinde yer aldığını söylemişti. 

Peskov, "Türkiye ile aslında tesadüfen tanıştım. İlk kez 1980 yılında gördüm. O zaman dili bilmiyordum. Libya'dan gemiyle Odessa'ya giderken İstanbul'a uğramıştık. Türkiye'de o günlerde darbe olmuştu. İstanbul'da gemiden çıktığımızda her yerde askerler, silahlı kişiler vardı, korkunç bir tabloydu" demişti.

.

Fuad Safarov, dikGAZETE.com

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol


sanalbasin.com üyesidir