13 Temmuz 2019 Cumartesi 05:11
374 Okunma
S-400 teslimatı Rus medyasında: ABD ve NATO'ya karşı Rusya ve Erdoğan’ın büyük zaferi!

Rusya Federasyonu’nda yayın yapan medya organları, Türkiye’ye S-400 Hava Savunma Sistemleri ile ilgili teslimatın başlamasını, ABD ve NATO karşısında Rusya ve Erdoğan’ın büyük zaferi olarak nitelendirdi.

Rus S-400 hava savunma sistemlerinin uzun süren tartışmaların ardından Cuma günü itibariyle Türkiye’ye teslim edilmesi Rusya basınında da geniş yankı buldu.

Rus medyasında çıkan haber ve analizlerde, Türkiye’ye S-400 Hava Savunma Sistemlerinin satışı “Rusya’nın ABD ve NATO karşısındaki büyük zaferi ve başarısı” olarak nitelendirilirken teslimatın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da siyasi zaferi olduğu kaydedildi.

Ülkenin en yüksek tirajlı gazetesi Moskovski Komsomolets’te yer alan analizde, “S-400’lerin Türkiye’ye teslim edilmesi, Rusya ve Türkiye’nin, ABD ile NATO’nun ortaya koyduğu eşsiz baskılara karşı elde ettikleri ortak zafer” yorumu yapıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı bünyesindeki Toplum Konseyi'nin üyesi askeri uzman Ruslan Puhov, “Bu (S-400’lerin teslimatı) sadece askeri ve teknik işbirliği değil, devletler arası ilişkiler açısından da eşsiz bir olay. Bu ortak zafer, Moskova ve Ankara’yı askeri işbirliği alanında kuşkusuz yakınlaştıracaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’ye S-400 satışının Rusya’nın güvenilir bir silah tedarikçisi olarak saygınlığını yeniden ortaya koyduğunu belirten uzman, Moskova’nın silah ticaretinde “Müşterilerinin çıkarlarını her şeyden üstün tuttuğunun” bir kez daha görüldüğünü ifade etti.

BBC Rusça Servisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in danışmanı Vladimir Kojin’in, Türkiye’ye S-400’lerle ilgili askeri teknoloji ihracatının gündemde olmadığını söylediğine dikkat çekti. 

Yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya ve Türkiye’nin hava savunma sistemlerinin ortak üretimine geçeceklerine inandığını açıkladığı hatırlatıldı.

BBC’nin askeri yorumcusu Jonathan Markus, Türkiye’nin S-400 satın almasının ABD-Türkiye ilişkilerinde ciddi bozulmaya yol açabileceğini öngördü. 

Markus “Görünen o ki Erdoğan, Pentagon’un tüm ciddi çıkışlarına rağmen, Donald Trump’ın Türkiye’nin Rusroketlerini almasına çok düşmanca yaklaşmadığına inanıyor” yorumunda bulundu. 

“Erdoğan’ın siyasi zaferi” 

Kommersant FM’in siyasi yorumcusu Dmitri Drize ise, “Erdoğan, Trump’ın ciddi saldırısına rağmen bu kararda ısrarcı oldu ve Trump, geri adım atmak zorunda kaldı. Erdoğan için S-400 siyasi bir zafer demek” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Türkrus haber

.

dikGAZETE.com

banner90
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol


sanalbasin.com üyesidir