- haberler son dakika

“Komplolar egemen sınıfların kökenleri yüzlerce yıla dayanan gönüllü biat için senaryolar manzumesidir.”

Özellikle modern (!) dünyada zihni bulanık insanları bir amaç etrafında toplamak ve onlardan faydalanmak oldukça zordur.

Komplolar hedef kitlenin değerleri (inanç, ırk, siyasal kültür vs) üzerinden kurgulanarak, onları gönüllü piyon haline getirmeyi amaçlar. 

Örneğin; bir karakol baskını komplosu ile Türk toplumunun ortak hassasiyet noktası olan şehitler üzerinden bir refleks kurgulanabilir. 

Komplo aynı zamanda da karşı-devrimci bir mücadele / savaş biçimi / tekniğidir. Hile ve bir kurgu ile rakibin alt edilmesini ifade eder. 

Sürekli kullanılan “komplo teorisikavramı hatalıdır. 

Komplonun teorisi olmaz, çünkü komplo eylemdir, fesat (conspiracy) teorisi olur. 

Bu fesat (conspiracy) eyleme geçtiği noktada artık komplodur. 

Ve başta belirttiğim gibi kitlelerin amaca -gönüllü- kanalize olmasını sağlar. 

Unutmayın ki; kimseyi para karşılığı ölüme gönderemezsiniz. Ancak dünyada değerleri için ölüme gidebilecek milyonlarca insan vardır. 

Egemenlerin bu noktadaki uygulaması; maddi gücü, ideolojik güce dönüştürme ve değerleri, hedefleri doğrultusunda manipüle etme üzerinedir. 

Bu birey bilincinin gelişmediği, sürü psikolojisi egemen bölgelerde lider / başkan / şeyh / ağaların satın alınması ile olur.

Eğitim seviyesinin ve okuma alışkanlığının yetersiz olduğu bu tarz topluluklarda, liderin çeşitli argümanlarla kitleyi ikna etmesi beklenir. 

Bu tarz topluluklarda, bireylerin sorgulama yetisi eksikliği sayesinde kitle iletişim araçları, dev bir propaganda aracı haline dönüştürülür. 

Topluluk, istenen hedef doğrultusunda kendinden beklenenleri yapmıyor veya refleks gösteriyorsa, bu sefer devreye komplolar girer. 

Saldırganlık kitabımızda da örnekler ifade edildiği üzere, bu nedenle 3. Dünya ülkelerinde her zaman kaos ve çatışma / sürtüşme vardır. 

Topluluğun kendi değerleri ve / ya kutsalları etrafında sergilenen komplolar etkisiyle plana dahil olması ve vazifesini yapması beklenir. 

Bu komplolar 3. Dünyada genellikle terör eylemleri, darbeler ve iç çatışmalar gibi toplumun vicdanına direk dokunacak eylemler ile kurgulanır.

Eğitim seviyesi ve bilinç düzeyinin yüksek olduğu topluluklarda ise işler bu kadar kolay ol(a)mamaktadır. 

Ancak günümüz dünyasında bu ülkeler/bölgeler zaten değişime (dolayısıyla komplolara) ihtiyacın minimum olduğu yerlerdir. 

Bu durumda ise komplo, kültürel / düşünsel saldırılarla gerçekleştirilir. 

Bu komplo, bazen bir felsefi akım üretmek, bazen kültür üretmektir. 

Çünkü birey bilincinin yüksek olduğu topluluklarda, birey kendi için iyi olduğuna inanmadığı hiçbir şeyi kabul etmeyecek ve yapmayacaktır. 

Bu durumda onun kendi hayat tecrübelerini de kapsayan ve taleplerini karşılayan bir ideolojiye / akıma / kültür formatına ihtiyacı vardır. 

Buna örnek olarak bir kültürsüzleştirme / kendine yabancılaştırma fraksiyonu olan anarko - nihilizm soslu seks - uyuşturucu - rock verilebilir. 

Komplo teorisyenliği (!) ve onun Türkiye’ye özel formatı olan “Kurtlar Vadisi Effect” meselesini de başka bir yazıya bırakacağım.

Atladığım husus için EK: 

Maddi üretimi, hisse senetleri yoluyla elinde tutan finans kapital, entellektüel üretim araçlarını da kontrol eder. 

Kültür sanat etkinlikleri genellikle holdinglerin sponsorluğunda gerçekleşir ve bankaların çok güçlü yayınevleri bulunur. Hangi eserlerin basılacağını, hangilerinin “best-seller” olacağını da belirler ve bazı eserlerde ustaca tahrifatlar yaparlar. Bakınız Nutuk.

.

Sözlük Emeklisi, dikGAZETE.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Her türlü yorum, editör onayı gerekmeden anında yayınlanır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlâka ve dini değerlere aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk, yorum sahibine ya da içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. Talep edildiğinde "IP no" ilgili mercilerle paylaşılır. Kısa yorumlarınızı, sayfa yenilenme süresi dolmadan “yorum gönder” butonuna tıklayıp kaydetmelisiniz; uzun yorumların, farklı sayfada yazılıp, kopyala-yapıştır şeklinde eklenmesi sayfa yenilenmesi halinde oluşan kayıpları önleyecektir.


sanalbasin.com üyesidir