Kitap ile Kur'an arasındaki farkı daha önce izah etmiştik, elimizdeki şekli "Kitap", "Kur'an'ın anlatıldığı Mushaftır", Kur'an ise insana ve hayata dair herşeyin, akıl/mantık/vicdan esaslı "Evrensel" tanımlarıdır.

Peki bu "Kur'an" nasıl oluyor da tüm zamanlara ve dönemlere hitap edebilmektedir?

Eğer ki Kitap içerisindeki Kur'an'ı kavrayamazsak, yani kitabın sadece şekli anlatımını esas alırsak, Kur'an mevcut hiçbir döneme hitap edemez.

Dolayısıyla bir olguyu/olayı "Evrensel" ölçülerle idrak edemezsek, oradan Kur'anî bir mana çıkartamayız.

Peki; "Ben bu Kur'an'a ve Kur'an'ın işaret ettiği Resullere nasıl uyabilirim?"

Kitap içersinde misaller/teşbihler/kıssalar yoluyla anlatım yapılmıştır, bu anlatımlardan çıkan sonuçlar/manalar ise bizim duygu ve düşünce dünyamızın nasıl şekillenmesi gerektiğini tarif etmektedir.

Misal olarak Musa-Firavun mücadelesi üzerinden bize verilmek istenen mesaj;

"Bulunduğumuz herhangi bir ortamda bir haksızlığa/hukuksuzluğa şahit olduğumuzda, karşımızdaki kişi ne kadar güçlü olursa olsun, bu hukuksuzluğa karşı durmamızdır."

Siz eğer ki Kitap'ta şeklen anlatılan bu kıssayı, kendinize örnek alarak hareket ediyorsanız, sadece Kitab'a uymuş olursunuz!

Fakat bu kitabı hiç okumadığınız halde, hatta hiçbir dine mensup olmamanıza rağmen, İnsani/vicdani hissiyatlar ile haksızlığa/hukuksuzluğa karşı durabiliyorsanız -Musa örneğindeki gibi-, siz Kur'an'a ve Resul'e uymuş oluyorsunuz.

Çünkü içimizdeki insani/vicdani hissiyatlar birer "Resul"dür, bunlara uymak Kur'an'ın şartıdır, ("Biliniz ki Allah'ın resulü içinizdedir" HUCURAT/7)

Konuyu şöyle özetleyebiliriz; dün Musa'nın haksızlığa/saltanata karşı vermiş olduğu mücadelede, onu bu mücadeleye sevk eden insani/vicdani hissiyat ne ise, işte bu duruş ve duygu hali Evrensel bir hissiyattır/vasıftır.

Dolayısıyla bizlerin, Kitap'ta şeklen anlatılan Musa'yı şahsen görüp tanımamıza gerek yok; eğer biz Musa'yla aynı duygu/düşünce ve hissiyatta buluşabiliyorsak, ona hem ŞAHİT olup hem de uymuş oluyoruz.

.

Cengiz Han Güven, dikGAZETE.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

sanalbasin.com üyesidir