Dünyada tütün kullanımı, erkeklerde azalırken kadınlarda arttı.  

Son sigara yasaklarına ait düzenlemeler ve sigara reklamların önünün kesilmesi, erkeklerde sigara bağımlılığını azaltırken kadınlarda artışların olması şaşırtıcı olmuştur...

Kadınlardaki bağımlılığın artışının sebeplerini rasyonel bir mantıkla araştırmak zor görünüyor!.. 

Bu akıl almaz durum, “İstanbul Sözleşmesi”nden daha olumsuz ve daha karışık bir iş...  

Biz yine de sigara içenlerin bağımlılığa başlama sebeplerini -önem sırasına göre- şöyle sıralayabiliriz: 

1- Merak. 

2- Arkadaş etkisi. 

3- Özenti. 

4- Kişisel sorunlar. 

5- Aile sorunları. 

6- Eğlence amaçlı. 

7- Özel bir sebebi yok.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) açıkladı: “Tütün endüstrisinin hedefi kadın!”

Bu olumsuz gelişmeleri, kadınlara yönelik sigaraların yapımında, medyada ve de yeni çekilen bütün filmlerde görmekteyiz...

Dünyada milyonlarca insan, sigara nedeniyle hastalıklara yakalanıyor ve hayatını kaybediyor. 

Sigaranın etkileri, kadınların üzerinde farklı metabolik değişikliklere sebep oluyor. 

Sigara, kadınlarda gebeliği riske atıyor, anne sütünü zehirliyor ve kısırlık yapıyor!  

SİGARA İÇEN KADINLAR ERKEN YAŞLANIYOR

Yapılan son araştırmalara göre, dünyada ve Türkiye’de erkekler sigara içme alışkanlıklarından vazgeçerken, kadın sigara tiryakiliğinin sayısı sürekli artıyor. 

Uzmanlar, sigaranın kadın cildinde kırışıklıklara, deri ve damar yolu hastalıklarına ciddi oranda zarar verdiğine dikkat çekiyor.

KADINLARDA TÜKETİM ARTIYOR

TÜİK'in (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre; Toplumumuzda erkeklerin tütün ürünü kullanımı 2014-16 arasında azalırken, kadınlarda bu oran artış gösteriyor. 

Türkiye’de sigara satın almak için her gün 90 milyon lira harcanıyor. Sigaraya yıllık 30 milyar lira harcama yapılıyor.

Yeşilay Dergisi’nin Mayıs sayısında, sigaranın kadınlar üzerindeki etkisi detaylı olarak ele alındı.

Günde bir paket sigara içen kişinin cildi, yaklaşık bir gün boyunca yeterli oksijeni alamıyor. 

Bu nedenle sigara içen kadınlarda, ciltte ve özellikle yüzdeki kırışıklıklar, sigara içmeyen kadınlara oranla daha çok oluyor. 

Sigara içen kadının, normal yaşından iki-üç yıl daha yaşlı göstermesinin yanı sıra sigaranın ana maddesi olan nikotin, derideki kan damarlarında daralmaya da yol açıyor. 

Kan damarlarındaki daralmayla damarın beslediği dokunun yeterli oksijeni alamaması sonucunda ise ciltteki yaraların iyileşmesi gecikiyor.

Akciğer kanseri ilk sırada…

Sigara içen kadınlarda, görünüşlerine ne kadar dikkat ederlerse etsinler, erken yaşlanma belirtileri ve cilt kırışıklıkları gözlemleniyor. 

Endişe bozukluğu olan kadınların sigara içmeye daha meyilli olmasının yanı sıra sigara içen kadınların içmeyenlere oranla daha depresif oldukları belirtiliyor. 

Kadınlarda, nedeni kanser olan ölümlerin başında akciğer kanserinin gelmesi, rahmi ağzı kanseri ve osteoporoz gelişme riskinin sigara içmeyen kadınlara oranla daha fazla olması, hamilelik ve emzirme döneminde sigara içen annelerin sütleri üzerinde kötü etkileri olması da sigaranın zararlı diğer yönlerinden.

Tütün kullanımı dünyada hipertansiyondan sonra ikinci ölüm nedeni ve dünya genelinde her 10 yetişkinden birinin ölümüne sebep oluyor.

WHO, kadınlarda artan sigara tüketiminin ciddi boyutlara ulaştığını belirtiyor, tütün endüstrisinin hedefinin kadın olduğunu vurgulayarak, kadına yönelik tütün pazarlamalarının neler olduğunu ve sigaranın kadınlar üzerindeki zararlı etkilerini mercek altına alıyor.

Dünya genelinde sigara içen kadın sayısı yaklaşık 200 milyon.

Türkiye’de de kadınlarda sigara içme alışkanlığının hızla arttığı biliniyor.

Kadınlar dünyada sigara içen bir milyar kişinin yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyor. 

Dünya genelinde 3,9 milyon kadın sigara içiyor.

Yüzde 17,7 ile ABD ilk sırada.

Tütün firmaları satışlarını artırmak için bugüne kadar kadınların özgür, bağımsız ve çekici olmaları gerektiği vurgusunu kullanıyor, “sigara eşittir bağımsızlık, zarafet, kilo kontrolü, kültür ve güç” diyor.

Sigara tüketimi 1 yılda 3 milyar adet arttı

Kapalı alanlarda sigara yasağının başlamasının ardından, sigara satışlarında yaşanan düşüşler son yıllarda etkisini kaybetmeye başladı.

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu (TPADK) verilerine göre, Türkiye’de tüketilen sigara miktarı son 1 yılda 3 milyar adet arttı.

2013 yılında 91 milyar 660 milyon adet yani 4,5 milyar paket sigara tüketilirken bu rakam 2014 yılında 150 milyon paket adet arttı.

Tüm bunların sebebi ise yapılan önleme çalışmalarına rağmen sigaranın halen daha, zararlı olmadığı kanısındaki algılar, bilinçsizlik ve tütün endüstrisinin gençler ve kadınlar üzerindeki pazarlama teknikleri.

MATERYALİSTLER, İNSAN SAĞLIĞINI BOZACAK MADDELERİN HER TÜRLÜ FİLMİNİ YAPMAKTADIR.

Son 10 sene içinde çekilen filmlerin, yüzde 90’ında sigarayı özendiren gizli reklamlar var... 

Üstelik çok sık olarak sigara sahnelerinin yer aldığı ve yakın çekimlerle özendirilecek bir şekilde, kurnazca yapılması gözden kaçmıyor. Anlaşılan Philip Morris amca, milyarlarca doları boşa vermiyor. 

Büyük bir sektör olan tütün sektörü, Amerika’da bile bilim adamlarını kullanarak, sigaraya karşı olan kampanya ve yasakları, yaklaşık 30 sene geciktirmeyi başarmıştır... 

Hemen hemen her sahnesinde sigarayı özentili bir şekilde veren ve de kültür bakanlığı destekli “incir Reçeli” gibi bazı Türk filmlerinde ne yazık ki sigaranın özendirilmesini hayretle seyretmekteyiz...

Dünyadaki e-sigara pazarı ise 2014 yılında 2,5 milyar dolar büyüklüğe ulaştı. 

Tütün Atlası'na göre Türkiye 2013 yılında Philip Morris'ten en fazla bağış alan ülke oldu. 

Bu dönemde şirket 7,6 milyon dolar bağış gerçekleştirdi. 

Türkiye’de Tüketici Derneklerinin önemli talebi olan, marketlerde sigaraların “tezgâh altında, görünmeyen bir alana koyulması” fikri ne yazık ki siyasiler tarafından pek önemsenmiyor...

AÜ Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi Dekan Yardımcısı Necla Türkoğlu, sigaranın sadece sağlığa zarar vermediğine, bütçeyi etkilediğine, çevre kirliliğine ve orman yangınlarına da neden olduğunu söyledi...

Sigarayı kesinlikle bırakın!

Yaklaşık 4 bin çeşit kimyasal taşıyan sigara ciğerlerinizi tahrip eder ve sizi yeterli oksijenden yoksun bırakır. 

Sigara sadece ciğerlerinizi tahrip etmez, vücudunuzun bütününü tehlikeye sokan sinsi bir düşmandır. 

Sigara uzun vadede sağlığınıza çok büyük zarar verir. 

Günde bir paket sigara içiyorsanız her sene bir bardak dolusu sigara katranı vücudunuza girer…

Sigara içinde yaklaşık 4 bin zararlı madde vardır. Bunların en önemlileri:

• 1- Radon: Radyasyon.

• 2- Metanol: Füze yakıtı.

• 3- Tolüen: Tiner.

• 4- Hidrojen Siyanür: Gaz odaları zehri. 

• 5- Naftalin: Güve kovucu.

• 6- Amonyak: Temizlik malzemelerine konan kimyasal madde.

• 7- Nikotin: Tütün bitkisi içinde bulunan bağımlılık yapan madde.

• 8- Karbon monoksit: Araba egzozlarından çıkan öldürücü gaz.

• 9- Katran: Asfalt yapımında kullanılan zehirli madde.

• 10- Aseton: Boya sökücü olarak kullanılır.

• 11- Kadmiyum: Akü yapımında kullanılır.

• 12- Bütan: Çakmak gazıdır.

• 13- Arsenik: Fare zehri olarak kullanılır.

Sigaradan dolayı uzuvları kesilenler haricinde, Türkiye’de senede yaklaşık 100 bin insan sigara içtiği için ölmektedir.

Dünyada ise her sene yaklaşık 7 milyon insan sigara nedeniyle ölüyor. 

Sigarayı bırakmak isteyenlerden Yeşilay’a rekor başvuru

Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) çatısı altında ücretsiz psikolojik danışmanlık ve rehabilitasyon desteği sunan Yeşilay, koronavirüs salgını döneminde gelen başvuru rakamlarını paylaştı.

Sigarayı bırakmanın tam zamanı” iletişim kampanyasının ardından özellikle sigarayı bırakmak isteyenler toplam başvuruların yüzde 82’sini oluşturdu.

Koronavirüs salgını öncesinde yüzde 41 oranında madde ve yüzde 17 oranında alkol bağımlılığı ile ilgili aramalar gelirken, sigara bağımlılığı için gelen aramalar yalnızca yüzde 12 civarındaydı.

.

Raşit Anaral, dikGAZETE.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Her türlü yorum, editör onayı gerekmeden anında yayınlanır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlâka ve dini değerlere aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk, yorum sahibine ya da içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. Talep edildiğinde "IP no" ilgili mercilerle paylaşılır. Kısa yorumlarınızı, sayfa yenilenme süresi dolmadan “yorum gönder” butonuna tıklayıp kaydetmelisiniz; uzun yorumların, farklı sayfada yazılıp, kopyala-yapıştır şeklinde eklenmesi sayfa yenilenmesi halinde oluşan kayıpları önleyecektir.
Avatar
Ali Yeniyurt 2020-06-08 05:52:29

Üstadım yazılarınızı büyük bir dikkat ve ilgiyle okuyor, takip ediyor ve istifade ediyorum. Ellerinize, zihninize sağlık,uzmanlık, emek ve gayret gerektiren yazılarınızın devamını bekliyorum bu arada tadı damağımızda kalan yoğun yaşanmışlık mahsulü kitabınızın devamını belki yine biyoğrafi tarzıyla, yakın zamanlarımızdaki şahitliklerinizin aktarımı olabilir, bekliyoruz inşAllah. Bilvesile selamlar muhabbetler.

Avatar
ruhi orhan 2020-06-08 13:09:51

kalemine sağlık hocam


sanalbasin.com üyesidir