Tarihe tanıklık kadar tarihin objesine dönüşmek her insana kısmet olmaz. Gazeteci Murat Bardakçı'nın babası İlhan Bardakçı işte onlardan biri. 

Türk istihbaratına intisabı, hizmeti hakkında kamuoyunda çok bilgi yok. Hatta bilgi kirliliği var desek daha doğru.

İlhan Bardakçı'nın casusluk faaliyetlerine geçmeden önce kim olduğuna bakalım. 

Konya Valisi Cemal Bardakçı'nın oğlu, casuslukla suçlanan İlhan Bardakçı’nın ailesi…

Aile kökleri  Balıkesir Burhaniye'de mukim. Babası Cemal Bardakçı 1909'da mülkiyeden mezun. Bursa maiyet memurluğu, Mihalıççık, Kalecik, Haymana kaymakamlıklarında bulundu.

Osmanlı yönetiminin Ankara’daki son ve aynı zamanda Mustafa Kemal yönetimindeki Ankara’nın ilk Emniyet Müdürüdür. Dikmen sırtlarından Ankara’ya giren Mustafa Kemal, Refet Bele ve Rauf Orbay’ı ilk karşılayanlardan biridir. 

1920'de Mustafa Kemal tarafından Çorum mutasarrıf vekilliğine tayin olundu, ardından Çankırı mutasarrıflığı yaptı. 1923'te tüm mutasarrıflıklar vilayet sayılarak statüleri güncellendi.

Cemal Bardakçı, 1923-1925 yılları arasında Denizli, 1925-1926 yılları arasında Diyarbakır, 1926-1929 yılları arasında Elazığ, 1929-1933 yılları arasında Çorum ve 1933-1938 yılları arasında Konya valilikleri yaptı. 

İlhan Bardakçı…

Konya valiliğinden emekli Cemal Bardakçı ile Fatma Nuriye Bardakçı'nın üç çocuğundan biri olan İlhan Bardakçı, İstanbul Üniversitesi'nde hukuk eğitimi aldı. 

Fransızca-İngilizce-İtalyanca dilleri dışında fevkalade “Osmanlı Meskûkatı” ile ilgili çalışmaları mevcuttu. 

1948 yılında gazeteciliğe başladı; Yeni Sabah, Milliyet, Havadis, Cumhuriyet ve Tercüman gibi çeşitli gazetelerde yazarlık yaptı.

1956 yılında Macar İhtilali’ni izleyen ve bunu yazı dizisi yapan tek Türk gazetecisi olarak Türkiye'de ve Avrupa'da ödüller aldı.

1956 Kasım'ında Rus birliklerinin Macaristan'a girmesi üzerine başlayan Macar İhtilali'ni izleyen tek gazeteciydi. 

Rus birliklerinin Macaristan'dan ayrılmasına izin vermediği Bardakçı, buradan dönemin başbakanı Adnan Menderes'in girişimleri sonucu çıkabilmişti.

Fransızca, İngilizce ve İtalyanca dillerini bilen İlhan Bardakçı, bu dillerde birçok eserler ve konferanslar verdi. 

Ankara Gazi Üniversitesi Basın Yayın Okulu'nda "Mukayeseli Devlet Fikir ve Rejimleri" dersini okuttu. 

Basın Şeref Kartı sahibi olan İlhan Bardakçı, Tülay Bardakçı ile evliydi ve yazar Murat Bardakçı'nın da babasıydı.

Gazeteci İlhan Bardakçı bir gecede nasıl casus oldu?

İlhan Bardakçı, köşe yazarlığı yaptığı gazetenin Ankara Bürosu’nda 1985 yılında yakalanıp, 'Vatana ihanet' suçlamasıyla tutuklanarak askeri cezaevine gönderildi. 

21 Haziran 1989 tarihli gazetelerde de İlhan Bardakçı’nın yurt dışına kaçtığı haberleri yayınlandı. 

İlhan Bardakçı acaba neden 14 yıl gibi uzun bir müddet Türkiye’den kaçtı?

26 Eylül 1985'te, Türkiye hakkındaki bazı gizli bilgi ve belgeleri Suriye, Irak ve Libya'ya sızdırdığı iddiasıyla yargılanan İlhan Bardakçı, Suriye, Libya ve Irak lehine casusluk yaptığı iddiası ile suçlandı ve 30 Aralık 1985 tarihinde askeri mahkemeye sevk edildi.

İlhan Bardakçı, mahkum olduğu sırada Gazi Üniversitesi Basın Yayın Okulu öğretim görevlisiydi. 

Genelkurmay Askerî Mahkemesi'nin esas 1987/228 karar ve 1987/282 sayılı hükmü ile iki celsede 15 yıl hapse mahkûm olmuştur. İlk yargılamalarında İlhan Bardakçı ve suç ortağı Libya Büyükelçiliği Basın Ateşesi Süleyman Tukaç 17 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı.

Libya Büyükelçiliği Basın Ateşesi Süleyman Tukaç…

“Tukaç” soyadına bakılırsa aile kökleri Macaristan'a uzanıyor. Çok iyi derecede gramer Arapçası var.  Libya Arabçasına vakıf. Hakkında çok ayrıntılı bilgi bulunmuyor.  

Casusluk suçlaması yapıldığı süreçte, Libya'nın Ankara Büyükelçiliği tarafından finans edilen  Asya-Afrika Haber Ajansı'nın yazı işleri müdürü. 

Ankara'da  Libya Elçiliği'nin finanse ettiği “AAHA Asya Afrika Haber Ajansı, Libya Kültür Merkezi tarafından yayımlanan Yeşil Yürüyüş-Al-Zahf Al-Akdar dergisi ile de aynı binada.

Süleyman Tukaç, Libya Büyükelçiliğine bağlı Libya Kültür Merkezinin yayınladığı gazete ve dergilere Türkçe’den Arapça'ya çeviriler yapıyor. 

İlhan Bardakçı'nın  Libyalı yetkililerle irtibatı Süleyman Tukaç üzerinden. Libya, Suriye ve Irak'ın güvenliğini ilgilendiren konularda hassas derecede bilgileri aktarıyor. 

İlhan Bardakçı'nın yargılanması…

26 Eylül 1985'te, Türkiye hakkındaki bazı gizli bilgi ve belgeleri Suriye Irak ve Libya'ya sızdırdığı iddiasıyla göz altına alınan İlhan Bardakçı, Suriye, Libya ve Irak lehine casusluk yaptığı iddiası ile suçlandı ve 30.12.1985 tarihinde askeri mahkemeye sevk edildi. 

Genelkurmay Askerî Mahkemesi'nin esas 1987/228 karar ve 1987/282 sayılı hükmü ile iki celsede 15 yıl hapse mahkûm olmakla kalmadı hatta alınan karar 2. Askerî Yargıtay Dairesi tarafından da ittifakla onaylandı. 

Yıllar sonra 30 Mayıs 1998 tarihli Zaman Gazetesi'nde neden yurt dışında olduğunu şöyle açıklamıştı "Sürgünün sebebi TCK'nın 133. Maddesi'ne ters hareket etmek. Hak deyimi ile devletin sırlarını yabancılara aktarmak"

İlhan Bardakçı vatan haini mi?

Genelkurmay Askerî Mahkemesi'nin hakkında verdiği karar gerekçesine bakılırsa hem de en önde gideni. Ancak konu zaman aşımına uğradığı için zaman zaman İlhan Bardakçı'nın durumunun iç yüzünü, Anadolu tabiri ile aslını astarını bilenler hiç de öyle olmadığını söylüyor.

Tarihe tanıklığını esirgemeyenlerden biri de merhum MHP lideri Alparslan Türkeş'in döneminde, MHP Genel Başkan Yardımcısı mütefekkir, münevver, muharrir değerli büyüğümüz Rıza Müftüoğlu’nun İlhan Bardakçı ile ilgili gönderdiği bilgi notudur.

Rıza Müftüoğlu; gazeteci İlhan Bardakçı'nın vatan hain ilan edilmesinin mahkeme kararına rağmen doğru olmadığını belirtiyor.

Rıza Müftüoğlu'nun verdiği bilgiye göre; o tarihlerdeki Amerika Libya anlaşmazlığında belli devlet mensuplarının bilgisi dahilinde söz konusu belgeler Libya ya verilmiş ve Libya el altından desteklenmiştir. 

Amerikalılar bunu öğrenince yaptıkları baskı neticesinde mahkemeden ceza kararı çıkmış, konu örtbas edilememiş ve İlhan Bardakcı'nın üstüne yıkılmıştır. O tarihlerde İlhan Bardakçı Yenidüşünce gazetesinde yazıyordu.

Onun yurt dışına çok acele çıkmasını ben sağladım. Almanya'da Türkfederasyon'un İlhan Bardakçı ya sahip çıkmasını Alparslan Türkeş talimatlamıştır. 

Özetle İlhan Bardakçı bazı devlet görevlilerinin isteğini yerine getirmiştir. Oğlunun bazı tepki alan yönlerini bu dünyadan göçmüş birini karıştırarak tenkit etmek doğru değildir.

Gerisini ben anlatayım…

Sanırım aynı mekanizma, İlhan Bardakçı hakkında mahkeme kararı çıkar çıkmaz, aynı gün içinde  pasaportunu çıkartır. 

Askeri Mahkeme kararı yurtdışı çıkış noktalarına  ulaşmadan belki de geciktirilerek, Bardakçı'nın yurt dışına çıkması sağlanır. Cebine de  ihtiyaç duyduğu miktarda harçlığını konulur. 

İlhan Bardakçı'nın uçağı Almanya'ya inmeden önce merhum Alparslan Türkeş, Türk Federasyonu temsilcilerine gerekli talimatı vermiştir. 

Almanya’ya kaçan / kaçırılan İlhan Bardakçı’nın, Abdi İpekçi ve Papa Suikasti’nde adı geçen Avrupa Türk-İslam Birliği Kurucu Genel Başkanı, ama aynı zamanda Alparslan Türkeş’in, hakkında “hain ve bölücü” sıfatlarını kullandığı Musa Serdar Çelebi’nin evinde saklandığı iddia ediliyordu.

İlhan Bardakçı'nın Almanya’da ölümü ve Türkiye’ye getirilmesi…

Almanya'da kaçak olarak yaşayan İlhan Bardakçı’nın Türkiye'ye dönebilmesi için, ailesi ve dostları birçok kez Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine müracaatta bulundular. 

Hatta 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e ve 10. olarak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e de başvurarak affını istediler. 

Ancak tüm bu girişimlere rağmen, Bardakçı’nın  sağlığında yurda dönebilmesi mümkün olmadı. Yurduna ancak dört kollu tabutta girebildi.

Murat Bardakçı'nın babası İlhan Bardakçı, Türkiye'den kaçtığında 64 yaşındaydı. Yıllarca Bonn kentinde yaşayan Bardakçı, ölümünden dört yıl önce Giessen'e taşınmıştı. 27 Şubat 2004'te 14 yıl kaçak olarak yaşadığı Almanya’da, böbrek yetmezliği ve şeker hastalığından uzun bir süre  tedavi gördüğü Giessen Üniversitesi'nde 78 yaşında öldü. 

İlhan Bardakçı'nın cenazesini Almanya'da, Avrupa Türk-İslam Birliği (ATİB), Türk Federasyon temsilcileri ve çok sayıda seveni teslim aldı. 

Cenazesi Türkiye’ye getirilen İlhan Bardakçı, Cebeci Asri Mezarlığı'nda babası Cemal Bardakçı'nın yanına  gömüldü. Ancak oğlu Murat Bardakçı, babasının cenaze merasimine katılmadı. 

Boşuna demiyoruz, Cihanşümul Kadim Türk Devleti, sadece şeytana külahını ters giydirmez, papucunu da diker!

.

Ömür Çelikdönmez, dikGAZETE.com

Twitter'da bizi takip edin: @oc32oc39 , @dikgazete

Seçilmiş Kaynakça 

https://www.google.com/amp/s/www.sozcu.com.tr/2014/yazarlar/rahmi-turan/casus-gazeteci-617075/amp/

https://www.google.com/amp/s/odatv4.com/amp/murat-bardakcinin-babasi-bana-yazdigi-mektupta-ne-anlatmisti-20101813.html

https://www.google.com/amp/s/www.hurriyet.com.tr/amp/gundem/menderes-in-ruslardan-kurtardigi-gazeteci-oldu-38574575

https://www.ulkucukadro.com/2014/02/bardakci-ailesi/

https://www.google.com/amp/s/www.milliyet.com.tr/amp/gundem/007-tarih-oldu-5287786

https://www.google.com/amp/s/www.internethaber.com/amp/bardakci-babasini-ugurlamadi-1062486h.html

http://www.gazetevatan.com/ilhan-bardakci-surgunde-oldu-23369-yasam/

https://www.google.com/amp/s/www.hurriyet.com.tr/amp/gundem/kaddafinin-firkateynin-sirri-8949816

http://gazetearsivi.milliyet.com.tr/Bilgi%20Casuslugu/

https://m.bianet.org/kurdi/biamag/138925-corum-yaniyor

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Her türlü yorum, editör onayı gerekmeden anında yayınlanır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlâka ve dini değerlere aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk, yorum sahibine ya da içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. Talep edildiğinde "IP no" ilgili mercilerle paylaşılır. Kısa yorumlarınızı, sayfa yenilenme süresi dolmadan “yorum gönder” butonuna tıklayıp kaydetmelisiniz; uzun yorumların, farklı sayfada yazılıp, kopyala-yapıştır şeklinde eklenmesi sayfa yenilenmesi halinde oluşan kayıpları önleyecektir.
Avatar
Deli fehmi 2020-11-28 14:14:59

Rıza Müftüoğlu gerçek Türk Milliyetçisi, vatan evladır.


sanalbasin.com üyesidir