İşte, "Kötülüğe Karşı" kullanılan eski koruma sembollerinden 15'i...

#1- Triquetra:

Aynı zamanda “Üçlü Düğüm” veya “Kelt Üçgeni” olarak da bilinen Triquetra, üç köşeli bir düğüme benzeyen sivri dış bölümleri olan 3 birbirine bağlı veya üst üste binen yaydan oluşan üç köşeli bir şekildir.

Latince'de, triquetraüç köşeli” anlamına gelir. Triquetra'nın bedenin, aklın ve ruhun üçlülüğünü temsil ettiği düşünülür .

#2- Hilal Ay: 

Hilal Ay, dini sembollerde ve hatta bazı ulusların bayraklarında görülen bir iktidar sembolüdür.

Hilal” kelimesi, “Büyümek, gelişmek” için Latince tabiri “ortaya çıkarmak, yaratmak” ve “crescere” (büyütmek, çoğaltmak) anlamına gelen “ceres” kelimesinden gelmektedir.

İki büyük tanrıçanın sembolü idi - Isis ve onun kızı, Hathor, inek tanrıçası.

#3- Om:

Om, varlığın 3 aşamasını (doğum, yaşam ve ölüm) içeren evrensel yaratılışın en derin kavramlarını sembolize eder. Hinduizme göre bu sembol, yaratılışın ilk sesidir ve dolayısıyla bildiğimiz gibi tüm dünyaya çok kutsaldır.

Om sesi, içinde bulunduğumuz evrenin varlığına izin veren güçlere saygı duyma isteğidir.

#4- Horus'un Gözü: 

Wadjet” olarak da bilinen “Horus'un Gözü”nün sağlık, koruma ve gençleştirme sağladığına inanılıyor.

Mısırlı denizcilerin, uzun ve tehlikeli yolculuklara yelken açmadan önce, teknelerinin pruvalarındaki sembolü çizdikleri söylenir. Birçok kişi, kendilerini kıskanç ve isteksiz insanlardan korumak için sembolü bir muska olarak giyer.

#5- Üçlü Spiral:

“Triskele" olarak da bilinen Triple Spiral, karmaşık bir antik Kelt sembolüdür.

Anlaşmaya ulaşmak için bir ileri hareket hikayesini temsil ettiğine inanılır. Kelt sanatının en yaygın unsurlarından biridir; Triskele, hem modern hem de eski Kelt sanatında çeşitli stillerde bulunur.  Ortaçağ’da sembol, Kelt Hristiyan haçlarında ve Aydınlatılmış elyazmalarında belirdi, burada Üçlü'yü temsil ettiler.

#6- Heksagram: 

Heksagram”, en iyi Yahudi dininde “Davut Yıldızı” olarak bilinir. İncil, Süleyman ile ilişkilidir. Hıristiyanlık’ta, aynı zamanda “Yaratılışın yıldızı” denir. Müslümanlar tarafından da "Hazreti Davud'un mührü" olarak bilinir.

Ayrıca, altı köşeli yıldızlar, Jainizm, Budizm ve Hinduizm'deki kozmolojik diyagramlarda bulundu.

Heksagram”ın, “Ateş” anlamına gelen bir üçgen ve “Su” anlamına gelen bir diğer üçgenden oluşan eski bir büyüleyici sembol olduğu düşünülmektedir. Heksagram ayrıca dişinin ve erkeğin birleşmesini temsil eder.

#7- Çapraz Mızraklar:

Koruma sembolü olarak kullanıldı. Antik çağlardan beri, çapraz mızrakların sembolü birçok kültürde ortaya çıkmıştır. Bir düşmanın eylemlerini engeller ve bir barikat kurar.

Ayrıca, anlaşmazlıklar için durduğu “8 cadı koşusu”ndan biri.

#8- Üçlü Ay:

Üçlü Ay”, kadınsı gizem, enerji ve psişik yeteneklerle ilişkili bir semboldür. Bu sembol, çoğu Wiccans, Pagan ve Neopagan tarafından kutsal bir sembol olarak benimsendi.

Ay döngüsünün farklı bölümlerini gösterir, ay 3 fazda - ağda, dolgun ve zayıf.

#9- Pentagramı:

Pentagramı, tarihimizdeki en kalıcı ve güçlü sembollerden biri olmuştur. Uyum, birlik, sevgi ve toplumun sembolüdür.

Beş nokta genellikle üzerine nesnelerin sihirli olarak yükleneceği veya ritüel teklifler ve nesneler olarak sunulan büyüsel bir plaka olarak kullanılır.

#- 10 Güneş Enerjisi:

Bu sembol aslında iki güçlü sembolün birleşmesidir - çapraz ateş çubuklarını temsil eden bir haç, Güneş'i temsil eden bir daire içinde.

Hristiyanlar, güneş haçını, orijinal kullanımına geri dönen bir bağ olan dünyanın aksine bir iktidar sembolü olarak kullanırlar. Astrologlar, Dünya'yı temsil etmek için güneş çarpısını kullanırlar. Ayrıca simyacılar, onu Dünya ile bağlantılı olan bakır alaşımları için bir sembol olarak kullandılar.

#11- Anka Kuşu:

Phoenix”, karanlığın üstesinden gelmek ve güçlü olma mücadelesine yükselmekle ilgilidir. Phoenix, önemli bir Hıristiyan sembolüdür ve Mesih'in ölümünü ve ölümden dirilişini temsil eder.

Antik Yunan mitolojisinde, Anka kuşu, güneş tanrısı ile ilişkilendirildi. Eski Mısır'da Phoenix, güneşin doğuş ve batışının bir simgesiydi.

#12- Çift Başlı Kartal:

Bu sembolün en eski tasviri, Hititler’in antik krallığındaki antik anıtlarda bulunabilir. İki kafa, Bizans İmparatoru'nun manevi ve fiziksel gücünün bir sembolü olarak kastedilmişti.

#- 13 At Nalı: 

At nalı”, Batı dünyasının en iyi bilinen “iyi şans” sembollerinden biridir.

Bazıları, iki ucu yukarı bakacak şekilde at nalının iyi şanslar topladığını ve düşmesini engellediğine inanıyor. Cadıların atlardan korktuğuna inanılıyordu, bu yüzden at nalı asmak onları uzaklaştırdı.

#- 14 Ankh:

Ankh”, yazı ve sanatta en çok “Hayat” kelimesini tanımlamak için kullanılan eski bir Mısır hiyeroglif sembolüdür. Aynı zamanda en üst düzeyde içgörü ve bilgeliği temsil ediyordu. 

#- 15 Hamsa:

Hamsa”, eski Ortadoğu'dan gelen bir tılsımdır. Orjinal Hamsa muska, ortada 3 parmak, elin iki tarafında da kavisli bir şekilde parmak ve küçük parmak şeklinde şekillendi.

Sembol, nazarın yol açtığı zararlara karşı koruma sağlar. Ayrıca sembolün sahibine şans, mutluluk, iyi şans ve sağlık getirdiğine inanılmaktadır.

İslam'da bu sembol, Hazreti Muhammed'in kızlarından en büyüğünün şerefine “Fatima Eli” denir. “Levanten Hristiyanlığı”nda Hamsa, İsa'nın annesinden sonra, “Meryem Ana'nın eli” olarak bilinir. Yahudiler, sembolü “Tanrı'nın elini çağırmak için” kullanabilirlerdi.

Çoğu zaman sembol el, balık çizimleriyle süslenir, çünkü balık, geleneksel olarak iyi şansların, kısmetin sembolüdür.

.

Sinem Başaran, dikGAZETE.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka ve dini değerlere aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk, yorum sahibine ya da içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


sanalbasin.com üyesidir