Yapay Zeka” kavramı, hayatımızın içine hızla yerleşmeye devam ediyor. Bu yerleşim şimdilik akıllı telefon reklamlarında karşımıza çıkıyor. Türkiye’de ilk defa Hatay’daYapay Zeka ile Belediyecilik” üzerine bir etkinlik yapılmış olsa da devletin, “Yapay Zeka”yı çok daha önceden gündemine aldığı ve “Milli bir Yapay Zeka” üzerine çalışmalar yaptığını da biliyoruz. 

Hülasa, yakın zamanda “Yapay Zeka ile Hükümet Yönetim Sistemi”ne geçebilmek adına önceden beri yapılan çalışmaların başında ise elbette ki “e-devlet” yani “turkiye.gov.tr” gelmektedir.

80 milyonluk bir Türkiye’nin neredeyse yarısının (2018 verilerine göre 36.6 milyon) e-devlet kullanıcısı olduğunu görebiliyoruz. 

E-Devlet Kapısı”nın kurulması, işletilmesi ve yönetilmesi görev ve sorumluluğu 20 Nisan 2006 tarihli ve 26145 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren, 24 Mart 2006 tarihli ve 2006/10316 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Cumhurbaşkanlığı adına Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkisine verilmişti. 

2006’dan bu yana “e-devlet uygulamaları” oldukça fazlalaştı.

Yaklaşık 13 yıl önce başlayan “e-devlet” kullanım tecrübesi ile elde edilen tüm veriler ve bu verilere bağlı veri setlerinin kullanımının meyvesinin toplandığı süreçleri hep birlikte yaşayacağız. 

Elbette, genç zihinlerin emekçi olduğu “e-devlet” anlayışından, “e-devlet”i geliştiren zihinler anlayışına geçiş yapılarak süreklilik arz edilebilir.

Bu arada, “Yapay Zeka ile Belediyecilik” kavramı, sadece ülkemiz için değil dünya için de yeni bir kavram. Hatta “Akıllı Şehircilik” kavramı olarak daha çok dillendirilebiliyor. Çünkü, “Akıllı Şehircilik”te anlam karmaşasına pek yer yok. 

Örneğin, “Akıllı Kavşak… Akıllı Otoyol… Akıllı Asansör… Akıllı Ayakkabı…” şeklinde söylendiğinde çok daha basitçe anlaşılabiliyor. 

Telefon ‘akıllı’ olmuş işte, hem fotoğraf çekiyor hem de benim konumumu amcama iletebiliyor… Ne var yani çok basit!” demek yerine, “Hangi işlemci kullanılmış, ne tip sensörleri var!..” gibi benzer soruları soran yeni neslin önündeki en büyük tehlike (geliştirme zevkinin tadılmamasından kaynaklı) olarak şu iki noktaya dikkat:

1- Ailelerin bilinçsizliğinden kaynaklı denetimsiz TV izleme, sosyal medya ve oyun bağımlılığı…

2- Gençlerin fikirlerini, kendi söylemlerine katıp poz vermekten iş yapamayan sözde idareci ve yöneticilerin zevzeklikleri…

Yapay Zeka ile Belediyeciliği geliştirebilen belediye başkanımız olsun!..

Peki nedir bu “Yapay Zeka ile Belediyecilik”?

Başkanın her anının canlı yayınlaması harika bir olay değil mi?

Yani, “Başkan hakikaten iş mi yapıyor yoksa havanda su mu dövüyor” diye belki bir fikrimiz olabilir. 

Şöyle düşünün; belediye personelinin yapacakları tüm işler ve süreçleri izlenebilir olsa fena mı olur? 

Daha da basit bir örnek vermek gerekirse; 2000 dairelik bir sitede yaşıyorsunuz diyelim; sitede çalışan güvenlik ve temizlik personelinin iş tanımları, çalışma saatleri ve görevleri, yasa gereği tüm site sakinlerinin (apartman da olabilir) görebileceği bir panoda sergilenmek zorunda. Ancak günümüzde teknolojinin de desteği ile bu pano, dijital ortamlardan kolaylıkla yayınlanabilmektedir. 

Kısacası, yapılan harcamalar veya çalışanın iş tanımında olduğu halde yapmadığı işleri site sakinleri de denetleyebilir ve satın alınan herhangi bir şeyin bile hesabı sorulabilir. 

Bu örneği belediye özelinde vermek gerekirse, belediye personelinin görev ve sorumlulukları, çalışma saatleri, belediyeye alımı yapılan ürün ve hizmetler gibi daha birçok başlık “7/24” esasıyla dijital ortamlardan yayınlanacak ve vatandaşın belediyeyi denetim altında tutması sağlanacak. 

İşte teknolojinin nimetlerinden yararlanmak diye buna denir.

Peki belediyeler bu sisteme geçmeye razı gelir mi?

Aslında çoktan bu sistem için zemin oluşturuldu. 

Evet, belki şimdiye kadar 10 liralık bir malzemeyi 100 liradan satın alıp, tüyü bitmemiş yetimlerin hakkını yiyenler olmuş olabilir.

Bu kayıpları, yapay zekanın beslendiği veriler olarak düşünürsek ve önümüzdeki günlerde, “Belediyelerin şeffaf bir şekilde yönetilmesi için gerekliydi” de diyebiliriz. Çünkü şeytanın bile aklına gelmeyecek bin bir hile ile elde edilen rant, yapay zeka tarafından öğrenilirse artık o rant, rant olmak yerine bu haksız kazançları ve üstten bakan tavırları ile artist gibi gezinen kamunun ve özel sektörün sözde yöneticilerine çok sıkı bir tokat niteliğinde olacaktır. 

Yani, yapay zeka, kimilerine göre dijital bir dedektif gibi hareket edecek, kimilerine göre ise zor durumunuzu direkt başkanlık makamına iletecek olan bir sosyal sorumluluk gönüllüsü gibi davranacak. Kimilerinin korkulu rüyası kimilerinin ise pembe hayallerinin gerçekliği olacak.

Makine öğrenme ve derin öğrenme tekniklerinin bir araya gelmesi ile oluşan “Yapay Zeka” kavramının kendini gerçekleştirmesi için tüm veriler ve şüpheli işlem senaryoları hazır.

Yapay Zeka’nın geliştiricileri de bağımsız Türk gençliği olacağı için, Türk gençliğinin “Haksızlık Karşısında Sessiz kalan Şerefini Yitirir” düsturuna uygun ve her kim olursa olsun, hakikatleri dile getirmekten geri durmayan düsturuna da zarar getirmemek adına, yapılan çalışmalar, tüm şeffaflığı ile yine vatandaşlarımız tarafından izlenebilir olacaktır.

Keşke kamerayı gören birinin ettiği küfürden çark ettiği gibi, Mevla’nın da bizi şah damarımızdan çok daha yakın bir teknoloji ile izlediğini ve günü geldiğinde tüm iyilik ve kötülüklerin hesabının verileceğini bir an bile unutmasak. 

“Bizler elimizden geldiği kadar bu hakikati bilerek yaşıyoruz ve aklımızı da şu an, özellikle ülkemizde adeta her yerin yangın yerine dönüşmesine sebep olan haksızlıklar, usulsüzlükler ve adam kayırmaların sonucu olan liyakatsız kişilerin görevden el çektirilmeleri için çaba sarf ediyoruz. 

Kaçınılmaz olan Yapay Zeka ile Belediyecilik kavramının herkes tarafından anlaşılıp desteklenmesi için elimizden geldiğince anlatmaya çalışıyoruz.”

“Yapay Zeka ile Belediyecilik” ve “Akıllı Şehircilik” ne demek?

YZ ile Belediyecilik” ve Akıllı Şehircilik, entegre ve sürdürülebilir kentsel gelişim ve bir toplumun refahı ve mutluluğu için seçkin belediye hizmetleri olan bir belediye yönetim vizyonuna dayanmaktadır. 

Akıllı Şehir” ve “Yapay Zeka”nın beş yıllık planının mimarları olan Türk gençliğinin, “İstanbul 2071 YZ Stratejisi” isimli çalışma üzerine feyiz alınası işler yaptığını da buradan çıtlatayım. 

Yapay Zeka ile Belediyecilik” kavramı ile birlikte, gelecekteki tüm hizmetler, sektörler ve altyapılar ulusal düzeyde güvenilir olacağı için “e-devlet”ten sonraki en yeni akımı temsil ediyor. 

Akıllı Şehircilik 2019-2023”ün özellikle de çeşitli temalara dayandığını belirtmek gerek: Akıllı şehir ve Yapay Zeka ile Belediyecilik (akıllı idarenin)üzerine düşünülen ve ilk altyapı bileşenleri vizyonunu göstermek için pilot çalışmalar ve projeler de yürütülüyor. 

Yapay Zeka ile Belediyecilik” ve akıllı şehirciliğin temel amacı; altyapı mekanizmalarını, teknolojilerini ve özelliklerini geliştirmek. Bütçeleri vatandaşlarla birlikte onaylamak ve programları uygulamaya başlamak ilk amaç diyebiliriz. 

Belediye varlıklarını akıllıca yönetmek ve akıllı uygulamaları popülerleştirmek ve geliştirmek ise diğer bir görevi.

Amaçları…

Türkiye’de ilk defa “Yapay Zeka ile Belediyecilik”in konuşulduğu Hatay’da, Belediye Başkanı tarafından “Yapay Zeka” ve “Akıllı Şehir” kavramlarının çerçevesinin çizildiği hizmet sunumunda ve veri analizinde “Yapay Zekaya güvenmenin önemi”ne vurgu yapıldı. 

Amaçlarından biri, özellikle büyükşehirlerin, akıllı varlık yönetimi ve altyapı bileşenleri alanlarında “YZ” yatırımlarında lider bir şehir haline gelmesi. 

Aynı zamanda bölgede, ekonomik değeri yüksek yeni bir gelecek vaat eden bir pazar oluşturmayı, özel girişimleri desteklemeyi, verimliliği artırmayı, güçlü bir Ar-Ge tabanı oluşturmayı, en son teknolojilere ve Yapay Zeka geliştiricilerine yatırım yapmayı ve bunları tüm işlevlerde, uygulamalarda uygulamayı amaçlamaktadır. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni “Yapay Zeka” ile yönetecek olan kim ise Başkanlığa da o seçilsin!

Yapay Zeka ile Belediyeciliğin Anahtar Kelimeleri…

Belediyenin, Yapay Zeka ile Belediyeciliğin (Akıllı Şehir) teması yedi ana başlıktan (personel, liderlik, belediyenin itibarı, yönetişimi ve hizmetleri, şartnameleri ve standartları) oluşuyor. 

Daha ayrıntılı olarak örneklemek gerekirse belediye, personellerden oluşan bir Akıllı Şehir ve Yapay Zeka ekibi kurmayı, işletme planları ve girişimleri formüle etmeyi ve bunları forum ve konferanslarda konuşlandırmayı amaçlamaktadır.

Belediyenin itibarı düzeyinde, belediyenin itibarını arttırmayı ve “Yapay Zeka” uygulama mekanizmalarına ilişkin programların, projelerin, girişimlerin ve atölye çalışmalarının ve ayrıca “Akıllı Şehir ve Yapay Zeka” konulu yıllık bir küresel konferansın sponsorluğunun etkin medya kapsamını kullanmayı hedeflemektedir.

Liderlikte, İBB mühendislerinin, yapay zeka alanındaki liderlik kapasitelerini geliştirmenin yanı sıra, teknolojiyle ilgili tüm meslekler için yetenekleri geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Hükümet ve merkezi hizmetler düzeyinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin projelerinde ve girişimlerinde akıllı uygulamalarla uyumlu hale getirilmesi için altyapı, bilgi güvenliği, telekomünikasyon ağları ve protokollerin özelliklerinin ve Nesnelerin İnterneti'nin bütünleştirilmesiyle uygulanmaktadır. 

Belediyelerin, Yapay Zeka ile Belediyecilik ve Akıllı Şehir çerçevesinde, herkesin mutluluğu ve huzuru için akıllı belediye varlıkları ve hizmetlerini sağlamak amacıyla topluma odaklanan bir hizmet anlayışını benimsemesi adeta bir zorunluluk olmuştur. 

Bu alanlar arasında; “Akıllı Acil Durum Müdahalesi” ve “İş sürekliliği”, “Akıllı yağmur suyu drenajı… Akıllı aydınlatma… Akıllı atık yönetimi… Akıllı oyunlar… Akıllı teknik denetim… Akıllı tabelalar… Akıllı varlık yönetimi… Akıllı sulama.. Akıllı yol mühendisliği… Akıllı peyzaj… Akıllı trafik güvenliği... Akıllı temizlik hizmetleri ve dijital dönüşüm… Akıllı yaya güvenliği ve proje ve tesis akıllı yönetimi…” gibi daha nice güzel ve faydalı başlık bulunmaktadır.

Şu ana kadar “Dijital Dönüşüm” veya “Milli Teknoloji Hamlesi” gibi başlıklarda çok fazla söylem duymuş olmalısınız.

Devletin imkanlarını kendi şahsi menfaatleri için kullananların sonu geldi ve Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine götürme vazifesi olan Türk gençliği, devletin imkanlarını, vatandaş lehine kullanmak yerine, devleti sömürmeye çalışanların enselerinde boza pişiren ve bilgisi ile hem liyakat yoksunu olmaları hem de bilgi ve beceriksizlikten, geldikleri makamın itibarını zedeleyenlere de hem liyakat nedir öğretiyor hem de bilgisi ile iş bilmezlere ders veriyor.

Yapay Zeka ile Belediyecilik” kavramını hangi başkan adayı dile getirir bilemem ama “İstanbul’un Yapay Zekası”nı geliştirenlerin bu vatanın öz evlatları olacağı kesin!..

'Siber Güvenilir' kal Türkiyem…

.

Burak Bozkurtlar, dikGAZETE.com

Twitter'da bizi takip edin: @thegreywolves , @dikgazete

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

sanalbasin.com üyesidir