USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Yerli ve yabancı bilim adamlarından Türk bayraklı mesaj

İzmir’de yerli ve yabancı bilim adamlarının katılımıyla düzenlenen MSRM Kongresi’nde, yabancı bilim adamları 23 Nisan dolayısıyla ellerine Türk bayraklarını alarak, koltuklarını çocuklara bıraktı.

Yerli ve yabancı bilim adamlarından Türk bayraklı mesaj
24-04-2016 00:37
Google News

Akdeniz Ülkeleri Üreme Tıbbı Derneği'nin 14. kez düzenlendiği "Akdeniz Ülkeleri Üreme Tıbbi Derneği Kongresi (MSRM)" Çeşme Sheraton Otel'de yerli ve yabancı bilim insanlarının katılımıyla gerçekleştirildi. Dört gün süren kongreye tüp bebek tedavisiyle ilgili gelişmeler ele alınarak, doğurganlık aşısı başta olmak üzere kısırlık oranındaki artışın nedenleri hakkında da değerlendirilmelerde bulunuldu. Kongrenin sonuçlarını düzenlenen basın toplantısıyla paylaşan bilim insanları, doğurganlık aşısının iddialı sonuçlar ortaya koyduğunu belirterek, gebelik oranlarını yüzde 50 artırdığına dikkat çekti.

KOLTUKLAR ÇOCUKLARIN
Kongre sonuçlarının paylaşıldığı basın toplantısında yabancı bilim adamları da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısı ile dünyaya mesaj verdi. Kongreye katılan Dünya Kısırlık ve Tüp Bebek Derneği Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan, Akdeniz Ülkeleri Üreme Tıbbı Derneği başkanı Prof. Dr. Ioannis Messinis, Kongre Bilimsel Komite Başkanı Prof. Dr. Antonis Makrigiannakis, Akdeniz Üreme Derneği 2017 Başkanı Prof. Dr. Roy Farquarson, 2017 MSRM Başkanı Prof. Dr. Hassan Sallam, Hollanda Üreme Sağlığı Dernek Başkanı Prof. Dr. Bart Fauser ile MSRM Kongre Genel Sekreteri Prof. Dr. Erol Tavmergen koltuklarını 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Türk çocuklarına bıraktı. Hollanda Üreme Sağlığı Dernek Başkanı Prof. Dr. Bart Fauser Türk bayrağını göğsünde taşıdı.

“23 NİSAN’I ÖNEMSİYORUZ”
Toplantıya başkanlık yapan Prof. Dr. Timur Gürgan, bilimin insanları birleştirdiğini ve insanlık için yeni umutlar açtığını ifade ederek, dünyanın sayılı bilim adamlarının ilk defa çocuklara koltuklarını verdiğini dile getirerek, “Türkiye’de ilk defa böyle bir şey yapıldı. Dünyanın sayılı bilim adamı yerlerini çocuklara bırakıyor. Onlara çok teşekkür ederim” dedi. Akdeniz Üreme Derneği 2017 Başkanı Roy Farquarson, "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı da önemsiyoruz. Çünkü bizler de gelecekte sağlıklı ve iyi bir nesil elde edebilmek, çocukların gelişimini destekleyebilmek için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE BİLİMDE DE ÇEKİM MERKEZİ
Prof. Timur Gürgan da kişiye özel tedavisel doğurganlık aşısı konusunda yapılan çalışmaların gebeliği arttırdığını ortaya koyduğunu belirtti. İnternette doğurganlık aşısına ilişkin olumsuz yaklaşımların yer aldığını, ancak bilimsel yöntemlerin sonuçlarının sadece bilimsel kongrelerde ele alınması gerektiğini kaydeden Gürgan, Türkiye’nin bilim anlamında da önemli bir çekim merkezi haline geldiğini ifade etti. Gürgan, “Çeşitli kongreler, dünyanın sayılı kongreleri her türlü probleme rağmen yapılıyor. Gelecek sene kısırlık üzerine Antalya’da 4-8 Ekim 2017’de büyük bir kongre yapılacak. Bu da Türkiye’nin kuvvetini gösteriyor” dedi.

TÜP BEBEKTE KİŞİSEL ÖZEL TEDAVİ YÖNTEMİ
Hollanda Üreme Sağlığı Dernek Başkanı Bart Fauser ise tüp bebek tedavisinin her ülkede aynı yöntemle uygulandığını, ancak herkese aynı yöntemle yaklaşılmaması gerektiğini vurguladı. Fauser, gebe kalmak isteyen kişinin koşullarına uygun tedavilerin benimsenmesi, hastanın rahatının dikkate alınmasının önemli oluğuna dikkat çekerek, “Her yerde tüp bebek uygulanıyor ancak farklı teknikler yapılıyor. Herkese aynı yöntem uygulanmamalı. Bu yanılsamadan vazgeçilmeli. Bilakis kişiye özel tedavi geliştirilmelidir. Yan etkiler bu çerçevede dikkate alınmalı, hastanın rahatı ve maliyetler dikkate alınmalı” ifadelerini kullandı.

TERÖR BİLİM İNSANLARINI ETKİLEMİYOR
MSRM Kongre Genel Sekreteri Prof. Dr. Erol Tavmergen de kongreye 34 yabancı, 64 yerli bilim adamının katkı verdiğini ve 467 katılımcının yer aldığını belirtti. Tavmergen terörün küresel sorun olduğunu ancak bilim dünyasını hiçbir zaman engelleyemeyeceğini ifade ederek, “Bilim insanlarının seyahatini etkileyebiliyor. Ne mutlu ki bize böyle bir sorun yaşamadık ve hepsi davete icabet etti ve programları eksiksiz yaptık. Bu bizi hem dernek hem ülkemiz adına sevindiriyor “ dedi.

YUMURTA VE SPERM SEÇİMİNDE YENİ GELİŞMELER
Bilim dünyasının artık herkesin üreme tıbbı konusunda aynı tarz tedavilerden yarar görmediğini kabul ettiğini kaydeden Tavmergen, "Embriyoloji laboratuvarlarında da bireyselleşmiş yaklaşımlar önemli. Yumurta ve sperm seçimine ilişkin yeni gelişmeler üzerine tartışıyoruz. Gebelik elde etmek çok güzel. Bu da kaliteli embriyo seçimi ile sağlanabilir ancak rahme yerleşmeyebilir. Rahim iç tabakası da çok önemli. Embriyonun genetiğine yönelik çalışmalar da var" diye konuştu.

“DOĞURGANLIK AŞISI GEBELİĞİ ARTIRIYOR”
Antonis Makrigiannakis ise doğurganlık aşısının geleceğe yönelik umut veren bir teknik olduğunu, tekniğin de en az 2-3 kez tekrarlanan ve başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek tedavisinin ardından uygulandığını söyledi.

KÜRESEL TERÖR VURGUSU
Derneğin ilk başkanlığını yapan Hasan Sallam da önümüzdeki yıl toplantıyı Mısır’da gerçekleştireceklerini belirterek, toplantının geleceğe ışık tutacağını belirtti. Sallam ayrıca terörden korkmayacaklarını bilim adamları olarak küresel teröre karşı çalışmalara devam edeceklerini belirtti.

HALİL KARAHAN - MİHRAP DÜZÖZ
 

dikGAZETE.com
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Trabzonspor3881+33
2Fenerbahçe3873+35
3Konyaspor3868+21
4Başakşehir FK3865+20
5Alanyaspor3864+9
6Beşiktaş3859+8
7Antalyaspor3859+7
8Fatih Karagümrük3857-5
9Adana Demirspor3855+13
10Sivasspor3854+2
11Kasımpaşa3853+10
12Hatayspor3853-4
13Galatasaray3852-2
14Kayserispor3847-7
15Gaziantep FK3846-8
16Giresunspor3845-6
17Çaykur Rizespor3836-27
18Altay3834-18
19Göztepe3828-37
20Yeni Malatyaspor3820-44
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ