USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

TOBB'un projeleri sanayide kadının elini güçlendirmeyi hedefliyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu koordinasyonunda yürütülen projeler, bir yandan kadınların fikirlerini gerçeğe dönüştürmelerine kapı açarken diğer yandan sanayide ellerini güçlendirmeye katkı sağlıyor.

TOBB'un projeleri sanayide kadının elini güçlendirmeyi hedefliyor
08-03-2023 12:23
Google News
Ankara

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk, AA muhabirine, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, projelerine ve kadınların başarısına uzanan yolda atmaları gereken adımlara ilişkin değerlendirmede bulundu.

Kadın girişimcilere, eğitimin yanı sıra kapasite geliştirme desteğiyle fikirlerini hayata geçirmelerinde destek olmaya çalıştıklarını belirten Öztürk, karar veren konumunda olan herkesin kadının toplumda güçlenmesi için çaba göstermesi gerektiğini söyledi. Öztürk, "Ülkemizin hedeflerine ulaşabilmesi için kadınların ekonomide daha çok yer alması gerekiyor." dedi.

Kadınların iş hayatına güçlü, etkin ve eşit katılımının sağlanmasına yönelik atılacak her adımın, toplumun gelişimine ve ekonomik kalkınmasına yönelik bir yatırım olarak görülmesi gerektiğini vurgulayan Öztürk, "Kurul olarak amacımız ülke genelinde kadınlarımıza birçok alanda eğitim vermek ve onları her alanda desteklemek." diye konuştu.

Öztürk, kadın girişimci sayısının, mevcut girişimcilerin korunması ve işlerinin sürdürülebilir hale getirilmesiyle artırılabileceğine işaret ederek, geliştirdikleri projelere ilişkin şu bilgiyi verdi:

"Geleceği Yazan Kadınlar Projesi ile kadınlara mobil uygulama yazılımı geliştirme konusunda yetkinlik kazandırıyoruz. Kız Kardeşim Projesi ile kadınları girişimci olmaları için gerekli yetkinliklerle donatmak üzere eğitimler düzenliyoruz. İşimiz Temiz Projesi ile hizmet sektöründe faaliyet gösteren mikro işletmelere hijyen eğitim programları oluşturularak faaliyetlerini sürdürülebilmelerine destek oluyoruz. Sanayide Kadın Eli Projesi ile sanayide kadın istihdamının artırılması ve nitelikli istihdam ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamak amacıyla mesleğin cinsiyeti olmadığını anlatıyoruz. Ayrıca deprem bölgesindeki kadın girişimcilere yönelik proje çalışmalarımız devam ediyor."

İstihdamın üçte biri kadınlardan oluşuyor

Öztürk, nüfusun yarısı kadın olmasına karşın, istihdamın üçte birini kadınların oluşturduğunu, kadın girişimcilerin de girişimci nüfus içinde yüzde 10'luk paya sahip olduğunu bildirdi.

Kadının hak ettiği konuma gelmesinin toplumu daha güçlü yaparak refah seviyesini yükselteceğini anlatan Öztürk, "Bu da kadın-erkek herkesin birlikte mücadele etmesiyle gerçekleşebilir. Karar veren konumunda olan herkesin kadının toplumda güçlenmesi için çaba göstermesi lazım. İşte o zaman dünya, herkes için mutlu ve yaşanabilir dünya olur. Kuş tek kanatla uçamaz. Ülkemizin hedeflerine ulaşabilmesi için kadınların ekonomide daha çok yer alması gerekiyor." değerlendirmesini yaptı.

"Afet bölgesinde ürünlerin doğru yerlere yönlendirilmesini sağladık"

Öztürk, kadın ve erkeğin farklı rolleri ve kaynaklara erişim konusunda farklı imkanları olmasının, afetlerden daha fazla etkilenmelerine yol açtığına dikkati çekerek, 81 ilde yapılanmış en büyük kadın girişimci organizasyonu olarak 6 Şubat'taki depremlerle yaşanan büyük felakette de anında koordine olduklarını, ihtiyaca göre yardım ve desteklere başladıklarını aktardı.

Afetin yaşandığı 11 ildeki kurul başkanlarının kendilerine sahadan bilgi vererek ihtiyaçları doğru tespit etmelerini sağladığını belirten Öztürk, "Üretici firmalarla görüşüp bölgenin ihtiyacını bildirdik ve ürünlerin doğru yerlere yönlendirilmesini sağladık. Tüm illerimizden afet bölgesine birçok tır yönlendirildi, üyelerimiz yardımların toplanmasında aktif rol aldı. Afet bölgesi il başkanlarının ve diğer il başkanlarımızın katılımıyla İstanbul'da çalıştay gerçekleştireceğiz. Çalıştay sonuç raporuna göre yolumuzu belirleyip, projeler geliştirip, aksiyon alacağız." ifadelerini kullandı.

Sanayide Kadın Eli Projesi'nin katkıları

Algısal bakışın ve kültürel olguların kadınların önünde büyük engel olduğuna dikkati çeken Öztürk, şöyle konuştu:

" 'Kadın işi, erkek işi' diye bir şey yoktur. Bu konuda ön yargıları kırmak hepimizin görevi. 'Sanayide Kadın Eli Projesi' de bunun kanıtı. Sanayide kadın istihdamının artırılması ve nitelikli istihdam ihtiyacının karşılanması için hayata geçirdiğimiz proje pilot olarak Kütahya'da başladı. Proje, Kocaeli, Düzce, Bolu, İzmir, Sakarya, Yalova, Çorum, Bursa, Niğde, Konya, Hatay, Kayseri, Tekirdağ, Diyarbakır ve Gaziantep'te devam ediyor. Projenin uygulandığı illerde afetten etkilenip oralara gelen depremzedelere işe alımlarda öncelik sağlanıyor. 'Sanayide Kadın Eli Projesi' ile istihdama hiç katılamamış ya da iş arayışında olan kadınlara iş imkanı yaratılırken diğer taraftan sanayi kuruluşlarının da nitelikli iş gücü ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlıyoruz."

Öztürk, kadın girişimcilerin yaşadığı en önemli sorunlardan birinin finansman kaynaklarına ulaşım zorluğu olduğunu, çoğunlukla şahsi mal varlığının bulunmaması veya yetersiz olması nedeniyle teminat verememelerinin finansmana ulaşımı güçleştirdiğini dile getirdi.

Kadın girişimcilerin finansal sorunlarından bir diğerinin finansal kurumlara ait bilgi ve deneyim eksikliği olduğunu vurgulayan Öztürk, buna bağlı olarak işletmeleri büyütmekte sorunlar yaşandığını dile getirdi.

Kadın girişimcilere tavsiyeler

Öztürk, kadın girişimcilere finansal okuryazarlık konusunda kendilerini geliştirmeleri ve gündemi yakından takip etmeleri tavsiyesinde bulunarak, "Kredi Garanti Fonunun verdiği teminat sayesinde anlaşmalı bankalar kadın girişimcilere yönelik özel ayrıcalıklar sunuyor. Avrupa Birliği fonlarını, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile KOSGEB'in desteklerini iyice araştırmalarını ve buralara başvurmalarını öneriyorum." dedi.

İşini büyütme hedefi, tutkusu ve potansiyeli olan kadın girişimcilerinin iş hayatında başarı sağlayabileceğine dikkati çeken Öztürk, sözlerini şöyle tamamladı:

"Kadınlarımız öğrenmeye her zaman açık olmalı. Kendilerine güvenmelerini, güçlü ve zayıf yanlarını belirleyerek, cesaretle adım atmalarını öneriyorum. Kadın girişimcilerimizin ulaştığı başarılar gurur veriyor, gelecek için umutlandırıyor. Başarısız olduklarında yılmasınlar. Başarısızlıklar öğrenme fırsatı verir, başarının önemini hissettirir. Dolayısıyla kendilerini geliştirmeleri, hatalarından ders almaları, teknolojiyi ve yenilikleri takip etmeleri önemli. Kadınlar cesur olarak, becerilerinin farkına varıp, akıllarına koyduklarını hayata geçirebileceklerine inansınlar. Bir fikre, işe tutkuyla bağlanmaktan korkmasınlar. Ben 'Ya sevdiğiniz işi yapın ya da işinizde sevilecek bir yön bulmaya çalışın' derim. İnsanın sevdiği işi yapması halinde başarısız olma şansı yok. Kadınlar, gelişime, değişime ve farklı bakış açılarıyla kendilerini geliştirmeye çalışmalı. Benim yoluma devam ederken karşıma çıkan sorunlarla mücadele yöntemim, azimle ve kararlılıkla sorunların üzerine gitmek ve yılmadan çalışmak oldu."

Kaynak: AA

dikGAZETE.com
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray3379+47
2Fenerbahçe3374+43
3Beşiktaş3474+39
4Adana Demirspor3363+29
5Başakşehir FK3353+11
6Trabzonspor3351+6
7Konyaspor3349+9
8Kayserispor3349-3
9Fatih Karagümrük3344+7
10Alanyaspor3441-10
11Kasımpaşa3340-12
12MKE Ankaragücü3339-7
13Antalyaspor3338-8
14Sivasspor3437-9
15İstanbulspor3335-21
16Giresunspor3334-19
17Ümraniyespor3327-15
18Gaziantep FK3325-32
19Hatayspor3323-55
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ