26 Şubat 2020 Çarşamba 12:17
128 Okunma
28 Şubat mağduru 'Fatma öğretmen' yaşadıklarını unutamıyor

Sakarya

Gülşen Fatma Dursun, 1997 yılında sınıf öğretmeni olarak atandığı Adapazarı ilçesindeki okulda başörtülü olduğu gerekçesiyle "kınama" ve "uyarı" cezaları aldıktan sonra Hendek ilçesindeki bir okula tayin edildi.

Buradaki okulunda da müfettişler tarafından başörtüsünü çıkarması yönünde yapılan baskılara direnen Dursun'un 1999 yılında, "başörtülü ve militanist görüşlere sahip olduğu" gerekçesiyle görevine son verildi.

Dursun, 2013'te çıkan disiplin affından yararlanarak çok sevdiği mesleğine ve öğrencilerine kavuştu.

Bir dönem öğretmenlik yaptıktan sonra 2018 yılının ekim ayında Hendek Sosyal Hizmet Merkezi Müdür Vekili görevine getirilen Dursun, 28 Şubat döneminde yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

"Başımı açmam için eşimle konuşarak beni ikna etmeye çalıştılar"

Dursun, 28 Şubat sürecinin, ciddi anlamda "İnancımı yaşıyorum" diyen insanlara inancı, başörtüsü, sakalı ve diğer ibadetlerinden dolayı görevden ve öğrencilikten atılma avının başlatıldığı bir dönem olduğunu söyledi.

Dursun, müfettişlerin başörtüsünü çıkarması için aracı öğretmen koyduğunu, eşiyle konuşarak kendisini ikna etmeye çalıştığını aktardı.

Müfettişlerin sürekli gelmesinden rahatsız olmaya başladığını belirten Dursun, şöyle devam etti:

"Bir gün nöbetçi öğrenci, müdür beyin beni çağırdığını, misafirlerimin olduğunu söyledi. Yeni taşınmıştım, 'Acaba akrabalarım mı geldi?' diye hayal kurdum. Öğretmen odasına bir girdim ki 4 beyefendi oturuyor. Müdür bey, 'Müfettiş beyler sizi görmeye geldi Fatma Hanım' dedi. Tekrar başımı açmamı istediler, 'Bizi artık yordun' şeklinde söylemlerde bulundular. Biri, 'Yeter artık şımardın, altı üstü başındaki bir bez parçası, çıkarıp atsan ne olur?' dedi. Olay başörtüye bir saldırı şekline geçince 'Bayrak da bir bez parçası ama ona anlam yükleyen değer vardır. Başörtüm bir bez parçası olabilir ama benim için anlamlıdır.' dedim. Bana çok kızdı, bağırdı, 'Sen kim oluyorsun da başörtünle bayrağı bir tutuyorsun, militanist görüşlere sahipsin. İnancın için örtünmediğin belli, siyasi örtünüyorsun.' gibi söylemlerde bulundu. Bakanlığa bildirdiği raporunda, 'Bayrakla başörtüyü eş değer tutuyor, militanist görüşlere sahip' diyerek göreve son verilmesi teklifinde bulunmuş."

"Disiplin affı için Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum"

Dursun, görevine son verildiği gün çok duygulandığını ve televizyondan o dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Pınarhisar Cezaevine götürüldüğünü görünce, "Fatma yalnız değilsin, başka insanlara da bu yapılıyor." dediğini belirterek, ülkesi için ağladığını söyledi.

O dönemde başörtülü insanların öğrenci, öğretmen, doktor, hemşire olamadığını dile getiren Dursun, "Fatma anne, teyze, hala, yenge olabiliyordun ama 'Fatma Hanım' olamıyordun, öyle bir dönem. Görevime son verilen gün amirlerimden biri, 'Fatma Hanım, evin var, bahçesi de var, inek bakarsın. Senden süt alırız, yine para kazanmaya devam edersiniz.' dedi. Yani kamusal alanda olmasa da şahıs olarak bile bu kadar küstahlaşmış olabiliyordu insanlar. Başörtülüysen sana çiftçiliği, ev hanımlığını, o tür işleri maalesef yakıştırıyorlardı. Bunların hepsi kutsal ama başörtülüler 'Fatma Hanım' olacak bir iş yapamıyorlardı." ifadelerini kullandı.

Dursun, tekrar göreve dönmek için mücadele ettiğini, aradaki süreçte sivil toplum kuruluşlarında görev yaptığını anlatarak, "Öğrenciye, öğretmenliğe, mesleğimize, saygınlık diye addettiğimiz işimize dönmemizin gerekliliğini ve hasretini her zaman hissediyordum. Disiplin affının çıkması için Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz, devletimiz, bunun mücadelesini verdi. Onları temsilcimiz olarak gördük, teşekkür etmek istiyorum. 'Size bunları yaşatanları affediyor musunuz?' diye soruyorlar. Ben affetsem de o dönemdeki gözyaşlarım, ruh halim, çektiğim üzüntüler, bedenim, duygularım affetmez." diye konuştu.

Kaynak: AA

dikGAZETE.com

Anahtar Kelimeler:
PostmodernDarbe28 Şubat
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol


sanalbasin.com üyesidir