09 Ekim 2019 Çarşamba 18:37
38 Okunma
Dışişleri Bakanlığından Avrupa Konseyi raporuna tepki
Ankara

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, GRETA'nın, Türkiye'nin Avrupa Konseyi İnsan Ticaretine Karşı Eylem Sözleşmesi'ni uygulaması hakkında 8 Ekim 2019'da "dengeden uzak" bir rapor yayımladığına işaret edildi.

Türkiye'nin, insan ticaretiyle mücadele amacıyla gerekli yasal düzenlemeleri kabul ettiği ve bununla ilgili önlemleri uyguladığının altı çizilen açıklamada, insan haklarının temel ilkelerine saygı göstererek düzensiz göçün engellenmesi için elinden geleni yaptığına değinildi.

Açıklamada, raporda Türkiye'nin söz konusu çabalarının büyük ölçüde göz ardı edildiği belirtilerek, "Ne yazık ki GRETA, dar bir bakış açısıyla yayımladığı raporda Türkiye’ye yönelik temelsiz iddialara yer vererek konuyu bağlamından çıkarmıştır ki bu ancak Avrupa Konseyi-GRETA’nın güvenilirliğini sarsmaktadır." değerlendirmesi yer aldı.

Söz konusu raporda, GRETA heyetinin Türkiye'ye gerçekleştirdiği inceleme ziyaretine de değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"(Raporun), özellikle 2016 FETÖ darbe girişimi ile sonrasında ilan edilen ve 18 Temmuz 2018'de kaldırılan olağanüstü hal uygulaması konularında kurumlarımız tarafından yapılan açıklamaları ve düzeltmeleri yansıtmaması hayal kırıklığı yaratmaktadır. Türkiye, dünyadaki tüm ülkelerden daha fazla mülteciye ev sahipliği yapmakta ve ağırlıklı olarak kendi ulusal kaynaklarıyla büyük bir yükü taşımaya devam etmektedir. Bunu yaparken, ülkemiz uluslararası toplumdan daha adil yük ve sorumluluk paylaşımı ve dayanışma beklemektedir."

Açıklamada, Türkiye'nin raporun içeriğinden bağımsız olarak, sözleşmeden kaynaklanan yükümlülüklerine saygı göstermeye devam edeceği aktarılarak, "Ülkemiz, bu raporun sözleşmeye dair sadece ilk tur değerlendirmenin sonucu olduğunu göz önünde tutmakta ve gelecekte yayımlanacak raporların sahadaki gerçekleri daha iyi ve doğru yansıtmasını beklemektedir." ifadesi kullanıldı.

Kaynak: AA

dikGAZETE.com
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol


sanalbasin.com üyesidir