10 Kasım 2018 Cumartesi 18:02
121 Okunma
Çevre Yüksek Mühendisi Erol: 'Sıfır atık projesi çevreci üretimin kızıl elmasıdır'

Uluslararası Kimya Sanayi Grup fuarı "TURKCHEM Chemlab Eurasia 2018" İstanbul Fuar Merkezi'nde başladı. Fuara katılan Artemis Arıtım firması, kurduğu stantta geri dönüşüm projeleri ile dikkat çekti.

Atık suların arıtılması için arıtma tesisleri açan firmanın yetkilileri, vatandaşların da evlerinde bazı püf noktalara dikkat ederek atık azaltabileceğini belirtti. Atık suların geri dönüştürülmesi halinde çevreye ve ekonomiye verilen katkının önemini analatan firma yetkileri vatandaşların duyarlı olması gerektiğini söyledi.
Sıfır atık projesinin her vatandaşın katkı vermesi gereken bir konu olduğunu vurgulayan Artemis Arıtım Yönetim Kurulu Üyesi Çevre Mühendisi Salih Aliipek, "Sıfır atık projesi her vatandaşın katkı vermesi gereken bir konu bu. Evlerimizde özellikle atık azaltma yönünde çalışma yaparak, marketlerden alışveriş yaparken poşet ve ambalajlarımızı daha az alarak ayrıca evimizdeki eşyalarımızı doğru şekilde kullanarak ve atıklarımızı ayırarak bu konuda katkı sağlayabiliriz. Bunun yanında organik atıklarımızı meyve sebze kabukları gibi atıklarımızı çürüterek komposto makinelerinde gübre olarak kullanabiliriz" şeklinde konuştu.
Yağmur sularının değerlendirilmesinin önemine de değinen Aliipek, "Atıklarımızın değerlendirilmesi konusunda belediyelerin de çalışmaları var ama bu çalışmaları yapabilmeleri için evlerimizde öncelikle bizlerin bu atıkları ayrı ayrı biriktirmesi lazım. Cam, metal, alüminyum gibi ayırmamız gerekiyor ki belediyeler bunu daha rahat bir şekilde geri dönüştürebilsinler. Yağmur sularını değerlendirmenin en önemli kısmı yağmur sularını toplayabilmemiz. Bunun için çatı akarlarını veya balkonlarımızda yağmur sularını biriktirerek gerek bitkilerimizin sulanması gerekse diğer konularda kullanabiliriz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: IHA

dikGAZETE.com
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

sanalbasin.com üyesidir