14 Ocak 2019 Pazartesi 19:32
147 Okunma
Almanya’da tedavi edilemeyen Aleyna Türkiye’de yeniden hayat buldu

Almanya'da anne ve babasının ayrılmasından sonra annesiyle yaşayan Aleyna Şahin doğuştan böbrek yetmezliği rahatsızlığıyla dünyaya geldi. Almanya'nın Nürnberg şehrinde 1998 yılında doğuştan böbrek yetmezliği ile doğan Aleyna, 10 yıl boyunca Almanya'da tedavi gördü. 2008 yılına kadar diyalize giren Aleyna, bir kadavrada uygun böbreğin bulunması üzerine böbrek nakli oldu. Ancak nakledilen böbrek 3 yılın sonunda işlevini yitirdi. Anne Yasemin Kahyaoğlu, Almanya'da tedavinin yeterli olmadığı düşüncesiyle kızını alıp İstanbul'a geldi.

Anne böbreğini, baba karaciğerini verdi

İstanbul'da özel bir hastanede tedavisine başlanan Aleyna'nın tekrardan böbrek bulunup nakil işlemi yapılmasına karar verildi. Anne Yasemin Kahyaoğlu'ndan alınan örnekler sonucunda kızı Aleyna'ya kendi böbreğini verebileceği anlaşıldı. Bunun üzerine tereddüt etmeyen anne, kızına böbreğini bağışladı.

Tüm bu tedavi işlemleri sürerken Aleyna'nın karaciğerinde de sorun olduğu tespit edildi. Bunun üzerine Almanya'da yaşayan baba Ergün Şahin Türkiye'ye çağrıldı ve bazı testlerden geçti. Bu testlerin sonucunda babanın da kızına karaciğerini bağışlayabileceği ortaya çıktı. Hiç zaman kaybedilmeden Aleyna'nın tedavi süreci başlatıldı.

Türkiye'de ender görülen ve şu ana kadar sadece 40 defa gerçekleşen kombin ameliyat yapılarak bir gün arayla önce karaciğer nakli, daha sonra böbrek nakli gerçekleştirildi.

Kaynak: IHA

dikGAZETE.com

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

sanalbasin.com üyesidir