Görevimiz, yıllar boyunca biriken, Kırım Tatarları’nın tüm sorularını çözmek!

2014 yılında gerçekleştirilen referandum sonucu, Ukrayna’daki iç savaş süreci ve karmaşadan kurtulmak isteyen Kırımlıların verdiği destekle Rusya Federasyonu’na bağlanan Kırım’da 8 Eylül 2019 tarihinde seçimler yapılacak.

Referandum sonrası Rusya’ya bağlanan ve “Federasyon’un 22. Cumhuriyeti” olarak ilan edilen Kırım’da ilk seçimlerden farklı olarak Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri ayrı olarak yapılacak.

Üzerinden 5 yıl geçen ilk seçimin ardından 8 Eylül’deki bu seçimlerde, 75 sandalyeli parlamento için adaylar tüm hızıyla çalışmalarını sürdürüyor.

“Bil! Anla! Yap!” sloganıyla yola çıkan Kırım Tatarı adayı Albert Kurşutov ile seçimler üzerine konuştuk…

İşte, Kurşutov’a yönelttiğimiz sorular ve karşılıkları

:

Vasfi Sel:

-Merhaba Sayın Albert Kurşutov! Türk kamuoyu sizi Kızıltaş Futbol Kulübü’nün 27 Mart 2019 tarihinde İstanbul’da oynadığı maçla tanıyor. 

Siz Kızıltaş FK’nin Başkanısınız. Kırım Kalkınma Vakfı ve Başkanı Ünver Sel ile organize ettiğiniz bu maç, büyük yankı uyandırdı! 

İlk defa Kırım’dan bir futbol takımı, Türk takımıyla maç yaptı. Siz ayrıca 8 Eylül 2019 tarihinde Kırım’da gerçekleştirilecek Kırım Cumhuriyeti Devlet Konseyi seçimlerinde Birleşik Rusya Partisi’nden adaysınız. Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

-Kızıltaş FK - Küçükçekmecespor Dostluk Maçı Seremonisi…

Albert Kurşutov:

-İyi günler! Kızıltaş Futbol Kulübü’nün Başkanlığının yanı sıra 13 yıldır merkezi Antalya’da bulunan “Aquatoria” isimli eşi benzeri olmayan deniz canlıları tiyatrosunun Kırım şubesinin sahibiyim.

2014 yılından beri Birleşik Rusya Partisi’nin Yalta Şehir Konseyi vekiliyim. 

2015 yılındaysa Kırım Cumhuriyeti Başkanlığı’na bağlı Uzman Danışma Konseyi’nin üyeliğini yürütüyorum. Ayrıca 2016 yılında Rehabilite Edilmiş Politik Baskı Altındaki Mağdurların Haklarının Restorasyonu Komisyonu’na atandım ve Yalta Şehir Konseyi’nin Kentsel Planlama, Arsa ve Mülk İlişkileri Daimi Komisyonu Başkanıyım. 

Hali hazırda, Rusya Federasyonu Devlet Duması’ndan bir vekilin yardımcısı ve "Tüketici Okuryazarlığı Okulu" Federal Projesinin Küratörüyüm.

-“Aquatoria” Deniz Canlıları Tiyatrosu…-

*

-Yalta Şehir Meclisi…-

Bunların yanı sıra, her zaman yeni bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum.

2011’den 2014'e kadar, özellikle benim için yeni bir meydan okuma sahnesi olan siyasette ustalaşmak için, “Kamu İdaresi ve Siyasi Kurumlar” uzmanlığı eğitimi aldım. 

Daha sonra 2016-2018 yılları arasında Kazan İnovasyon Üniversitesi Yönetim ve Mühendislik Fakültesi’nde Devlet ve Yerel Yönetim Yüksek Lisansı yaptım.

-Kazan İnpvasyon Üniversitesi Yönetim ve Mühendislik Fakültesi Mezuniyeti…-

Bu şekilde çalışmak bana yaptığım işlerin birçok yönünü anlama fırsatı veriyor. 

Sevdiğiniz bir şeyi yarım yamalak yapamazsınız. Bütün benliğinizle onun içine girmeniz gerekir. 

İstenilen sonucu elde etmenin ve yolunuzu belirlediğiniz belirli bir alanda en iyi olmanın tek yolunun bu olduğuna içtenlikle inanıyorum. 

Asla kendinizi akışına bırakmaya izin vermemelisiniz. Ne kadar zor olursa olsun; her zaman, yalnızca ileriye, yeni zirvelere gitmeniz gerekir.

Popüler bir bilge şöyle diyor: “İsteyen - yapar, yapmak istemeyen - nedenlerini arar!..” 

Her şey çok basit! İstediğiniz şeyi yaptığınızda; o iş size ilham verir ve vücudunuzda bunun için gerekli kaynaklar vardır.

-Albert Kurşutov, Rusya Federasyonu Devlet Duması Milletvekili Kırım Tatarı Ruslan Balbek ve Kırım Cumhuriyeti Eski Başsavcısı ve Rusya Federasyonu Devlet Duması Vekili Natalya Poklonskaya ile birlikte Kırım Tatar halk dansı yaparken…-

Vasfi Sel:

Kırım, 2014 yılında yarımadada düzenlenen demokratik bir referandumun ardından Rusya’ya katıldı. Bu referandumdan sonra ilk seçimler yapıldı. Bunu üzerinden 5 yıl geçti. 

Şimdi seçimler tekrar yapılıyor. Siz ve Birleşik Rusya Partisi’nin Kırım ve Kırım Tatarları ile ilgili ne gibi planları ve vaatleri var?

Albert Kurşutov:

-Ukrayna Periyodu” denilen yıllar boyunca, memleketlerine geri dönen Kırım Tatarları’nın sorunları yapay olarak ertelendi ve çözülmedi. 

Merkezi hükümet, Kırım Tatarları’nın sorunlarını dinlemedi. Bölge halkına sürekli vaatler vermek ve “girişimci” politikacılara yönelik kalıcı bağışlar ve devlet yardımları Ukraynalı siyasetçilerin işine geldi.

Rusya Kırımı’nın beşinci yılında; halkımız için vaat vermekten öteye gitmeyen ve Ukraynalı politikacıların sahte kardeşlik kucaklamalarının olduğu 25 yıldan daha fazlası yapıldı. 

Her şeyden önce, Kırım'ın Rusya'ya katılımından sonra, yetkililer ilk önce, geçmişte olmadığı gibi; Kırım Tatarları’nın sorunlarının çözümünü ele aldılar. 

İdareciler, birikmiş sosyal sorunlarla başa çıkıyor ve federal düzeyde Stalin dönemine kadar uzanan önemli bir siyasi sorun çözüldü: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım Tatarları da dahil olmak üzere, baskıya uğramış Kırım halklarının rehabilitasyonu konusunda bir kararname imzaladı.

*

*

-Albert Kurşutov Kırım halkının sorunlarıyla ilgilenirken…

Kırım Tatar dilinin, Rusça ve Ukraynaca ile birlikte devletin resmi dili olarak tanınması da önemlidir. 

Kırım Tatarları’nın temsilcileri, Kırım hükümeti ve parlamentodaki kilit pozisyonlarla görevlendirildi. 

Ve şimdi görevimiz, yıllar boyunca biriken, Kırım Tatarları’nın toprak meselesi, topraklarının iyileştirilmesi ve eğitim sistemine entegrasyonu gibi tüm sorularını çözmek. 

Kırım yönetiminin desteğiyle, kademeli olarak tüm ana  sorunlar çözülecek.

.

Röportaj: İlber Vasfi Sel, dikGAZETE.com

İlber Vasfi Sel yazıları için tıklayın...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka ve dini değerlere aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk, yorum sahibine ya da içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


sanalbasin.com üyesidir