16 Ocak 2020 Perşembe 14:11
54 Okunma
Yemeksepeti, 2020'de 3 binden fazla yeni istihdam sağlayacak

Yemeksepeti, 2020 yılında yatırımlarını sürdürerek 3 binden fazla yeni istihdam sağlayacak.

69 ilde, 25 binin üzerinde üye restoran ve günde aldığı ortalama 480 bin siparişle 14 milyon kullanıcısına hizmet veren online yemek siparişi sitesi Yemeksepeti, 19. yılında da yüzde 50'nin üzerinde büyüdü.

Yemeksepeti, Nisan 2019'da kullanıcılarının hizmetine sunduğu online market siparişi uygulaması Banabi ile de kısa sürede sektörde önemli bir oyuncu haline geldi. Banabi, bugün 8 şehirde 2 bin 400’in üzerindeki ürünü yaklaşık 15 dakika içinde kullanıcılara ulaştırıyor. Banabi, 2020 sonunda 15 şehirde faaliyet göstermeyi ve depo sayısını ise 3-4 katına çıkarmayı hedefliyor.

2019 sonunda ciro büyüme oranı yüzde 54 olarak gerçekleşen Yemeksepeti, bu yıl hem online yemek siparişi hem de online market siparişi alanındaki büyümesini sürdürmeyi hedeflerken, aynı zamanda sağladığı istihdam ile de ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor.

Yemeksepeti'nde 25 binin üzerindeki üye restoranın yüzde 73'ü tekil restoranlardan oluşuyor. Bir zincir restorana dahil olmayan ve tek şube olarak faaliyet gösteren tekil restoranlar, son yıllarda olduğu gibi 2019'da da online yemek siparişi sisteminden daha fazla faydalandı. Türkiye genelinde tekil restoranların sipariş adetleri yüzde 55, ciroları ise ortalama yüzde 75 arttı.

Anadolu kentlerindeki tekil restoranların sayısında yüzde 45 artış yaşanırken, bu restoranların sipariş adetlerinde yüzde 76, cirolarında ise yüzde 100 artış kaydedildi.

Yemeksepeti Üst Yöneticisi (CEO) Nevzat Aydın, şirketin faaliyetlerine ilişkin düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, yeni projeler ve iş kolları ile büyümeye devam ederken, 2020 sonunda Yemeksepeti'nin çok daha büyük bir aileye dönüşmesini amaçladıklarını söyledi.

Geçen yılın başında 610 olan çalışan sayılarının bugün 2 bin 800 kişiye ulaştığını belirten Aydın, "2020 sonunda ise yaklaşık 6 bin kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Böylelikle çalışan sayımızda yaklaşık yüzde 125 artış yaşanacak. Ağırlıklı olarak lojistik operasyon pozisyonları, bilgi teknolojileri rolleri ve destek fonksiyonlara yerleşimler yapacağız." dedi.

Aydın, üye restoranlar sayesinde dolaylı olarak da istihdama katkı yapmaya devam ettiklerini aktararak, "Bugün, üye restoranlarımız sadece Yemeksepeti siparişleri için yaklaşık 40 bin kişiyi istihdam ediyor ve bu ekosistemde hep birlikte Türkiye ekonomisine ve istihdama katkı sağlamanın gururunu yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA
.
dikGAZETE.com

Anahtar Kelimeler:
Yemeksepeti
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol


sanalbasin.com üyesidir