Amerika Birleşik Devletleri'ndeki telekominikasyon şirketleri, “5G” hücresel ağını vatandaşların da kullanımına sunmaya hazırlanıyorlar. 

Aynı telaş ülkemizde de var diyebiliriz.

Hatta 5G teknolojileri için Amerika’dan ambargo yiyen Huawei ile protokol imzalandığında ağızları kulaklarına varan bazı yöneticilerin, “Milli 5G teknolojisi” için büyük bir iş başardıklarını sanmalarından dolayı eleştiri oklarının hedefi haline geldiklerini de söyleyebiliriz. Ancak 5G teknolojileri konuşulduğu bir dönemde ve 5G teknolojisinin yaşama şeklimizi değiştireceğine dair beklentiler varken, yeni nesil 6G ağ teknolojileri üzerine araştırmalar da devam ediyor.

Telefon ve internet şirketleri ABD’nin büyük şehirlerinde 5G ağları kurmaya başladı bile. 

Üniversiteler ve devlet dairelerindeki birçok bilim adamı 6G’nin, terabaytlarca veriyi, anında iletecek bir yapıya ulaşacağını ve akıllı telefonları telgraf gibi eskimiş bir teknoloji haline dönüştüreceğini savunuyorlar.

6G” henüz başlangıç aşamasında olmakla beraber, araştırmacılar tasarımından ismine kadar her şeyi tartışmaya devam ediyor.

Başlangıç sürecindeki en bariz farkı olarak 5G’deki maksimum veri aktarım hızı olan 1Gphz’in 6G’de 10-11 Gphz’ye ulaşıyor olmasıdır diyebiliriz. 

6G’nin büyük verilere (big data) odaklanması da yapay zekanın bilgiye olan erişimini hızlandırmak için veya bilgiye olan açlığını hızlıca giderebilmek olarak açıklayabiliriz.

6G'nin büyük verilere odaklanması…

Finlandiya'daki Oulu Üniversitesi, 6G araştırmalarına öncülük ediyor. 

Finler, 6G’nin odak noktasının yapay zekanın ve diğer gelişmiş teknolojilerin geliştirilmesini sağlayan büyük veriyi (Big Data) iletmek olduğunu söylemektedirler.

6G'nin en büyük yararı, muhtemelen ani hızı olacaktır. 

Teknolojinin, mobil internet hızlarını saniyede yaklaşık 1 terabayta çıkarması bekleniyor ki bu da şu anlama gelir; yüzlerce filmi parmaklarınızın ucuna indirmek için yeterli bant genişliği.

6G”, “Nesnelerin İnterneti” olarak kabul edilen bir dönemde akıllı cihazlar sayesinde makineler arasında güç iletişimine yardımcı olacaktır; ayrıca, ağın hızı, akıllı evlerin ve binaların geliştirilmesine de olanak sağlayacak, üstelik tüketici taleplerini de kolaylaştıracaktır. 

Çünkü, evinde veya işyerinde birden fazla nesneyi internetle buluşturan hiç kimse, portlar üzerinden gelen 5G’de olduğu gibi, komşularıyla paylaştığı için veri iletim yavaşlığı yaşamak istemez.

Araştırmacılar, “6G” sisteminin yeteneklerini, sanal gerçeklik deneyimleri sağlayabilen hafif gözlükler gibi akıllı telefonlar dışındaki yeni cihazlara iletmeyi hedefliyor. 

Bu sayede, askeri alanlarda kullanılan insansız hava ve kara araçlarının uzaktan kontrolünde yaşanan zaman kayıplarının önüne geçilmesi sağlanabilir.

ABD'deki araştırmacılar da çoktan 6G üzerinde çalışmaya başladı.

Mart ayında Federal İletişim Komisyonu, 6G deneyleri için, 95 gigahertz'den üç terahertz'e kadar ultra yüksek frekanslarla testlere başladı. 

Bu denemeler, araştırmacıların zaman birimi başına daha büyük veri blokları iletmelerine imkan tanıyacak ve bu da ağ hızlarını artıracaktır.

Çin, “6G” seçeneklerini inceliyor…

Amerikalı uzmanlar, 6G'nin geliştirilmesinin başka ülkelerle olan teknoloji rekabetinde diğer ülkelerin önünde olmak ve liderliğini perçinlemek adına gerekli olacağına inanıyorlar. 

ABD Başkanı Trump'ın ticaret savaşlarındaki düşmanı Çin de 6G'ye doğru ilerliyor. 

Pekin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, 6G sistemi için seçenekleri araştırmaya başladı bile. 

2030 yılına kadar ticari kullanım hedefi ile 6G’nin etkisiyle kalkınmanın gelecek yıl başlayabileceğini öne sürdüler. Ancak, bebeklik dönemi göz önüne alındığında böyle bir zaman diliminin gerçekçi olduğunu söylemekten çok uzaklar.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı'nda 5G teknoloji çalışma grubu başkanı Su Xin, bu yıl 6G konseptleri üzerine Çin’de araştırmalara başlandığını da resmi olarak dile getirdi.

Ülkemiz de 6G teknolojilerine elbette ki kayıtsız kalmadı ve henüz basına yansımasa da geçtiğimiz Cuma günü, birçok ilgili kurumun uzmanlarının da bulunduğu bir toplantı gerçekleştirildi.

Bu toplantıya Amerikalı 6G uzmanları da katıldı.

Türk yetkililere, 6G’nin avantajlarını anlatan Amerikalılar’ın 5G altyapısı ile entegre olmak zorunda olan ve henüz roaming sorunu çözülemeyen 6G teknolojisi hakkında yetkililerimiz bilgilendirildi. 

Toplantıda; “6G’nin yüksek hızı ile veri aktarımı sayesinde neler yapılabilir?.. Avantajları nelerdir?…” gibi sorulara cevaplar verildiğini söyleyebiliriz. 

6G teknolojisinin avantaj ve dezavantajları arasında bir konu var ki oldukça ilginç. 

Özellikle teknoloji geliştirmenin önemi ve farklı teknolojilerin iletişimde olma zorunluluğundan kaynaklı teknik çatışma riski ise çok ilginç diyebiliriz. 

Örnek vermek gerekirse; eğer 5G altyapısı, Çin teknolojisi ile bezenmişse, Amerikan’nın 6G teknolojisini kullanmak pek sağlıklı olmayabilir

Çünkü 6G’nin, 5G teknolojinin altyapısını kullanmak gibi bir zorunluluğu var. 

Bu sorun da ABD'nin Global Positioning System (GPS), Avrupa'dan Galileo, Çin ‘den PUSULA ve Rusya tarafından GLONASS isimli uyduların 6G ile entegre çalışmak zorunda olmaları diyebiliriz. 

Daha teknik bir ifadeyle “Roaming” sorunu. 

Zaten bu “Roaming” olarak ifade edilen teknik sorun, henüz aşılabilmiş değil. 

Kısacası, devir ve dolaşım 6G'de büyük bir sorun.

6G, “Tüm kablolu ve kablosuz ağın yapısında devrim yapabilir”

6G teknolojisi ile güvenli, hızlı ve gizliliğe daha fazla önem veren bir yapı vaad ediliyor.

Örneklemek gerekirse 1 km hızla giden bir araç, teknik altyapısı müsaitse bir anda 10-11 km hızla gitmeye başlayabilir. Bu da ulaşmak istediğiniz yere daha çabuk varabilmek demektir.

6G” teknolojisinin ortaya çıkmasıyla insanlık, filmlerde karşımıza çıkan teknolojik açıdan gelişmiş bir (dünya dışı) medeniyete, daha yakın olacak gibi görülüyor.

“6G”nin Özellikleri…

- Ultra hızlı Internet erişimi. Rates Veri hızları 10-11 Gbps'ye kadar olacaktır.

- Akıllı Evler, Şehirler ve Köyler.

- Yenilenebilir Enerji üretiminde kullanılabilir.

- Galaktik bir dünya için otonom teknolojiler, ev otomasyonu, uzay teknolojisi, savunma sanayindeki 4g ve 5g teknolojileri 6G ağları ile değiştirilecektir.

- Uydudan Uydu İletişimine geçiş.

- Doğal Afetler 6G ile kontrol edilecektir.

- Deniz-Uzay İletişimi.

- Zihinler arası iletişim mümkün olabilir. (telepati)

Henüz prototip aşamasında olan yerli otomobilimiz TOGG’un 6G teknolojileri ile entegre bir şekilde kullanımımıza sunulmasının pek şaşırtıcı olacağını sanmıyorum ama asıl şaşırtıcı olan yukarıda bahsettiğim uyduların arasına katılacak olan GPS ya da Galelio benzeri bir milli uydunun, 5G teknolojilerinin konuşulduğu bir dönemde 6G ile kendi iletişim uydusuna sahip olma ihtimalimiz diyebilirim.

Özellikle TOGG, bizi bu kadar heyecanlandırdıysa, olası Milli bir iletişim uydusu ile entegre olan bir yerli otomobil bizleri çok daha fazla mutlu edebilir.

6G teknolojisi için yapay zekayı ve yeni nesil kullanıcı cihazlarını sadece gerçeklikten ayırt edilemeyen olarak değil, aynı zamanda gerçeği yeniden tanımlayacak şekilde dönüştüren sürükleyici bir deneyim için güçlendirdiğinden hiper-gerçeklik olarak da ifade edebiliriz.

6G’nin kuantum bilgisayarların daha işlevsel ve yaygın bir hale gelmesi için can suyu niteliğinde olduğunu belirtmekte fayda var. 6G nin veri güvenliğini sağlamak için kullanacağı Homomorphic Encryption tekniği sayesinde yüksek güvenlik sağlanacağı iddiası da var elbette. “Hiçbir sistem güvenli değildir” ilkesine sadece bir slogan olarak bakmayan MIT’nin araştırmacıları daha şimdiden Homomorphic Encryption’ın o kadar da güvenli olmadığını ortaya çıkaran testleri yaptılar bile.

Neyse ki 6G’yi henüz kimse kullanmıyor... 

6G stratejileri netleşirken, 9 ışık teknoloji stratejileri ile Türkiye gümbür gümbür ve emin adımlarla siber uzayda yoluna devam ediyor.

.

Burak Bozkurtlar, dikGAZETE.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Ömür Çelikdönmez 2020-01-12 13:55:55

Kalemine sağlık bizi milletçe umutlandıran yazılar yazıyorsun

Avatar
Seyfi Turan 2020-01-13 13:56:11

Her ülke ve her vatandaş en son teknolojiyi kullanmak ister. Son teknolojilerin bana ne kazandıracağı ne kadar önemli ise benden ne götüreceğinin hesabının da düşünülüp, gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Kalemine sağlık Burak hocam.


sanalbasin.com üyesidir