Zaman olay ve olgunun pişmiş halidir. “Tarih tekerrür etmez” denilir lakin hükm değişir. Çarpışmanın adı olur bir toprak parçası… Kıyasıya ve kıyasla öne çıkmanın, öne çıktıkça da eskiyen ama kabuğunu kırıp yenileyen “Türkiye’’ olmaktır.

Gelin hükmün doğuşunu, rekabetini ve vicdanını yoklayalım…

Hüküm, bir vicdan meselesi değil biliyorum!.. Bir başka bildiğim ise:

HÜKM”-OLDUĞUN ANLAYIŞ ADALET Mİ?, HÜKÜM SÜRDÜĞÜN KARANLIK ZİLLET Mİ? 

Sorular ve algılar çarpışmaya hazır mısınız!.. Kalemin neferi, kelamın odağında…

Türkiye, sancılı birçok süreçten geçti.

Darbeler, muhtıralar, koalisyon hükümetleri, ekonomik krizler, irtica… Kısaca nice kıyamet… 

2000’nin başlarında artık ülkemiz ve milletimiz bu kalıptan, bloktan kurtulmak için değişim arıyordu. Ve yeni bir partiyle Türkiye dedi ki: “ARTIK YENİ, DİNAMİK VE İCRAAT DOLU TÜRKİYE İSTİYORUZ.” Ve “Yeni Türkiye”nin ilk adımı atıldı.

Peki neler mi oldu!..

Karanlık yapıların, 90’lı yılların karanlık Türkiye’sine ilk darbe vuruldu. Tarihler 15 Ocak 2003’ü gösteriyordu. Artık olayların sorgulanıp, yargılanıp, tarih sayfalarının hapishanesine gönderilmesi gerekiyordu. Onun için sosyal algı şarttı. Bunun en iyi yolu ise televizyon ve sinemaydı. Görsel ve işitsel hafıza, en büyük yargıç tokmağıydı.

KURTLAR VADİSİ”YLE BAŞLAYAN ALGI YÖNETİMİ VE ÇÖZÜLEN KOZMİKLER!..

“Kurtlar Vadisi”, 15 Ocak 2003’te “BİR MAFYA DİZİSİDİR!” sloganıyla başlayan Türk mafya, aksiyon ve politik dizisidir. İlk üç sezonu SHOW TV’ de yayınlanmıştır. 

O zamanki “mafyalar”ın devletteki karşılığı, çıkar ilişkileri, yeraltı dünyasındaki karanlık olaylar ele alınmıştır. Baş kahraman Polat Alemdar’ın Türk mafya dünyasını bitirmesiyle dizi hem revaç hem de büyük beğeni toplamıştır. Bu ilk yapımın gösterdiği mesaj çok açıktır:

Yeni Türkiye’de devlet, dağ adamına, astığı astık, kestiği kestik, “Benim borum öter… Bu mecra benden sorulur… Şu işler benim yolum…” algısını da, mantığını da, eylemlerini de ve dünyasını da bitirmiştir. Son nokta konulmuştur. Kirli çarşafları döküp, temiz cezaevi çamaşırlarına hazırlayan konuma ulaşmıştır.

KURTLAR VADİSİ PUSU”YLA KARANLIK VE KİRLİ DEVLET ÇÖZÜLDÜ, MİLLET ÖĞRENDİ!..

“Kurtlar Vadisi Pusu”, yapımcılığını PANA Film’in üstlendiği, daha önce 15 Ocak 2003 tarihinde yayına girip 97 bölüm sürmüş olan “Kurtlar Vadisi” dizisinin devamı niteliğindeki Türk mafya, aksiyon ve derin devlet dizisidir. Bu yeni dizinin manası ise şudur:

Gladyo, askeri istihbarat, ASALA, PKK ekseninde devletsel ve teşkilatçı yapı… Bir çok faili meçhul olayın gerçekleştiği ve at izinin it izine karıştığı yıllar… “Kozmik” demek o yıllar, bir çok bilinmeyenin olduğu Türkiye’dir.

Tasfiyeler gerçekleşti. Davalar tekrar açıldı. Faili meçhuller aydınlatılmaya çalışıldı. 

Derin Devlet” dediğimiz yapı, “Yeni Türkiye”de pasif ve güçsüz kaldı. MİT’in (Milli İstihbarat Teşkilatı) yerli ve milli eksene dönüşmesi çalışmaları başladı.

Kısaca Türkiye, büyük değişimler yaşadı...

Sorular; sıra sizde!... Bakalım gözlemlerimiz sorularımıza nasıl yansıdı…

1- Sayın Recep Tayyip Erdoğan, siyasi yasağının kalkması ve Meclis’e vekil olarak girmesinin yılında dizinin başlaması tesadüf müdür? Operasyonların, mafya ve babalarına yönelik olacağının ayak sesleri midir?

2- Gazeteci gayrimüslim Hrant Dink’in öldürülmesi, AK Parti’nin ve Sayın Reis’in Cumhurbaşkanlığı için Sayın Gül’ü getirme çabalarının olduğu 2007 yılında “Kurtlar Vadisi Pusu”nun başlaması ve yayına girmesi, çarpışmaların adresi midir? (DEVLET’LE, DEVLET’İN İÇİNDEKİ DEVLET!)

3- "Kurtlar Vadisi” ve “Kurtlar Vadisi Pusu"da sevilen karakterlerin sonradan ayrılması ve dizi sürecinde kritik rollerde bulunmaları gelecek diziler için hazırlık mıydı? (EŞKİYA DÜNYAYA HÜKÜMDAR OLMAZ V.S.)

4- Pana Film’e katılan Bahadır Özdener ve Cüneyt Aysan’ın ekibe katılmasının anlamı nedir?

Devlet, her eşiğiyle bizimdir fakat aklı, kalbi ve vicdanı, milletiyle olduğu müddetçe…

Şunu da unutmamak gerek:

"Fark etmezsin ya da bilincindesindir… Hizmet ettiğini düşünürsün; düşündüğün bayraktır, ezandır, parandır, toprağındır, bağımsızlığındır, namusun ve şerefindir.

Düşündüklerinin eylemlerine giriştiğin vakit, bir de bakmışsın ki Vatansever iken vatan haini, vatan hainiyken vatansever olursun!.."

Vesselam…

.

Muhittin Taha Çalık, dikGAZETE.com

Twitter'da bizi takip edin: @TahacalikCal @dikgazete

   

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Necdet çelikdönmez 2019-06-09 08:05:07

Merhaba Yazar Muhittin Taha Çalık kardeşimizi paylaştığı makalesi için tebrik ve teşekkür ederim.Açık ve net bir üslup ile gerçekleri dile getirmiş.Faydalı bir yazı olmuş.Yazarın kalemine kuvvet yüreğine sağlık selamlar Muhittin Taha Çalık kolay gelsin...

sanalbasin.com üyesidir