11 Haziran 2019 Salı 17:02
150 Okunma
Öğrencilerin sınavı önce aileleriyle başlıyor

Uzm. Psk. Ebrar Karaçuha, sınavlarda başarısızlığın temeli hakkında açıklamalarda bulunarak ailelere ve öğrenvcilere tavsiyeler verdi.

Sınav dönemi yaklaşırken öğrencileri ve aileleri büyük bir stres sardığını anlatan Karaçuha, “Aslında bu sınava öğrenciler, zorunlu olarak yıllar öncesinden hazırlanmaya başlıyorlar. Çünkü benim oğlum doktor olacak kaygısı, benim kızım öğretmen olacak baskısı, çocukların zihinlerinde derin bir korku ve endişe sebep oluyor. Öğrenciler neyi isteyip, neyi istemediklerine karar veremediklerinden sınavlarda başarıyı sağlayamıyorlar.
Burada önemli olan husus öğrencilerimizin, çocukluklarından gelen yetenek ve ilgilerini fark edip doğru yönlendirmelerin yapılmasıdır. Bu yönlendirmeler çocuklarımızın öncelikle eğitim hayatlarını hatta evliliklerini bile olumlu- olumsuz yönde etkileyebilir. Bu mesleki yönlendirme, aile mesleği, kendi hayallerini süsleyen bir meslek veya çocuk için uygun olacağı düşünülen bir meslek olabilir. Elbette her anne baba çocuğunun en iyi mesleğe sahip olmasını, iyi koşullarda çalışmasını diler. Ancak onu yönlendirirken ilgi ve yeteneklerine, başarılı olduğu derslere, yapmaktan zevk aldığı işlere dikkat edilmeli, göstermeye çalıştığı özellikleri yakalayıp geliştirmelidir. Yanlış bir meslek seçimi, bir insanın yaşantısı boyunca mutsuz olmasına sebep olabilir. Önemli olan bir doktor, bir öğretmen, bir avukat yetiştirmekten çok kendine güvenen, işinde ve evinde mutlu, huzurlu ve başarılı olan bireyler yetiştirmektir. Kısacası ne olmasını istediğimiz değil, ne olmayı isteyen çocuklarımızın arkasında duralım. Sınav kaygısından çok gelecek kaygısına düşürmemek adına onları geleceklerine dokunmayalım” dedi.

Kaynak: IHA

dikGAZETE.com
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

sanalbasin.com üyesidir