- haberler son dakika

Bir nefeslik sıhhatin, sağlığın önemini en güzel, Kanuni Sultan Süleyman, “Muhibbi” mahlasıyla yazdığı bir şiirinde şöyle dile getirir;

“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi 

Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi.”

Bugünün Türkçesi'ne aktarırsak “Halkın gözünde devlet (iktidâr) gibi değerli bir şey yok. Hâlbuki şu dünyada bir nefes sıhhat gibi devlet (güç) olamaz.” 

Amerikalılar sağlık bilgilerinin izini sürerek Usame Bin Ladin’e nasıl ulaştılar ve öldürdüler, biliyor musunuz? 

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama'nın talimatıyla CIA tarafından yürütülen ve Ortak Özel Harekât Komutanlığı ile CIA'e bağlı personeli taşıyan helikopterlerin Afganistan'dan havalanarak Abbottabad'daki komplekse gerçekleştirdiği “Neptün Mızrağı” kod adını taşıyan harekât sonucunda Bin Ladin öldürülmüştü. 

CIA’in Usame Bin Ladin'i bulmasına yardım eden doktor…

Pakistan'ın Hayber bölgesinin en üst düzey doktoru olan Şakil Afridi, oradaki sağlık hizmetlerinden sorumluydu. Aynı zamanda ABD destekli aşı programlarını da denetliyordu.

Şakil Afridi, Abadabad kentinde sahte bir aşı kampanyası başlatarak, Usame Bin Ladin ve ailesinin DNA örneklerini toplamış ve bunları CIA'e vermişti.

Sonradan Usame Bin Ladin'in bu kentte, askerlerin burnunun dibinde yaşadığı ortaya çıkmıştı. 

Abbutabad'da bir binada Bin Ladin'in izini bulan CIA, El Kaide liderinin varlığını doğrulamak için bölgede yaşayanlardan DNA örnekleri toplamak istedi. ABD istihbaratı, Bin Ladin'in yaşadığı evde bulunanlardan kan örnekleri alıp DNA testleri yaparak bu kişilerin El Kaide lideriyle bir ilişkisi olup olmadığını öğrenmek istiyordu.

Dr. Afridi'nin ekibi bu binaya giderek aile bireylerinden kan aldı. Sonrası zaten biliniyor. Usame Bin Ladin öldürüldü. 

Baskın sonrası CIA Pakistanlı doktora Afganistan'a kaçması tavsiyesinde bulundu.  

Bu saldırıdan 20 gün sonra, Doktor Afridi, Hayatabad'da tutuklandı. Afridi bölgede faaliyet gösteren Leşkeri İslam adlı militan örgüte yardım etmek, üst düzey liderleriyle görüşmek, tıbbi ve mali yardım sağlamakla suçlandığı davada 33 yıl hapse mahkûm edildi.

Ocak 2012'de ABD'li yetkililer Afridi'nin geçmişte ABD istihbaratı için çalıştığını, hem ABD hem de Pakistan'ın çıkarları yönünde hareket ettiğini belirttiler.

Serbest bırakılması çağrısında bulundular. 

Hatta ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Afridi'nin kendileri için yararlı olduğunu söylemişti.

Sovyet İstihbaratı, Moskova’ya gelen Çin lideri Mao’nun dışkısından sağlık ve karakter tahlili yapmıştı!

1940’larda Sovyet lideri Stalin’in talimatıyla gizli polis teşkilatı bünyesinde yabancı liderlerin dışkılarını incelemek üzere özel bir birim oluşturuldu.

Stalin, gizli laboratuvarın başına en sadık adamlarından Lavrenti Beria’yı getirdi. 

Peki Rus bilim insanları dışkıda ne arıyorlardı? 

-Örneğin eğer dışkıda yüksek miktarda amino asit Triptofan varsa bu, o kişinin sakin ve ilişki kurulabilir bir insan olduğuna işaret ediyordu. 

Ancak dışkıda potasyum eksiliği varsa, bu o kişinin sinirli bir mizacı ve uykusuzluk sorunu olduğunu gösteriyordu”. 

Aralık 1949’da Sovyet ajanları Moskova’yı ziyaret eden Çin lideri Mao’nun dışkısını incelediler. Mao için özel tuvaletler yapıldı. 

Bu tuvaletler kanalizasyon sistemine değil, gizli haznelere bağlıydı. 10 gün boyunca kaldığı konuta fazla fazla yiyecek ve içecek getirilen Mao’nun dışkısı her defasında hemen alınıp analiz ediliyordu.

Stalin’in, dışkıları incelendikten sonra Mao’yla anlaşma imzalamaya yanaşmadığı öne sürülüyor. 

Joseph Stalin’den sonra iktidara gelen Nikita Kruşçev; dışkı projesini rafa kaldırmış ve laboratuvarı kapatmıştı. 

Amerikalılar MHP Genel Başkanı Bahçeli’yi, Ruslar da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sağlığını yakından izliyor!

Amerikalılar, MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’yi, Ruslar da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sağlığını yakın markaja almışlar.

Adamlar işi gücü bırakıp bu iki liderin beslenme alışkanlıklarını belirlemişler. ABD dış politikasında yabancı politik liderler eksenli bir politik ilişki anlayışı kurumsala tercih edildiğinden CIA tarafından yapılan istihbaratta biyografik istihbarata büyük bir önem veriliyor. 

Karar alıcılara yönelik olarak yapılan biyografik/tıbbi istihbarat ile amaçlanan, karar alıcının ruhsal yapısını, fikirsel çerçevesini, karakterinin güçlü ve zayıf yanlarını analiz etmek. 

Siyasî liderlerin zayıflıkları, güçlü yanları, bağlantıları, okudukları kitaplar, günlük bilgi kaynakları, kişisel sorunları istihbaratçıların onların eylemlerini öngörmeleri için temel oluşturuyor. 

Hatırlarsanız ABD Türkiye Büyükelçiliği’nin, Twitter hesabından; hakkında gözaltı kararı olan ve yurtdışında bulunan Ergun Babahan'ın MHP lideri Devlet Bahçeli sağlığı ile ilgili attığı tweeti beğenmesi, iki ülke arasında diplomatik krize neden olmuştu.

FETÖ soruşturmasında firari durumda bulunan Ergun Babahan, Twitter mesajında; sağlık sorunu nedeniyle hastaneye kaldırılan Devlet Bahçeli için “Türkiye halkları Bahçelisiz siyaset dönemine hazır olmalı” demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Ekim 2017’de, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile ortak gerçekleştirdiği basın toplantısı sırasında uyuklamasını değerlendiren Rus psikoterapist Leonid Tretyak, Erdoğan’ın çok yoğun programı nedeniyle fiziksel bitkinlik yaşamış olabileceğini, diyabet gibi metabolizma bozuklukları olması durumunda da aşırı uyku halinin görüldüğünü, Erdoğan’ın bir sağlık sorununun olduğunu düşünmediğini söylemişti.

Ulusal Sağlık İstihbarat Merkezi / The National Center for Medical Intelligence…

ABD sınırları içerisinde Amerikan devleti personelinin ve halkının yani kamu sağlığını korumak amaçlı bu merkez, ABD askeri ve sivil toplumların sağlığını etkileyebilecek olumsuz küresel sağlık olaylarını kontrol etmek, yönlendirmek ve kullanmak için kuruldu.

Ulusal Sağlık İstihbarat Merkezi / The National Center for Medical Intelligence; ABD Savunma İstihbarat Ajansı ((Defence Intelligence Agency -DIA)  bünyesinde yer alır.

1950'den ,70'lere kadar, CIA, LSD ve diğer kimyasalların insanlar üzerinde denenmesi konusunda Amerikan Ordusu'yla sıkı bir işbirliği içindeydi.  

İnsanlar üzerinde yapılan testlerin büyük çoğunluğu ordu tarafından Fort Detrick ve Maryland'daki Edgewood Arsenal Araştırma Labratuvarları'nda gerçekleştirildi.

Fort Detricht'te bulunan ABD Ordusu Biyolojik Araştırmalar Merkezi Özel Operasyonlar Dairesi'nin (SOD) üç temel fonksiyonundan biri, CIA için biyolojik araştırmalar yürütmekti. 

1952'nin başında, SOD yetkilileri, atmosfere biyolojik maddeler yayma sistemlerinin sağlanması, denenmesi ve geliştirilmesi konularında destek ve yardım sağlama hususunda CIA ile anlaşmaya vardılar. 

Savunma İstihbarat Ajansı'nın (Defence Intelligence Agency- DIA) Mayıs 1992 tarihli dokümanı, “Gizli/NOFORN” olarak tasnif edilmiş, Birleşik Devletler istihbarat camiasının psişik araştırmalar hakkındaki mevcut korkularını yansıtmaktadır: Birleşik Devletler ordu ve istihbaratı tarafından idare edilen birçok psişik araştırma mevcuttur.

Savunma Bakanlığı'nın çeşitli bölümleri tarafından derlenen bilgi, nihai değerlendirme için DIA'ya gönderilmektedir.

Ulusal Sağlık İstihbarat Merkezi / The National Center for Medical Intelligence görevleri faaliyetleri neler?

- Kimyasal ve mikrobiyal kirlenme, endüstriyel toksik, kimyasal ve radyasyon kazaları ve çevresel terörizm / savaş dahil kuvveti sağlık veya etkinliğini düşürebilir çevresel riskleri değerlendirmek. Çevre güvenliği ve ulusal politika yabancı çevre sağlığı sorunları ve eğilimlerin etkisini değerlendirmek.

- Farklı ülkelerdeki askeri üslerde konuşlandırılmış askeri personelin kuvvetlerin görev verimliliğini düşürebilecek, uzun vadeli sağlık sorunlarına yol yol açabilecek bulaşıcı hastalıkların belirlenmesi, değerlendirilmesi risklerinin  raporlanması.

- Ülke savunması kapsamında kasten doğal olarak oluşan hastalık salgınları karşısında yabancı hastalık salgınlarının etkilerine yönelik operasyonel ulusal güvenlik politikasının oluşturulması.

- Askeri Tıp kapsamında temel ve uygulamalı biyomedikal ve biyoteknolojik gelişmelerin değerlendirilmesi.

- Yabancı sivil ve askeri ilaç sanayi yeteneklerinin incelenmesi.  

- Nükleer, biyolojik ve kimyasal savaşa karşı savunma amaçlı ülke dışı bilimsel ve teknolojik tıbbi gelişmelerin takip edilmesi.

- Yabancı askeri ve arıtma tesisi, tıbbi personel, acil ve afet yanıtının, lojistik ve tıbbi / ilaç endüstrileri dâhil sivil tıbbi yeteneklerin envanterlerinin hazırlanması.

- Bakım ve tüm tıbbi tedavi, eğitim, ilaç, araştırma ve üretim tesislerinin entegre veri tabanı güncellenmesi. 

NCMI bu kapsamlı tıbbi istihbarat misyonuyla dünyadaki tek kuruluştur. Böyle olunca DoD, Beyaz Saray personeli ve diğer federal ajansları politika operasyonel ve taktik komutanlar, koruyucu hekimlik personeli ve tıbbi planlamacıları ve araştırmacıları içeren  müşteri tabanına sahiptir.  

Türkiye’de böyle bir merkez var mı? 

Genetik biliminin, moleküler mikrobiyoloji ve gen mühendisliğinin altın çağını yaşadığı bir süreçteyiz. Maalesef bu zengin bilgi birikimi, biyolojik silahların yapımında kullanılıyor.  

Biyolojik silahlar hayvan, bitki ve insanlar üzerinde hastalık yapıcı etki gösteren patojen mikroorganizmalar ve doğada patojen olma özelliği olmayan, ancak genetik girişimler sonucu hastalık yapıcı hale getirilen mikroplarla, bunların ürettikleri toksinlerden yapılabiliyor. 

Biyolojik savaş ajanları kolayca biyoteknoloji, aşı ve ilaç üretimi, tarım ve hayvancılık gibi insani amaçların arkasına gizlenebilir. Buna en net örnek; CIA ajanı Pakistanlı Dr. Şakil Afridi’nin faaliyetleridir.

Mesela CIA ajanı Pakistanlı Dr. Şakil Afridi, Abadabad kentinde sahte bir aşı kampanyası başlatmıştı.

Türkiye Cumhuriyeti, taraf ülke olarak 26 Mart 1975'te imzalayarak kabul ettiği “Bakteriyolojik (biyolojik) ve Toksin Yapısındaki Silahların İmali, Geliştirilmesi ve Depolanmasını Yasaklayan ve İmhasını Söz Konusu Eden Konvansiyon” çerçevesinde, biyolojik silahların üretilmesine  karşı çıktığını deklare etmişti.

Türkiye’de ulusal güvenlik bağlamında “Tıbbi tehdit” ve “Tıbbi İstihbarat değerlendirmesi” hangi düzeyde?

Türkiye’de biyolojik savunma amaçlı aktivitelerde sivil ve askeri otoritenin birlikte ve eşgüdüm içinde çalışabildiği, biyolojik ajanların kullanımını tamamen ortadan kaldıracak veya kullanıldıklarında bunları hemen saptayarak, kitleleri hızla koruyabilecek önlemleri alma misyonu yüklenen bir merkez var mı? 

Türk İstihbaratı bu konuya el atsa kim bilir ne malzemeler çıkar?

Konu tıbbi istihbarat olunca aklıma geldi.

Özel sağlık sektöründe yurtdışı müşterilerine hizmet veren sağlık kuruluşlarının arşivinde ne bilgiler var bir bilseniz!..

Estetik cerrahı bir dostum, Ortadoğu ve Balkan ülkelerinden Türkiye’yi tercih eden birçok VİP müşterisinin olduğunu, çoğunun evlilik dışı ilişkilerdeki partnerlerinin estetik operasyonlarını yaptırdığını söyledi. Doğal olarak merak ettim “-Neler yaptırıyorlar?” diye sormuş bulundum.

“-Burun operasyonları saç ektirme,  en masumları” dedi. “Göğüs küçültme büyütme, genital bölgedeki şekil bozukluklarına yönelik   operasyonlar (Labioplasti estetiği- Vajinal sıkılaştırma estetiği- Kızlık zarı onarımı- Vajina beyazlatma), cinsiyet değiştirme…” falan diye listeyi sıraladı. 

Hatta dediğine göre geçen yıl çok önemli Avrupalı politikacıya, Türkiye’de ‘Penis protezi’ yani 'mutluluk çubuğu'  takılmış. 

Bakkal amca bakkal amca (Ne var)
Yağıyi var mı (Var var)
Uniyi var mı (Var var)
Şekeri var mı (Var var)
Ne duruyorsun (Ne yapayım)
Helva yapsana helva yapsana
Helva yapsana vay vay helva yapsana…

.

Ömür Çelikdönmez, dikGAZETE.com

Twitter'da bizi takip edin: @oc32oc39 , @dikgazete

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
YORUMLARINIZI ESİRGEMEYİN!.. Dikkat! Her türlü yorum, editör onayı gerekmeden anında yayınlanır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlâka ve dini değerlere aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk, yorum sahibine ya da içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. Talep edildiğinde "IP no" ilgili mercilerle paylaşılır. Kısa yorumlarınızı, sayfa yenilenme süresi dolmadan “yorum gönder” butonuna tıklayıp kaydetmelisiniz; uzun yorumların, farklı sayfada yazılıp, kopyala-yapıştır şeklinde eklenmesi sayfa yenilenmesi halinde oluşan kayıpları önleyecektir.
Avatar
Hakim el Hekim 2019-10-16 23:29:13

Emek vermişsiniz

Avatar
Necdet Çelikdönmez 2019-10-17 02:01:43

Yazar ömür beyi makalesinden dolayi kutluyorum enfes bir yazı ile birlikte olduk el emeği göz nuru zaman kahramanı ömür hocam maşAllah durmak bilmeden üretiyor yazıyor kalemine kuvvet yüreğine sağlık kolay gelsin üstat selamlar gönderiyoruz Esen kalasın...

Avatar
Necdet Çelikdönmez 2019-10-17 02:02:11

Yazar ömür beyi makalesinden dolayi kutluyorum enfes bir yazı ile birlikte olduk el emeği göz nuru zaman kahramanı ömür hocam maşAllah durmak bilmeden üretiyor yazıyor kalemine kuvvet yüreğine sağlık kolay gelsin üstat selamlar gönderiyoruz Esen kalasın...

Avatar
Necdet Çelikdönmez 2019-10-17 02:02:50

Yazar ömür beyi makalesinden dolayi kutluyorum enfes bir yazı ile birlikte olduk el emeği göz nuru zaman kahramanı ömür hocam maşAllah durmak bilmeden üretiyor yazıyor kalemine kuvvet yüreğine sağlık kolay gelsin üstat selamlar gönderiyoruz Esen kalasın...

Avatar
inci 2019-10-17 08:02:29

Yazınız biraz kadın mahremiyetini açığa çıkarmıyor mu okurken hicap duydum

Avatar
Zehra 2019-10-17 08:03:35

Tıpta şifa varsa mahremiyet olmaz diye biliyorum


sanalbasin.com üyesidir