USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Dünya

Suriye Anayasa Komitesi toplantıları dördüncü gününde sürüyor

Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi'nde Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının altıncı turu, dördüncü gün oturumlarıyla devam ediyor.

Suriye Anayasa Komitesi toplantıları dördüncü gününde sürüyor
21-10-2021 15:31
Cenevre

BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen başkanlığında süren toplantılar için Komite'nin muhalefet üyeleri TSİ 10.15, sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri 10.25'de BM yerleşkesine girerken Esed rejimi temsilcileri 10.30'da geldi.

Suriye Anayasa Komitesi görüşmelerinde rejim ve muhalif eş başkanları ilk kez aynı masaya oturdu

Komite üyeleri, girişte bekleyen basın mensuplarına açıklama yapmadı.


Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının altıncı turuna, Esed rejimini temsil eden heyetin eş başkanı hukukçu Ahmed Kuzbari (sol 2) ile muhaliflerin eş başkanı Hadi el Bahra'nın (sağ 2) aynı masada karşılıklı oturması damga vurdu.

Bugünkü görüşmelerde taraflar, altıncı tur toplantılarının ana gündemi olan "yeni Suriye anayasası taslağının hazırlanması" kapsamında terörle mücadele ve aşırılık konularını müzakere edecek.

Bunun yanı sıra ulusal egemenlik, ordu, güvenlik, istihbarat ve hukukun üstünlüğü konuları da ele alınıyor.

Özel Temsilci Pedersen, 17 Ekim'de düzenlediği basın toplantısında, "İki eş başkan şimdi sadece anayasa reformunun hazırlanması konusunda değil, aynı zamanda anayasa taslağının hazırlanmaya başlaması konusunda hemfikir. Doğrusu bu hafta için yeni olan şey, Suriye'de anayasa reformu için anayasa taslağı hazırlama sürecine başlamamız." ifadelerini kullanmıştı.

Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının altıncı turu yarın sona erecek.

Kaynak: AA

dikGAZETE.com
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler