29 Nisan 2017 Cumartesi 01:02
78 Okunma
KSYÖ ekibi Han Şeyhun'da araştırma yapmak için hazır

LAHEY

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, Hollanda'nın Lahey kentinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Han Şeyhun'a gitmek için hazırız ve biz bunun için bazı önlemler aldık." dedi.

Han Şeyhun bölgesinin muhaliflerin kontrolünde olduğunu aktaran Ahmet Üzümcü, "Onun için orada bulunan gözlemcilerle muhaliflerin bazı anlaşmalar yapmaları gerekecek. KSYÖ ekibinin araştırma yapabilmesi için önce ekibin güvenliğinin sağlanması gerekir. KSYÖ ekibinin Suriye'deki güvenliğinin sağlanması için Birleşmiş Milletler yetkilileri ile temas halindeyiz." ifadesini kullandı.

Üzümcü, KSYÖ'nün yaptığı deneyler sonucunda, Han Şeyhun'daki saldırıda sarin ya da benzeri bir toksin kullanıldığına dair bulguların olduğunu belirtti.

İlk raporun yaklaşık 10 gün içinde yayımlanmasını beklediğini vurgulayan Ahmet Üzümcü, "KSYÖ ekibi, saldırıya uğrayan mağdur ve kurtulanlardan kanıt toplayarak, numuneler üzerinde deney yapıyor. Sadece ilk incelemelere göre hareket edilmeyecek. KSYÖ ve BM uzmanlarından oluşan ayrı bir soruşturma mekanizması araştırmaya devam edecek." diye konuştu.

Muhabir: Abdullah Aşıran

dikGAZETE.com
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

sanalbasin.com üyesidir