Bir İngiliz hayranlığıdır almış başını gidiyor. Sivil toplum örgütleri, bazı dini teşekküller Kraliçe’den himmet beklentisinde. 

Utanmasalar Londra'ya nur yağdıracaklar. Bunların kıblesi de şaşmış. Hepsi “Anglophile” yani İngilizsever. Ne de olsa pirleri homoseksüel Lawrence

İngilizler’in, ABD-Türkiye yakınlaşmasından rahatsız olduklarını, bunu her fırsatta ve platformda belli ettiklerine, önceki yazımda değinmiştim.

Son kurbanları Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın

İbrahim Kalın FETÖ’cü mü?

İbrahim Kalın FETÖ’cü mü? 

El insaf! 

Böyle bir şey olabilir mi? 

Bu iddia bana ait değil. Patent sahibi, arı kovanına çomak sokan İngiliz gazeteci Tim Sebastian. Adam laf ebesi. Anasının gözü. 

Sözünü esirgemeyen ya da çanak soruyla konuklarının  karşısına çıkmayan İstihbaratçı eskisi. Meslektaşları Tim Sebastian'ın görüştüğü kişiler için tuzaklar kurma konusunda uzmanlaştığını söylüyor. Onun programına giden umduğunu değil bulduğunu hak ediyor. 

Conflict Zone /Çatışma Bölgesi” programında ne oldu? 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Nazi işadamı ve mühendis Kurt A. Körber tarafından kurulan Körber Vakfı tarafından düzenlenen Berlin Dış Politika Forumu kapsamında düzenlenen “Çatışma Bölgesi” (Conflict Zone) konulu bir oturuma katıldı.

İbrahim Kalın, gazeteci Tim Sebastian’ın ve foruma katılanların sorularını yanıtladı. Programa Türkiye için skandal ifadeler damgasını vurdu. İbrahim Kalın’a, Cemaatçi gazete geçmişi hatırlatıldı.

Moderatör Sebastian, 15 Temmuz darbecisi FETÖ'cüleri savunan ve aklamaya çalışan soruları ile dikkat çekti.

Tim Sebastian, İbrahim Kalın’ın, FETÖ’nün yayın organı Zaman gazetesinin İngilizce yayınında (Today’s Zaman) çalıştığını hatırlatarak “Siz de cezalandırılabilirsiniz. Eskiden Gülenci gazete için çalışıyordunuz” dedi.

Hamama giren terler!..

Tim Sebastian'ın beklenilmeyen çıkışı karşısında şaşalayan Kalın, FETÖ için çalışmadığını, onlar için yazdığını ve bunun farklı bir konu olduğunu söylese de soruyu soran, istediğini elde etmişti.

İbrahim Kalın, FETÖ operasyonlarından önce, FETÖ'nün “Today's Zaman” gazetesinde yazarlık yapıyordu.

Kalın, ABD'de iken de Gülen'i Georgetown Üniversitesi’nin 2009 yılında hazırladığı “En etkili 500 Müslüman” listesine 13. sıradan sokan kişiydi. (*)

İngiliz casusu gazeteci Tim Sebastian'ın karanlık geçmişi…

13 Mart 1952'de Londra'da doğdu. Rus bir anne ile Alman İngiliz melezi bir babanın çocuğu. 

Sebastian, Oxford Üniversitesi'nden modern dillerde lisans derecesine sahip. 

Rusça ve Almanca biliyor. Kariyerine “Dayanışma” devrimini kapsayan Varşova'da yabancı muhabir olarak başladı. 1982'de BBC'nin Avrupa Muhabirliğini yaptı. 

1984'te BBC’nin Moskova’daki ilk televizyon muhabiriydi.  Sovyet Bloğu'nun dağılma sürecini izledi. 

Moskova'da BBC muhabirliği döneminde Sovyet istihbaratı onun İngiliz gizli servis çalışanı olduğunu deşifre etti. 

Sovyet istihbaratı, onu sınır dışı etmeden önce BBC’de 'Timosha' kod adı altında çalışan bir İngiliz İstihbarat operatörü olduğu bilgisini paylaştı.

Moskova sonrası 1989'a kadar Washington'a gönderildi. İnkar etse de yazdığı casusluk romanları ile gazetecilik tarzı, Rusları doğruluyor. 

Dünyanın en zengin gazetecileri arasında, 5 Milyon Dolar serveti var. 

Tim Sebastian 40 yıldan fazla deneyime sahip dünyaca ünlü bir televizyon gazetecisi ve romancısı. 

Alman Deutsche Welle’de yayınlanan “Çatışma Bölgesi” ve “Yeni Arap Tartışmaları”nın yöneticisi. 

Daha önce, “The Doha” Tartışmalarına ev sahipliği yaptığı “HARDtalk”ın ilk sunucusuydu. Royal Television Society tarafından iki kez “Yılın Mülakatçısı” seçildi ve İngiliz Akademisi ödülünü aldı. 1977'den beri Diane Buscombe ile evli. Üç çocuğu var. 

Tim Sebastian; ABD Başkanları Bill Clinton ve Jimmy Carter, Pakistan Başbakanı Nawaz Sharif, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Thabo Mbeki ve FW de Klerk, Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni, Ruanda Cumhurbaşkanı Paul Kagame ve Başpiskopos Desmond Tutu, Mihail Gorbaçov gibi dünya liderleriyle unutulmaz röportajlar yaptı.

The Sunday Times ve New York Times gibi gazeteler için geniş kapsamlı yazılar hazırlıyor. 

FETÖ liderini Georgetown Üniversitesi’nin “En Etkili 500 Müslüman” listesine 13. sıradan sokan kişi, Cumhurbaşkanlığı’nda ne iş yapar?

İbrahim Kalın’ın bürokraside kıskananların çatlayacağı, herkese nasip olmayan parlak bir geçmişi var. İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun. 

Doktorasını George Washington Üniversitesi’nde beşeri bilimler ve mukayeseli felsefe alanında tamamlamış. College of the Holy Cross’ta dersler veren İbrahim Kalın, 2006-2009 yılları arasında SETA Genel Koordinatörlüğü’nde bulunmuş.

T.C. Başbakan Başmüşavirliği ve Başbakanlık müsteşar yardımcılığı yapmıştı. Kamuoyunun da bildiği gibi halen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü. (**)

İbrahim Kalın, Alanya Lisesi mezunu. Kalın’ın biyografi bilgilerinde doğum yeri Erzurum olarak geçiyor ancak ailesinin Siirt kökenli olduğu söylentisi yaygın. 

Bazı sitelerde İbrahim Kalın’ın İspirli olduğu, Kürt kökenli olmadığının ispatlanmaya çalışılması bu konuda sanki birşeylerin örtbas edilmeye çalışıldığı izlenimi uyandırıyor. (***)

İbrahim Kalın, 2005 - 2009 yılları arasında  SETA Vakfı’nın kurucu başkanlığını da yapmıştı.

Kalın’ın ismi, zaman zaman Hakan Fidan’ın yerine MİT Müsteşarı olarak da telaffuz edildi. 

22 Şubat 2016’da Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri İbrahim Kalın’ın seçimlerden sonra Hakan Fidan’ın yerine MİT Müsteşarı olarak atanacağı iddiaları gündeme getirilmişti. Bazı kaynaklarda kendisi “Amerikan tedrisatından geçmiş bir İslamcı” şeklinde tanımlanmıştı. 

İdeolojisinden, akademik faaliyetlerine, devlet görevleri dışında yürüttüğü her türlü faaliyetlerden yazdığı yazılara kadar, gerek dinsel görüşünü ön plana çıkarması, gerekse Amerikancılığı övmekten çekinmemesi bunun belirteci olarak görülebilir” yorumları yapılıyor. 

Yine aynı kaynaklarda SETA’nın “Türk dış politikasının ABD ile uyumlu hale getirilme çabaları”ndan söz ediliyor. (****)

Bence, “Belden aşağı vurmak” buna derler! İnsanın “Bu kadarı da fazla” diyesi geliyor…

Yazılanlara bakılırsa Cumhurbaşkanı tam bir abluka altında.

Cumhurbaşkanı’nı ABD çıkarlarına göre konuşlandıran, konuşturan bir abluka bu. Ancak Cumhurbaşkanı’nın etrafına çöreklenmeleri biraz geçmişe dönük. Ta Başbakanlığı döneminden. 

Tezvirat” denilecek yayınlara göre; “CIA’nın gölgesi” olarak adlandırılan Stratfor’un kaynağının, Başbakan Erdoğan’ın Dışişleri’nden sorumlu Başdanışmanı İbrahim Kalın olduğu, Wikileaks’te yayımlanan Stratfor belgelerinde ortaya çıkmış. 

Yok daha neler!.. Belki tüm bunlar “Çamur at izi kalsın” türünden karalama kampanyaları olabilir mi?..

Stratfor; parçalanmış Türkiye haritasını ilk yayımlayan düşünce kuruluşuymuş. 

Amerikan özel istihbarat kuruluşu Stratfor, Amerikan Savunma Bakanlığı birimleriyle birlikte özel kuruluşlara da kritik istihbarat satan, bir kuruluşmuş. Aynı zamanda “Gayriresmi CIA” olarak da adlandırılıyormuş.

Stratfor, merkezi Teksas’ta bulunan bir “Küresel İstihbarat Şirketi”ymiş. 

Hindistan Bhopal’daki Dow Chemical ile savaş uçağı üreticileri Lockheed Martin, Northrop Grumman ve Raytheon gibi büyük şirketlerin yanı sıra, İç Güvenlik Bakanlığı, Deniz Piyadeleri Komutanlığı ve Askeri İstihbarat Örgütü gibi Amerikan devletinin kurumlarına da gizli istihbarat sağlıyormuş. 

Olabilir bize ne!..

Ancak bu istihbarat şirketinin veya “tink tank” kuruluşunun Türkiye faaliyetleri bizi ilgilendiriyor. Aynı iddialara göre Stratfor; özellikle Türkiye ve Ortadoğu’daki ülkelerde önemli birimlerde görev alan kişilerle kurduğu e-mail ağı ve istişare ağı vasıtasıyla ülkelerin devlet sırları hakkında önemli bilgiler ediniyormuş.

Üyeleri de bazı bilgileri e-mail aracılığıyla merkeze rapor ettiği ortaya çıkmış. Türkiye’de ise birçok üyesi olduğu ve en çarpıcı olanının ise Başbakanın Başdanışmanı İbrahim Kalın’mış. 

Stratfor Direktörü G. Friedman’ın Başbakan Erdoğan’ın danışmanı İbrahim Kalın’la ilgili mesajında: “Bu adam büyük bir kaynak, ilişki gizli kalmalı, İbrahim’in müdahale yeteneği bizim statümüzü ortaya koyuyor. Bu adam büyük bir kaynak” dediği deşifre olmuş. (*****) 

Stratfor’un Türkiye uzmanı Reva Bhalla, Kalın'dan  FETÖye yardımcı olmasını istemiş…

3 Mart 2014’te “odatv”’de yer alan bir değerlendirmede İbrahim Kalın’ın “Erdoğan-Cemaat savaşı patlayınca uzun süre yazarlığını yaptığı Cemaat’in gazetesi Today’s Zaman’daki köşesine son verdiği”, “Stratfor’un Türkiye uzmanı Reva Bhalla’nın 10 Mart 2010’da Başbakanlık ofisinde Kalın’la görüştüğü, Stratfor Direktörü George Friedman’ın Kalın’a “Gülen Hareketi ile aramızı düzeltmemize yardım et” çağrısında bulunduğu ve Kalın’ın bu isteği hemen yerine getirdiği” bilgisi yer alıyor. 

Başka şeyler de var, İbrahim Kalın’ın Georgetown Üniversitesi ile ilişkisinden söz ediliyor. 

ABD’deki bu ünlü üniversiteye “Cemaat”in de büyük paralar akıttığı, Üniversite’nin 2009 yılında hazırladığı “En etkili 500 Müslüman” listesine Fetullah Gülen’in 13. sıradan girdiği, listeyi hazırlayan iki kişiden birinin İbrahim Kalın olduğu, daha da önemlisi listeye kendi adını sokmayı ihmal etmediği falan yazıyor. 

İbrahim Kalın’ın işadamı Abdullah Tivnikli’ye büyük kızı Rumeysa’nın Bilkent Üniversitesi’ndeki okul taksitini ödettiğinden de söz ediliyor. (******)

Benim aklım karıştı. 

Bu yazdıklarım imalat falan değil. 

Sizlere aktardığım linklere tıkladığınızda veya kopyalayıp arama motorlarına yapıştırdığınızda rahatlıkla ulaşabileceğiniz türden bilgiler.

Çoğunun gerçeği yansıtmadığını veya yansıttığını söyleyemiyorum.

Ama devletin zirvesinde, bazı isimlerle ilgili rahatsızlığın olduğu gerçek. Kim ne derse desin güneş balçıkla sıvanamaz. Umarım kamuoyu er-geç hakikati öğrenecektir.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın İngiliz Casusu Gazeteci Tim Sebastian ile kim görüşmesini ayarladı ise kumpası kuran odur?

Kalın’ın suçu, gazeteci görünümlü İngiliz İstihbaratçı Tim Sebastian ile görüşmeden önce onun hakkında bilgi sahibi olmamasıdır.

Cumhurbaşkanlığı makamını temsil eden bir bürokratın daha temkinli, daha uyanık olması gerekmez mi? 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, şimdilerde Washington Büyükelçiliği’ne atanmayı bekliyormuş.

Hainlere iltimas geçen haindir: Fetullah Gülen'den sonra örgütün başına geçebilecek kişi olarak görülen halen ABD'nin Teksas Eyaleti'nde “FETÖ okuluKuzey Amerikan Üniversitesi'nin (North American University) Rektörlüğünü yapan Prof. Şerif Ali Tekalan'ın telefon görüşmesi yaptığı isimler listesi yayınlandı.

Kimler yok ki? 

Bir tarafta herhangi bir suç karinesi oluşmadığı halde ihraç edilen mazlumlar, diğer tarafta bu FETÖ’cü hainlerle görüşmeleri tescillenmiş olanlar. 

Kul adaletinden ümidi kestik, İlahi adalet nerede!

Akif der ki;

Yetmez mi musâb olduğumuz bunca devâhi?

Ağzım kurusun... Yok musun ey adl-i İlâhî!

.

Ömür Çelikdönmez, dikGAZETE.com

Twitter'da bizi takip edin: @oc32oc39 , @dikgazete

(*) https://odatv.com/eskiden-gulenci-gazete-icin-calisiyordunuz-28111904.html

https://www.dw.com/tr/kal%C4%B1n-zaman-gazetesinde-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fmad%C4%B1m-yazd%C4%B1m/a-51456329

(**) http://arsiv.setav.org/public/UzmanDetay.aspx?Dil=tr&uid=5436&q=ibrahim-kalin / http://www.haberturk.com/gundem/haber/1216392-ibrahim-kalin-kimdir 

(***) https://www.kundir.net/kurt-sanatcilari/ibrahim-kalin-kurt-mudur.html

(****) http://gazetemanifesto.com/2016/02/22/fidanin-yerine-kalin-mi-geciyor/ 

(*****) 14 Eylül 2013 Cumartesi / http://www.akademidergisi.net/2013/09/recep-tayyip-erdogan-bas-dansman.html?m=1 

(******) http://odatv.com/basbakanin-basdanismani-himmetci-kalini-kimse-boyle-anlatmadi–0303141200.html 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka ve dini değerlere aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk, yorum sahibine ya da içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Carlos 2019-12-01 09:16:34

Bozkurt gelince çakalların dansı biteli çok oldu

Avatar
Necdet Çelikdönmez 2019-12-01 10:39:40

Yazarımız ömür bey'e makale paylaşımı için çok teşekkür ederiz gayet güzel ilginç bir konuya temas etmiş.Tebrik ederim.Tarihin en tehlikeli milleti ıngilizler olup bu hain millete kesinlikle güvenilmez.Ne yazıkki yazarın temas ettigi gibi ülkemizin her döneminde muktedir dediğimiz kişiler ıngiliz hayranlığı ve icazet

Avatar
Necdet Çelikdönmez 2019-12-01 10:41:56

icazet almak için sıraya geçmiş olmaları insanı düşündürüyor.Yazarin kalemine kuvvet yüreğine sağlık esen kalasın selamlar gönderiyoruz üstat...

Avatar
Gökhan Yıldız 2019-12-01 20:10:09

Allah senden razı olmasın , George Friedman dahi İbrahim Kalın CIA raportörü diyor , kendisi eski FETÖ'CÜ gazeteci kalkmış İbrahim Kalın'ı savunuyorsun Allah o sattığın kalemden bir daha ekmek yemeyi nasip etmesin İnşAllah


sanalbasin.com üyesidir